V súvislosti so stretnutím v Ženeve treba poukázať na pár dôležitých okamihov, ktoré dodnes nikto v slovenských médiách nespomenul

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Pool)

 

Prvým je fakt, že ruská strana neprišla na stretnutie s Američanmi ani s jedinou ruskou požiadavkou. Rusi, ktorých viedol Putin kládli svoje požiadavky iba v súvislosti s tým, čo položila na stôl americká strana na čele s Bidenom. V kontexte objektívnej reality to môže znamenať, že pre Rusov sú Spojené štáty so súčasným vedením nepodstatný partner

Biden Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a americký prezident Joe Biden

Akoby tým chceli Rusi poslať svetu posolstvo: „Vzťahy so Spojenými štátmi nie sú pre nás prioritné„. Minimálne nie primárne, keďže už samotná ruská politika je vedená tak, aby od Američanov nič nepotrebovali. Je to pre pochopenie súčasných vzťahov týchto dvoch krajín dôležitá okolnosť. Už samotný fakt, že stretnutie v Ženeve bolo vyvolané americkou stranou hovorí o tom, kto – s kým, chcel jednať.

To isté sa však nedá povedať o Američanoch. Naopak, tí sú spôsobmi vedenia svojej politiky závislí od spolupráce s celou radou popredných štátov, Ruskú federácie z toho nevynímajúc. Už samotný symbol americkej politiky, obľúbený slogan „America First“, je podmienený tým, aby americké prvenstvo bolo uznané. Rusi však takto politiku nerobia a po fiktívnom uznaní celého sveta neprahnú. Idú si jednoducho svoje. A nevyžadujú ani uznanie od USA. Sú im dnes americké postoje viacmenej jedno. A to je pre USA problém. Ich druh politiky stojí na uznaní a keď ho nemajú, ich stratégie sa rúcajú.

Na stretnutí sa udiala aj ďalšia neobvyklá vec. Bola ňou Bidenova podmienka ktorú vyslovil, keď predložil Rusom zoznam 16-tich subjektov, ktoré nechce, aby Rusi v budúcnosti hackli. Podrobnosti o obsahu toho, na čom sa spoločne „v dohode o nehackovaní“ obe strany zhodli alebo nezhodli nie sú verejnosti známe, ale už samotný fakt existencie zoznamu je veľavravný. Spojené štáty s ich softvérovými a internetovými gigantmi zo Seattlu a Silicon Valley sú internetovou veľmocou. Zo Spojených štátov pochádzajú takmer všetky popredné bezpečnostné softvérové firmy a majorita bezpečnostných systémov. A oni sa boja Rusov v otázke kybernetickej bezpečnosti? To je rozhodne zaujímavá informácia.

Na druhej strane, treba priznať, že nepatrím do skupiny úplných odporcov teórie, že Rusi americké voľby neheckli. Naopak, myslím si, že to urobili. Koniec koncov, ak existovali v minulosti spravodajské podozrenia, že americké voľby mali byť zneužité v neprospech amerického prezidenta Trumpa, potom by mi vôbec neprišlo čudné, keby sa o hacknutie amerických volieb minimálne pokúsili. Čudoval by som sa skôr tomu, keby to spravodajské služby (a nie len ruské) neurobili. Ono totiž, predstavte si situáciu, že by sa Moskva pripravovala zmanipulovať nastávajúce prezidentské voľby, napr. v prospech Putina.

Myslíte si, že by bolo nesprávne, aby sa ich Američania nepokúsili hacknúť a svoje následné zistenia o priebehu volieb odhalili pred celým svetom? Ja osobne by som im zatlieskal. Takže už logicky to musí platiť aj opačne. Problém evidentne je, že Bidenovi sa ruský záujem o správny priebeh amerických prezidentských volieb nepáči. Pravdepodobne preto ten zoznam so 16-timi „nedotknuteľnosťami„, od ktorých majú ruskí heckeri dať v budúcnosti ruky preč. Ono celkovo, ten Bidenov zdvihnutý varovný prst zo Ženevy v konštatovaní, že Rusom by sa tiež nepáčil hacknutý plynovod Nord Stream 2, je postavený na vode. Všetky riadiace systémy Nord Stream 2 sú totiž spojené podmorskými káblami, ktoré sú kladené spolu s potrubím a informácie pre riadiace jednotky Severného potoka 2 primárne prechádzajú podmorským káblom – nie verejnou, internetovou sieťou.

