Objavenie týchto jazier môže prispieť k prieskumu mimozemského života, pretože so svojimi vlastnosťami sa veľmi podobajú Európe, jednému z mesiacov Jupitera.
Objav patrí ašpirantke Univerzity Alberty Ane Rutishauzerovej. Skúmala údaje radaru NASA pre výskum vôd pod ľadovou čiapkou ostrova Devon. Ožarovanie ľadov elektromagnetickými vlnami a ich meranie po návrate umožňuje zistiť, čo sa pod nimi skrýva.
„Nepátrali sme po jazerách pod ľadmi. Pod touto časťou ľadovej čiapky je ľad zmrazený, nečakali sme, že objavíme tekutú vodu. Rádiolokačné údaje svedčili o prítomnosti vody, nemysleli sme si však, že pod ľadom, kde je teplota pod 10 stupňov Celzia, môže byť tekutá voda,” povedala pani Rutishauzerová.
Zdrojom soli v jazere je, podľa vedcov, slaná hornina, ktorá sa rozpúšťa vo vode. Vysoká úroveň slanosti odlišuje tieto jazerá od iných jazier pod ľadom. Ak sa ukáže, že ich obývajú mikroorganizmy, pomôže to vedcom pochopiť život za hranicami našej planéty.
„Myslíme si, že môžu slúžiť ako zemské analógy Európy, jedného z ľadových mesiacov Jupitera, ktorý má tiež pod ľadovým povrchom tekutú slanú vodu. Ak existuje v týchto jazerách mikróbny život, nachádzal sa pravdepodobne pod ľadmi najmenej 120 tisíc rokov. Ak dokážeme odobrať vzorku, zistíme, ako sa rozvíja v úplnej izolácii, v tomto chladnom prostredí, bez spojenia s atmosférou,” vysvetlila autorka.
Bez ohľadu na to, že ide o prvý podobný objav, vedci predpokladajú, že v kanadskej Arktíde môže existovať celá sieť slaných jazier.