V chlade netreba zabúdať na tekutiny, človek ich musí pravidelne dopĺňať. Pri fyzickej aktivite treba vypiť aspoň dva litre tekutín denne, pričom studené nápoje hygienici odporúčajú vynechať. Rovnako to platí v prípade alkoholu a kofeínových nápojov, ktoré zvyšujú riziko podchladenia a omrzlín. Cvičenie v mraze nie je vhodné, ak niekto trpí kardiovaskulárnymi či respiračnými ochoreniami.
Na podchladenie môže upozorňovať napríklad ochladenie tela, svalový tras, bolesť až necitlivosť v rukách či nohách. Podceniť netreba ani svetlé škvrny na tvári a na pokožke v rôznych častiach tela.
V mrazoch sa treba postarať aj o zvieratá, upozorňuje Sloboda zvierat. Reťaz označilo občianske združenie za neprípustnú, zvieraťu hrozí zamrznutie. Psy a mačky z dvora radí Sloboda zvierat prichýliť do domu, opusteným zvieratám možno nachystať domček z hrubej škatule v závetrí vystlatý polystyrénom, slamou a flisovými dekami. Venčiť možno asi 20 až 25 minút, labky je dôležité umyť a ošetriť krémom.
“Zvieratá treba v chladnom počasí kŕmiť teplou stravou, zamrznutú vodu odporúčame niekoľkokrát denne vymieniť za horúcu,” píše Sloboda zvierat na Facebooku. Vtáky možno prikŕmiť semenami a orechmi. Najmä tie drobné totiž trpia v mrazoch veľmi rýchlou stratou energie.