Účastníci schôdze pred hlasovaním o tejto rezolúcii veľkou väčšinou hlasov schválili návrh, podľa ktorého by americký návrh prešiel len za prepodkladu, že by ho podporili dve tretiny zo 193-členného kolégia. Túto zmenu žiadali arabské štáty, zatiaľ čo USA požadovali jednoduchú väčšinu.
Veľvyslankyňa USA v OSN Nikki Haleyová pre hlasovaním uviedla, že VZ OSN má príležitosť urobiť dejinný krok a vysloviť sa proti Hamasu, ktorý označila za “jeden z najzjavnejších a najgrotesknejších prípadov terorizmu vo svete”.
Upozornila, že v hlasovaní sa rozhoduje aj o prístupe tej-ktorej krajiny, keď príde na odsúdenie antisemitizmu.
“Nie je nič viac antisemitské, ako hovoriť, že terorizmus nie je terorizmom, ak sa používa proti židovskému ľudu a židovskému štátu,” uviedla Haleyová.
Hnutie Hamas sa po hlasovaní poďakovalo členským štátov OSN, ktoré stoja po boku “našich ľudí” v ich odboji a boji za spravodlivosť. Hamas vo svojom vyhlásení zaútočil na Haleyovú, ktorá “je známa svojím extrémizmom a pozíciami, ktoré podporujú sionistický terorizmus v Palestíne”.
Neschválenie rezolúcie z dielne USA privítal aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás. “Palestínske predsedníctvo nedovolí odsúdiť boj palestínskeho ľudu,” uvádza sa v Abbásovom vyhlásení.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo svojej reakcii pochválil “veľkú väčšinu” – 87 krajín -, ktoré hlasovali za americký návrh a po prvýkrát sa “postavili proti Hamasu”, čo označil za “dôležitý úspech pre Spojené štáty a Izrael”.
USA sa pokúšajú dosiahnuť odsúdenie Hamasu a požadujú, aby militantná skupina prestala raketami ostreľovať juh Izraela a skoncovala aj s používaním zápalných šarkanov a podobných zariadení, ktoré ohrozujú izraelských civilistov.