Informoval o tom spravodajský portál Science News.
Skamenená horná čeľusť patrí dieťaťu vo veku okolo 6,5 rokov a obsahuje celkom sedem rastúcich zubov. Skúmanie vnútornej stavby čeľuste pomocou röntgenového žiarenia ukázalo, že prvá stolička sa dieťaťu prerezala niekoľko mesiacov pred jeho smrťou. Navyše korene niektorých zubov rástli rýchlejšie, než je tomu u súčasných ľudí. Pritom stavba čeľuste je vcelku charakteristická pre žijúci druh Homo sapiens.
Vedci zistili, že dieťa patrí k východoázijskej populácii pravekých ľudí s relatívne dlhou dĺžkou života. Pre týchto ľudí bola tiež príznačná dlhodobá starostlivosť o deti a dlhšia výchova. Vedcom sa však doteraz nepodarilo zistiť, aké miesto zaujímajú tieto pozostatky, nájdené v severnej Číne, v evolučnom vývoji človeka. Pre kostru dieťaťa, ktorého zuby pripomínajú moderného človeka, je príznačné atypické spojenie anatomických rysov neandertálcov a človeka rodu Homo erectus. Vedci sa tak domnievajú, že dieťa patrí do skupiny zvanej Denisovania.
Denisovania, čiže Denisovci, sú príslušníkmi vyhynutého rodu, ktorý sa podobá neandertálcom. Niekoľko pozostatkov bolo prvýkrát objavených v Denisovej jaskyni na Altaji v Rusku.