Verejná sieť funguje pri riadení Severného potoka 2, iba ako záložný zdroj, pre posielanie príkazov a informácii pre riadiace jednotky. Hacknúť ich, by znamenalo ponoriť sa k potrubiu a pripojiť sa k ich káblom alebo káble poškodiť, aby boli Rusi nútení použiť na spojenie sa s riadiacimi jednotkami cez verejnú sieť a následne ich hacknúť. A to je skôr námet pre novú bondovku, ako reálna predstava závažného ohrozenia Severného potoka 2.

 

Navaľnyj ako obeť

Ďalšia vec, ktorú slovenskí novinári takmer neriešili bola, že Biden od Putina žiadal, aby mu zaručil Navaľného bezpečnosť počas pobytu vo väzení, čo Putin striktne odmietol. Na prvý pohľad táto téma, nie je až taká dôležitá a médiá ju viac menej odignorovali. Skutočnosť je však úplne iná. Táto téma je pre Spojené štáty a Rusko nosná a to, že sa Putin o nej doslova odmietol s Bidenom baviť, je veľmi závažná informácia.

Na to, aby som verejnosti ozrejmil dôvody Putinovej reakcie, si treba rozobrať situáciu trošku zoširoka. Ide hlavne o fakt, že Navaľnyj, nie je iba hlasitý Putinov odporca. Je dôležitou súčasťou širšieho plánu postupu Západu pri rozklade tradičných spoločností Východu.

Všimnite si, čo sa dnes deje v Rusku. Generácia z bývalej sovietskej spoločnosti, tzv. Gorbačovove deti, vychovali novú generáciu Rusov, ktorí sa narodili po rozpade Sovietskeho zväzu. Svoj život prežili viacmenej v demokracií putinovského typu. Títo mladí ľudia, ktorí majú dnes približne 28 rokov a menej, nevnímajú svoju krajinu rovnako, ako ju vnímali ich rodičia alebo starí rodičia. Vyrástli v ruskom McDonalde, Starbucks-e, gigantických nákupných strediskách Moskvy a Sankt Peterburgu, fitness centrách, kinách západného typu, fičia na amerických filmoch a mnohí aj na drogách, paradoxne z tej istej strany sveta.

Konzervatívne hodnoty sú im cudzie. Sú oveľa liberálnejší ako generácie pred nimi a svoje liberálne názory si v ruskej spoločnosti presadzujú ostrými lakťami. Sledoval som pred časom neoliberálnu vlnu odporu k tradičným ruským hodnotám, ktorú dokázal v Rusku spustiť raper Morgernstern, keď sa v živom televíznom prenose pustil do verbálneho konfliktu s moderátormi na odovzdávaní televíznych cien. Takú neoliberálnu blamáž si nepamätám ani na Slovensku.

Reper Morgenstern je radikálny neoliberál a za pár mesiacov dokázal zburcovať 11 miliónov, hlavne mladých Rusov, ktorí na jeho odpore k ruskej tradičnosti doslova fičia. Nechal si potetovať tvár symbolom diabla na jednej strane a symbolom historickej zbrane na drvenie kostí na opačnej strane tváre. Fiktívne prijal úlohu spoločenského bojovníka (Morgenstern je názov brutálnej historickej zbrane, takzvanej Zorničky alebo aj hviezdica, ktorá sa používala na zabíjanie protivníkov). Akéhosi ruského aristokrata, čím v kombinácii s rastúcou popularitou rúca zažité hodnoty sociálneho Ruska.

