Na pojednávaní začiatkom apríla sa k návrhu GP SR vyjadrili právni zástupcovia strany, pričom prezentované argumenty odmietli. Ak členom Slovenskej pospolitosti mohli byť napríklad len slovenskí občania slovenskej alebo slovanskej národnosti, členom ĽS NS môže byť podľa advokáta Radovana Hrádeka každý občan, čo súhlasí so stanovami.
Odmietol tiež zameranie strany voči Rómom, pričom podľa neho strana posudzuje každú osobu individuálne na základe jej správania. Pokiaľ ide o domobranu, tá podľa neho funguje aj v iných štátoch, napríklad vo Švajčiarsku, nemá pri tom napríklad nahradiť políciu, ale spolupracovať s ňou. Hrádek tiež odmietol, že by strana mala v úmysle odstrániť demokratické zriadenie. „Žalovaný chce, aby v praxi fungovala skutočná demokracia oproti dnešnej pseudodemokracii,“ vyhlásil. Pred súdom vystúpil aj Marian Kotleba ako štatutár strany. Prokuratúra podľa neho v žalobe dostatočne neuviedla, prečo by mal byť strana ohrozením pre demokraciu alebo ústavu. „Ohrozením demokracie by bolo zrušenie parlamentnej strany,“ vyhlásil.
ĽS NS sa po parlamentných voľbách v marci 2016 dostala do parlamentu, pričom získala 14 mandátov. Po odchode jedného z poslancov z poslaneckého klubu ich má momentálne 13. Traja poslanci strany čelili v aktuálnom volebnom období trestnému stíhaniu pre údajne extrémistické trestné činy, poslanci, naopak, hovoria o politickom prenasledovaní. Prípady však ešte nie sú právoplatne ukončené.