“Zo Slovenska som odišiel, pretože sa čakalo na výplaty do začiatku sezóny. Prestalo ma to baviť, tak som chcel skúsiť inú ligu. Prišla ponuka z Francúzska, prikývol som, hrali sme však len 18 zápasov, čo bolo naozaj málo. Potom prišla ponuka z druhej nórskej ligy, kde som dodnes. Program je skoro rovnaký ako u nás, máme reprezentačné pauzy a zápasov odohráme 36. V time Nes IK sa mi veľmi páči, nie je to na takej profesionálnej úrovni ako na Slovensku, ale aspoň nemusím čakať na peniaze do začiatku leta resp. či ich vôbec dostanem”, vraví slovenský hokejový útočník Peter Kopecký.
Zostanete v Nórsku aj v ďalšom ročníku?
“Som tu už druhú sezónu a pravdepodobne zostanem aj v tej ďalšej. Popri hokeji trénujem deti, vlani to bola kategória do 9 rokov, tento rok do 10 rokov, takže mám stale tie isté deti. Veľmi ma táto práca baví, vie mi to zdvihnúť náladu, je to spestrenie hokejového života. V lete som si odskočil na Nový Zéland, kde sa sa hrá veľmi tvrdý hokej, keďže väčšina hráčov tam hrá ragby. Dalo mi to však veľa nielen po hráčskej, ale aj trénerskej stránke. V Nórsku ma drží tréning s deťmi. Rodičia si to veľmi pochvaľujú, veľmi to poteší, keď povedia “spravil si dobrú prácu, prídeme k tebe do hokejovej školy”. V Nórsku sledujem metódy rôznych trénerov, ktorí sa venujú deťom. Naučil som sa tu, že všetko treba robiť s kľudnou hlavou a že treba byť na deti hlavne prísny, nie však po nich kričať, pretože sú plaché, nevedeli by, čo majú robiť”, pokračuje 27-ročný rodák z Dubnice nad Váhom.
V lete spustíte projekt s názvom Kopeckého hokejová škola. Kde sa bude konať?
“Hokejová škola sa uskutoční v obci Brumov-Bylnice, ktorá je iba 15 kilometrov od Trenčína na českej strane. Je to dokonalý komplex, aký myslím u nás ani nie je. Priamo na štadióne je reštaurácia s výhľadom na ľad a aj ubytovanie. Deti budú mať raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru a 24-hodinový dozor. Za štadiónom sú dve futbalové ihriská, jedno malé na suché tréningy a ďalšie veľké na hranie a rôzne aktivity. V blízkosti je kúpalisko, ktoré budeme využívať na regeneráciu, ďalej obchod ako aj pohotovosť, ak by sa nedajbože niečo stalo. Nachádza sa tam aj strelecký a korčuliarsky trenažér. Prvý kemp sa koná 3. až 9. júla, druhý 10. až 16. júla a tretí termín bude 17. až 23. júla 2016.”
V akom veku sa k vám môžu mladí hráči hlásiť?
“Sme zameraní na hráčov do 18 rokov. Na ľade ich bude vždy maximálne 20 a venovať sa im bude 5 trénerov. Deti budú rozdelené do skupín podľa veku a schopností. Hokej je kolektívny šport, ale dbať budeme predovšetkým na hernú stránku jednotlivca ako zdokonaľovanie korčuľovania, vedenia puku a streľby, prácu jeden na jedného a zlepšovanie sa v hre. Využijeme najmodernejšie métody a pomôcky, ktoré som odpozeral a odkonzultoval s ostatnými trénermi. Plán treningu je taký, že deti sa nebudú mať čas ani poriadne napiť, chceme im čo najviac ukázať. So súhlasom rodičov sa budú natáčať na Go Pro kameru a ukážeme im, čo je dobré a čo zlé, na čom majú popracovať a čo im ide. Úroveň hokejových škôl posunieme ďalej, myslím, že to bude európsky unikát. Ak to má pomôcť, prečo nevyužiť všetky dostupné metódy? Keď som pôsobil na Novom Zélande, prednášal nám švédsky tréner, od ktorého som sa mnoho naučil. Učil deti, ako správne a efektívne využiť ich korčuľovanie.”
Tri zásady profesionálov
“V hokejovej škole sa budeme držať troch zásad: trénovať ako profesionál, cítiť sa ako profesionál a hrať ako profesionál. Toto sa pokúsime naplniť. Budeme mať odborníkov na ľade aj mimo neho, taktiež špičkový isotonický nápoj Biosteel, ktorý sa u nás ešte veľmi nevyužíva, ale časom to príde. Využijeme rady odborníkov ako Bača, Štefánech, Pažitka, Okuliar, Jakab, Ivaška, Baron, Kuvík, Jakúbek, Trefný, Nechala, Havlíček, Kútny, T. Klíma či Kľuka. Mimo ľadu tam bude pán Svrček, vzpieračský tréner, ktorý dlhodobo pracuje s hokejistami a deťom ukáže ako správne robiť strečing a prečo je taký dôležitý, keďže pomáha predchádzať zraneniam. Ďalej nám bude pomáhať nutričný poradca s prednáškou rodičom ohľadne správneho stravovania sa pred a po zápasoch. K dispozícii budeme mať aj mentálneho kouča pána Petra Bielika, ktorý deťom ukáže správnu motiváciu na zápas a čo všetko potrebujú na dosiahnutie maxima. Ak mám byť úprimný, na túto prednášku sa teším aj ja” (úsmev).
Deti z celej Európy
“Zatiaľ máme prihlásené deti z Ukrajiny, Talianska, Rakúska, Poľska, Nórska, Švajčiarska, Srbska a samozrejme zo Slovenska a Čiech. Stále sa však môžu prihlásiť ďalší záujemcovia. Chceli by sme, aby boli čo najviac na ľade a pracovali na sebe, pretože len to vedie k úspechu. Deti budú mať dva ľady za deň a predtým rozcvičku. Po ľade budú nasledovať stabilizačné cviky pod dohľadom profesionála zamerané na brucho a chrbát, ktoré sú v dnešnom hokeji veľmi dôležité. Ďalšia jednotka “Rýchle nohy” bude zameraná na výbušnosť dolných končatín. Prichystanú máme aj prekážkovú dráhu na zdokonaľovanie palicovej techniky, a tiež gymnastiku v telocvični kvôli ohybnosti. Myslím, že ako hokejová škola ponúkame servis, aký na Slovensku nemá obdobu a chceme v tom pokračovať. Pre deti máme prichystané sponzorské tričká a v neposlednom rade máme bezkonkurenčnú cenu kempu 349 eur na týždeň”, dodáva Peter Kopecký, ktorý v minulosti pôsobil v našej najvyššej hokejovej súťaži vo farbách Trenčína, Banskej Bystrice či Žiliny. Je mladším bratom Tomáša Kopeckého, ktorý v NHL získal s Detroitom (2008) a Chicagom (2010) Stanleyho pohár a v roku 2012 bol súčasťou slovenského výberu, ktorý z fínskych Helsínk priviezol zo svetového šampionátu strieborné medaily.
Rudolf Zelenay