Nič z toho samozrejme verejne nepriznáva a tvrdí, že to „nemá v úmysle robiť“ a podľa neho, žiadnu geopolitiku svojimi umeleckými postojmi v ruskej spoločnosti nevytvára. Ako keby som počul hovoriť administrátorov stránky Zomri …

mladý muž
Ilustračné foto

Každý, kto analyticky sleduje vývoj demokracie na Slovensku vie, že to bolo práve nadmerné velebenie západných, často radikálnych neoliberálnych hodnôt, čo postupne umožnilo vznik rozkladu tradičnej slovenskej spoločnosti, následkami čoho sa dnes Slovenská republika bortí. Politicko-spoločenské manipulácie, ktoré dnes Slovenskom lomcujú, by nikdy národ neprijal, keby si Slováci nepúšťali postupnými krokmi liberalizmus príliš pod kožu. A presne toto, sa dnes začína viditeľnejšie diať aj v dnešnom Rusku. Prebieha tam búrlivá liberalizácia spoločnosti a nikto, ani sám Putin nevie, ako to dopadne.

Reálne hrozí, že tradičné Rusko bude existovať iba dovtedy, dokedy bude národ v majorite ochotný, tradičné, konzervatívne hodnoty uznávať. Ak začnú zomierať tradičný ruský konzervativizmus, zomrie s ním aj tradičné Rusko a bude vydané napospas radikálnemu neoliberalizmu Západu. Proti majoritnej, neoliberálnej nálade národa sa v demokracii totiž bojovať len konzervativizmom nedá. Už teraz je pozorovateľné, ako si tradiční ruskí konzervatívci nevedia s prichádzajúcim liberalizmom poradiť. A projekty typu Navaľnyj len krúžia nad zomierajúcimi, tradičnými hodnotami Ruska a čakajú, kedy ich korisť zoslabne natoľko, aby ju mohli začať trhať.

Tých západných projektov na rozklad východných mocností je aktuálne rozbehnutých viac a ľudia ako napr. Bieloruska Thichanovská či Rus Navaľnyj, sú iba ich súčasťou – avšak, podstatnou súčasťou. Keby ich niekto z toho súkolesia západnej mašinérie rozkladu Východu vyradil, stroj by sa na čas zastavil. Bidenovi teda ide o to, aby Putin, prebiehajúci rozklad Východu cez Navaľného a iné, západné nástroje liberalizácie Ruska nezastavil.

Putin si je toho vedomý, čo sa v Rusku deje, ale zatiaľ nezasahuje. Rusko má tiež svoje stratégie rozkladu radikálneho neoliberalizmu a za demokraciu bez prívlastku „neoliberálna“ bojuje na viacerých frontoch. Na druhej strane kalkuluje aj s možnosťou, že raz proti tej mašinérii rozkladu Ruska Západnými „hodnotami“ bude musieť zasiahnuť rovnako – radikálne. A presne toto znamenalo Putinove gesto odmietnutia ochrany Navaľného: Dal Bidenovi jasne najavo, že keď bude treba, tak je rozhodnutý neoliberálny rozklad tradičnej ruskej spoločnosti zastaviť aj radikálnymi spôsobmi.

 

Vzťahy Čína – Rusko verzus USA

Keď si uvedomíte fakt, že dve témy z troch, ktoré sú z hľadiska napredovania rozkladu Východných spoločností naozaj dôležité (odstránenie Lukašenkovej moci v Bielorusku a liberalizácia Ruska pomocou pôsobenia Navaľného) Putin úplne zmietol Bidenovi zo stola. A tretiu otázku (stratégiu zastavenia Občianskej vojny na Ukrajine v súlade s Minskými dohodami) – rozdelenie Ukrajiny Putinovi viac menej odsúhlasil, tak musím konštatovať, že Biden žiadne ostré lakte v Ženeve nepredviedol.

Spojené štáty majú dnes iba jednu schodnú cestu, ako pokoriť Rusko – cestu rozdelenia vzťahov Číny s Ruskom. Preto sa Biden v záverečnej fáze stretnutia tejto problematiky na tlačovej konferencií s novinármi dotkol.

Na záver vyvrátim jeden hoax, ktorý sa snažia korporátne média pretláčať v spoločnosti. Je ním masirácia verejnosti informáciou, že za ženevský konflikt medzi ochrankou a novinármi môže ruská strana. Nie je to pravda. Sledoval som vyostrenú situáciu medzi ochrankou a akreditovanými novinármi celú, z nezostrihaného videozáznamu. Tiež z videí pred vstupom novinárov do miestnosti, počas tzv. malého stretnutia a aj po vytlačení novinárov z miestnosti. Nie je z nich zrejmé, že sa jednalo iba o čisto ruskú ochranku. Mohlo ísť kľudne o ochranku zmiešanú z ruských, americkým, prípadne švajčiarskych ochrankárov. Všetci ochrankári hovorili anglicky, iba jeden po rusky.

