Bratislava 30. augusta (TASR) – Objav slovenských vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa stal v najprestížnejšom vedeckom časopise Science jedným z najdôležitejších v tomto roku. Ide o nájdenie novej skupiny svetielkujúceho hmyzu, ktorá sa vyskytuje len v úplne temných oblastiach. Teda takých, ktoré nie sú znečistené svetlom miest.
"Momentálne má tento objav záznamy na viac ako 6000 internetových doménach," doplnila PR manažérka SAV Michaela Španková. Po svetluškách s kováčikmi a muškách osvetľujúcich siete v jaskyniach je toto objav tretej svetielkujúcej skupiny hmyzu. Hmyz má podľa vedcov množstvo unikátnych štruktúr, ako sú obrovského svietiace lampáše študované s použitím mikrotomografie. Unikátny je tiež malý prídavný asymetrický lampáš na pravej strane.
Tieto šváby však nesvietia "len tak", ale za svoje svetlo sa schovávajú. "Napodobňujú totiž jedovatých kováčikov, a tak sa vyhýbajú predátorom," opísal Peter Varšavský z Geologického ústavu SAV.
Jediné miesto výskytu tohto vzácneho druhu však úplne zničil výbuch sopky Tungurahua 5. decembra 2010. Druh je preto pravdepodobne vyhynutý.