Nemecké obchodné skupiny vyzvali politikov, aby sa pokúsili zvoľniť vo veci pevného pracovného času. “Flexibilnejšia pracovná doba je dôležitá pre konkurencieschopnosť nemeckých spoločností. Spoločnosti, ktoré chcú prežiť v našom novom digitalizovanom svete, musia byť agilné a rýchlo zhromažďovať svoje tímy. Myšlienka začať pracovný deň ráno v kancelárii a končiť odchodom z firmy je zastaralá,” vyhlásil pre Welt am Sonntag jeden z obchodníkov Christoph Schmidt, predseda grémia ekonomických expertov požadujúceho určité zmeny.
Doteraz boli zákony nastavené tak, aby nedochádzalo k preťaženosti zamestnancov: aby počas šiestich dní v týždni nemuseli pracovať dlhšie ako 48 hodín, aby mal pracovný deň maximálne osem hodín, a aby od konca pracovnej doby do začiatku ďalšej bol odpočinok najmenej jedenásť hodín.
Po novom by tieto tri významné body mali vychádzať z flexibilizácie zákona o pracovnom čase, teda aby pracovný deň nebol obmedzený na osem hodín, ale aby pritom bol dodržaný maximálny týždenný pracovný čas 48 hodín. Čas odpočinku medzi dvoma pracovnými dňami by sa mal skrátiť z jedenástich na deväť hodín.
Grémium svoje podnety odovzdalo kancelárke Angele Merkelovej. Reforma zákona o pracovnom čase je totiž aj na programe súčasných prieskumných rozhovorov o možnej “jamajskej” koalícii CDU/CSU s FDP a Zelenými. Únia a FDP sú otvorené takýmto zmenám, ale Zelení ich odmietajú.
Odborové organizácie namietajú proti novým návrhom obavami, že by zamestnávatelia mohli využívať flexibilnosť na predĺženie pracovného času svojich zamestnancov v kolektívnych zmluvách. No Schmidt k tomu hovorí, že “flexibilnejší pracovný čas nesmie znamenať tajné predlžovanie pracovnej doby”. Zamestnávatelia to môžu chcieť, ale “malo by ísť len o zvýšenie pružnosti existujúcej práce počas celého dňa a počas týždňa”.