Ďalšie paralelné vesmíry môžu byť obývateľné. Vyplýva to z výskumu, ktorý urobili vedci z Univerzity v Durhame, Univerzity Western Sydney a Univerzity Západnej Austrálie. Pokiaľ paralelné svety skutočne existujú, tak môžu mať podmienky vhodné pre vznik života.
„Teória mnohovesmíru hovorí, že náš vesmír je iba jedným z mnohých. Vesmíry sa rodia ako bubliny vo veľkom mnohovesmíre s mnohými rôznymi fyzikálnymi zákonmi a základnými konštantami,” hovorí Newsweeku Jaime Salcido z Inštitútu výpočtovej kozmológie na Univerzite v Durhame.
Is there life in the multiverse? | Space | EarthSky https://t.co/5G2VOUboex pic.twitter.com/fREKQZNb6Q
.— Western PA News (@wpanews1) 14. mája 2018
„Iba malá časť vesmírov sa rodí so správnym pomerom temnej energie, záhadnej sily, ktorá zrýchľuje rozpínanie vesmíru, vďaka čomu by vznikli vhodné podmienky pre život,” hovorí Salcido.
Existencia života pravdepodobne závisí na takých základných fyzikálnych konštantách ako gravitačná sila a množstvo temnej energie. Zrod hviezd a galaxií je výsledkom preťahovania medzi gravitáciou, ktorá tlačí veci k sebe, a temnou energiou, ktorá naopak všetko vo vesmíre od seba odťahuje.
Výskum ukazuje, že necelých 70 % celkovej energie v našom vesmíre pripadá na temnú energiu. Vedci sa vždy domnievali, že pokiaľ by vesmír mal viac temnej energie, rozpínal by sa tak rýchlo, že by sa v ňom nestačili zrodiť hviezdy, planéty a galaxie. To znamená, že by nemohol vzniknúť ani život.
Vedci sa však rozhodli túto hypotézu overiť pomocou počítačovej simulácie pozorovateľného vesmíru EAGLE (Evolution and Assembly of GaLaxies and their Environments). V nej výskumníci manipulovali s množstvom temnej energie a zistili, že i pokiaľ by náš vesmír mal stokrát toľko temnej energie než v skutočnosti, aj tak by v ňom došlo k zrodeniu planét a hviezd. To isté platí i v prípade, že by temnej energie bolo oveľa menej.
To znamená, že pokiaľ mnohovesmír skutočne existuje, tak nič nebude brániť stvoreniu života v paralelných svetoch. Tento výsledok borí predošlé predstavy o temnej energii. Čo a ako vytvára hviezdy a galaxie?