Iniciátorom akcie je Katarzina Sokolowska, ktorá v svojom blogu o sebe uvádza, že je „národovkyňa, odporkyňa odnárodňovania Poľska ukrajinskými utečencami. Bojujem za pamiatku a pravdu o tisícoch mojich krajanov zabitých Ukrajincami“.
Na mobilnom reklamnom štíte je napísané: „Ukrajinská genocída spáchaná OUN-UPA (Organizácia ukrajinských nacionalistov – Ukrajinská povstalecká armáda – pozn. aut.) na občanoch II. Republiky (Rzeczypospolitej) v rokoch 1939 – 1947. Spomeňme si na Volyň a východ Malopoľska.“
Organizátori uvádzajú, že kampaň bude trvať 7 dní, pričom každý deň auto s reklamným štítom prejde po 100 kilometrov. Vo Varšave auto jazdí po dvoch okruhoch a prechádza aj okolo budovy poľského parlamentu a kancelárie prezidenta republiky.
9. apríla 2015 Verchovná rada Ukrajiny označila členov UPA za „bojovníkov za slobodu Ukrajiny“. Jej príslušníci tak okrem iného dostali právo na sociálne výhody od štátu. Prezident Vaľcman-Porošenko tento zákon podpísal. V decembri 2018 ukrajinský parlament odhlasoval vojakom UPA štatút účastníkov bojových udalostí, vďaka čomu majú nárok na doplňujúce sociálne výhody, okrem iného zľavu pri poplatkoch za bývanie, výhody pri cestovaní verejnou dopravou, pri lekárskej starostlivosti a pri obstarávaní liekov.
V roku 2016 poľský parlament kvalifikoval skutky vojakov UPA voči poľskému obyvateľstvu ako genocídu.
Vladimír Mohorita