Najvyšší predstaviteľ krajiny, prezident Rosen Plevneliev sa vyslovil za zmenu tohto rozhodnutia, pretože môže vyvolať rozkol medzi stúpencami monarchie a republiky v Bulharsku.
Bulharská pravoslávna cirkev si počas víkendu pripomenula 1150. výročie kresťanizácie tamojšej populácie. Jej hlava, patriarcha Neofit však pri tejto príležitosti odmietol bližšie vysvetliť spomínané kontroverzne vnímané rozhodnutie. “To sú veci, o ktorých sa v sviatočný deň podrobne nehovorí,” vyhlásil a dodal, že cirkev iba podporuje dôstojnosť bývalého kráľa a neskoršieho premiéra.
Na víkendových oslavách v Bulharsku nechýbala ani politická elita krajiny vrátane spomínaného bývalého premiéra, či súčasného predsedu bulharskej vlády Bojka Borisova, ktorý rozhodnutie cirkvi nekomentoval.
Podpredseda bulharskej vlády pre čerpanie fondov EÚ Tomislav Dončev sa dnes v televíznom vysielaní nechal počuť, že krajina v zahraničnopolitickej oblasti primálo využíva potenciál vzťahov, ktorými disponujú niekdajší bulharskí prezidenti a premiéri.
Médiá špekulujú, že za rozhodnutím môže byť Rusko, pretože Simeon sa netají pozitívnym vzťahom k Moskve. Keďže medzi bulharskými duchovnými bolo nemálo spolupracovníkov tajnej služby bývalého režimu, objavujú sa aj úvahy o ich pretrvávajúcich kontaktoch s ruskou stranou. Meno iniciátora predmetného rozhodnutia, biskupa z Plovdivu Nikolaja sa spomína v súvislosti s obchodníkmi so zbraňami, údajne s kontaktmi na Rusko.
Prípadný návrat Simeona Sakskoburggotského, ktorý sa po odchode z kresla premiéra pohybuje v ústraní, do veľkej politiky zostáva však otázny. Jeho niekdajšia vládna strana sa po neúspechu v parlamentných voľbách z roku 2009 rozpadla.
ml