Boli to novinári, ktorí sa nevedeli spratať do kože – kto roztržku začal. S ochrankou sa nezhodli už pred vstupom do miestnosti. Žurnalisti sa neskôr začali hašteriť aj vo vnútri, tentokrát medzi sebou, keď si jeden druhému clonili vo výhľade na prezidentov. Ochranka, iba v snahe zabrániť stupňujúcemu sa nepokoju medzi novinármi, rázne novinárov vytlačila z miestnosti, pri čom celý čas novinárov slušne vyzývali, aby opustili miestnosť.

Kvôli objektivite musím napísať aj to, že ochrankári sa mohli správať k novinárom aj slušnejšie. Avšak, s prihliadnutím na fakty, že sa jednalo o stretnutie dvoch prezidentov ktoré sledoval v tom okamihu celý svet a ktoré by takýmto neslušným konaním mohlo pár nespratných jedincov buď hrubo narušiť alebo dokonca zmariť, tak sa mi postoje ochranky iba ťažko odsudzujú.

Tony Belohorec

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Maďarsko umožní ľuďom zaočkovať sa treťou dávkou

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Maďarsko sa v nedeľu stane prvou krajinou v Európe, ktorá umožní ľuďom zaočkovať sa proti koronavírusu treťou dávkou vakcíny. Informuje o tom portál hungarytoday.hu Prihlásiť sa na ďalšie očkovanie vláda odporúča najmä rizikovým skupinám vrátane starších obyvateľov, ľudí s chronickými chorobami…

V Turecku hasiči už tretí deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi

0 icon

Istanbul 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-IHA via AP)   Hasiči v Turecku v sobotu už tretí deň bojujú s mohutnými lesnými požiarmi, ktoré vypukli v rôznych častiach krajiny. Informovala o tom agentúra DPA Turecký minister poľnohospodárstva Bekir Pakdemirli uviedol, že momentálne je aktívnych desať požiarov vrátane troch v provincii Antalya. Hasičom…

Za piatok pribudlo 66 prípadov nákazy pri viac ako 10-tisíc PCR testoch. Počet pacientov v nemocniciach je tento týždeň pomerne stabilný

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Za piatok 30. júla pribudlo na Slovensku 66 prípadov nákazy koronavírusom pri viac ako 10-tisíc vykonaných PCR testoch. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň ostáva na čísle 81 Prvou dávkou vakcíny zaočkovali v piatok takmer päťtisíc…

Organizácie OSN upozornili, že počet hladujúcich ľudí sa zvýši

0 icon

New York 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Hladomor v najbližších troch mesiacoch zasiahne 23 oblastí na svete. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí v etiópskom štáte Tigraj, na juhu Madagaskaru, v Jemene, Južnom Sudáne a severnej Nigérii, informovala v piatok tlačová agentúra AP s odvolaním sa na správu organizácií OSN Organizácia OSN…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

„Pyrrhovo víťazstvo Ruska.“ Bývalý dánsky politik chce použiť Nord Stream 2 proti Moskve

0 icon

Kodaň 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Bývalý dánsky minister zahraničia Uffe Ellemannn-Jensen vyzval západné krajiny, aby využili všetky dostupné prostriedky, aby zmenili plynovod Nord Stream 2 v "Pyrrhovo víťazstvo Moskvy" Bývalý minister priznal, že plynovod je takmer hotový, a to nehľadiac na prieťahy kvôli sankciám. Jedným z faktorov, ktoré…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

V čom potrebujú zaočkovaní nejaké zastanie či ochranu? Belousovová vníma iniciatívu „Za očkované Slovensko“ ako pokus o zbieranie politických bodov

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) zorganizovala v piatok 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave verejnú manifestáciu s názvom Za očkované Slovensko. Bývalá politička Anna Belousovová nechápe, prečo je potrebné zastávať sa očkovaných PS akciu organizovalo ako odpoveď na protesty proti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali