“Superdelegátmi” sú členovia Kongresu za stranu, členovia Demokratického národného výboru (DNC) a ďalší členovia straníckeho vedenia. Od ostatných delegátov, ktorí sú viazaní vôľou voličov v primárkach a hlasovaniach v jednotlivých štátoch Únie, sa odlišujú najmä tým, že hlasujú podľa vlastného svedomia.
V roku 2016 na zjazde Demokratickej strany mali superdelegáti 18 percent hlasov (714 z celkovo 4051), pričom veľká väčšina z nich podporovala Hillary Clintonovú v jej boji proti Berniemu Sandersovi.
DNC však v sobotu na svojom rokovaní v Chicagu prijal pravidlá, podľa ktorých superdelegáti budú môcť na straníckom zjazde hlasovať až od druhého kola. Takto síce budú môcť vplývať na výber kandidátov, ale len v prípade veľmi ostrého boja medzi dvoma kandidátmi, ktorý nebolo možné rozhodnúť už v prvom kole.
V prvom kole hlasovania na Národnom konvente sa superdelegáti budú môcť zúčastniť len vtedy, ak daný kandidát bude mať dostatočnú podporu z primárok či z volebných konferencií (tzv. caucusov), aby vyhral nomináciu, napísal Politico.
Okrem Sandersových prívržencov sa za nové pravidlá prihovárali aj tí stranícki lídri, ktorí chcú k demokratom pritiahnuť viac mladých ľudí stavajúcich sa skepticky k diktatúre straníckeho vedenia.