V Bazilike sv. Petra slávili omšu za zosnulých kardinálov a biskupov

Vatikán 5. novembra 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)

 

Svätú omšu za zosnulých kardinálov a biskupov, ktorých si Pán povolal do večnosti v priebehu posledného roka, slávil Svätý Otec František spolu s členmi kardinálskeho zboru v sobotu 3. novembra pri Oltári katedry vo Vatikánskej bazilike

Na snímke vpravo pápež František

„Život je kráčaním v ústrety ženíchovi, je to čas, ktorý je nám darovaný, aby sme rástli v láske“, povedal v homílii Svätý Otec, v zmysle evanjeliového podobenstva o desiatich pannách, ktoré vyšli v ústrety ženíchovi na svadobnú hostinu (Mt 25,1-13).

„Stretnutie s Ježišom, Ženíchom, ktorý «miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu» (Ef 5,25), dáva zmysel a orientáciu životu. … Toto finále osvetľuje všetko, čo mu predchádza. A ako sa siatba posudzuje podľa žatvy, tak sa životná cesta vyhodnocuje podľa dosiahnutého cieľa.“

Svätý Otec ďalej poukázal na trojakú symboliku oleja, ktorý si múdre panny pripravili do zásoby. Najprv pripomenul slová apoštola Pavla: „Nehľadíme na to, čo je viditeľné, ale na to, čo je neviditeľné; lebo viditeľné je do času, ale neviditeľné je naveky“ (2 Kor 4,18). Citoval aj myšlienku Exupéryho, že „to podstatné je očiam neviditeľné“.

„To podstatné v živote je počúvať hlas Ženícha. Ten nás pozýva byť každodenne vnímavými na Pána, ktorý prichádza, a urobiť každú našu činnosť prípravou na svadbu s ním.“ Podobenstvo o pannách naznačuje, že to podstatné nebol ich odev, ani ich lampy, ale olej, ktorý si niesli v nádobkách, vysvetlil pápež František. Ďalej sa v homílii sústredil na tri charakteristiky oleja.

Prvou je, že olej nie je navonok zjavný, zostáva skrytý, ale bez neho niet svetla. „Čo nám to chce povedať? Že pred Pánom nezaváži vonkajší zjav, ale zaváži srdce.“ Treba preto vedieť povedať nie „make-upovej kultúre“, zdôraznil pápež.

Druhým znakom oleja je to, že sa spotrebúva, necháva sa spaľovať, aby vydal svetlo.

„Takto je to aj so životom: šíri svetlo len ak sa stravuje, ak sa vynaloží v službe. Tajomstvo života je žiť pre službu. Služba je vstupenkou, ktorú ukážeme pri vstupe na večnú svadbu. To, čo zo života zostane pred prahom večnosti, nie je to, koľko sme si nadobudli, ale koľko sme darovali“ (porov. Mt 6,19-21, 1 Kor 13,8).

A napokon treťou charakteristikou oleja je to, že si vyžaduje čas na prípravu. Treba si ho v predstihu prichystať a niesť si ho so sebou.

„Láska je zaiste spontánna, ale nie je náhodnou improvizáciou. Práve v chýbajúcej príprave spočívala hlúposť tých panien, ktoré sa na svadbu nedostali. Teraz je čas príprav: v prítomnej chvíli, deň čo deň, treba živiť lásku. Vyprosujme si milosť obnovovať v sebe prvotnú lásku s Pánom (porov. Zjv 2,4), aby sme ju nenechali vyhasnúť.“

 

Prinášame homíliu Svätého Otca Františka pri svätej omši za duše kardinálov a biskupov zosnulých v poslednom roku, ktorú celebroval 3. novembra 2018 pri Oltári katedry v Bazilike sv. Petra za koncelebrácie členov kardinálskeho zboru

Počuli sme v podobenstve v evanjeliu, že panny «vyšli v ústrety ženíchovi» (Mt 25,1), všetkých desať. Pre všetkých je život neustálym pozvaním vychádzať: z lona matky, z domu, v ktorom sme sa narodili, z detstva do mladosti, z mladosti do dospelosti, až po odchod z tohto sveta. Aj pre služobníkov evanjelia je život neustálym vychádzaním: z domu svojej rodiny do toho domu, do ktorého nás posiela Cirkev, z jednej služby do druhej, sme stále na ceste, až po posledný prechod.

Evanjelium pripomína zmysel tohto neustáleho vychádzania, ktorým je život: ísť v ústrety ženíchovi. Hľa, pre toto žijeme: pre tú zvesť, ktorá v evanjeliu zaznieva v noci a ktorú budeme môcť naplno prijať v okamihu smrti: «Hľa, ženích prichádza, choďte mu v ústrety!» (v. 6). Stretnutie s Ježišom, ženíchom, ktorý «miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu» (Ef 5,25), dáva životu zmysel a orientáciu. Nič iné. Je to záver, ktorý osvetľuje to, čo mu predchádza. A tak ako sejbu možno hodnotiť podľa žatvy, aj životná cesta sa utvára podľa svojho cieľa.

Takže život, ak je kráčaním, vychádzaním v ústrety ženíchovi, je aj časom, ktorý nám bol darovaný, aby sme rástli v láske. Život je každodennou prípravou na svadbu, na veľké zásnuby. Pýtajme sa: žijem ako ten, ktorý sa chystá na stretnutie so ženíchom? V službe, pri všetkých stretnutiach a aktivitách, ktoré treba zorganizovať, pri veciach, ktoré treba vykonať, neslobodno zabudnúť na niť, ktorá spája celý obsah: očakávanie ženícha. Centrom nemôže byť nič iné ako srdce, ktoré miluje Pána. Len tak bude viditeľná stránka našej služby podopieraná neviditeľnou dušou.

Takto porozumieme tomu, čo apoštol Pavol hovorí v druhom čítaní: «Nehľadíme na to, čo je viditeľné, ale na to, čo je neviditeľné; lebo viditeľné je do času, ale neviditeľné je naveky» (2 Kor 4,18). Neviažme sa na pozemské dynamiky, pozerajme ďalej. Má pravdu ten slávny výrok: «To podstatné nie je viditeľné očami». Podstatné v živote je počúvať hlas ženícha. Ten nás pozýva, aby sme vnútorným zrakom každý deň hľadeli na Pána, ktorý prichádza, a premieňali všetky naše aktivity na prípravu na svadbu s ním.

Pripomína nám to ten prvok, ktorý je v evanjeliu podstatný pre panny čakajúce na svadbu: nie odev, ani lampy, ale olej, uchovávaný v malých nádobách.

Objavuje sa tu základná charakteristika tohto oleja: nie je nápadný. Ostáva skrytý, nevystavuje sa pozornosti, ale bez neho niet svetla. Čo nám to napovedá? Že pred Pánom sa nepočítajú zovňajšky, ale počíta sa srdce (por. 1 Sam 16,8). To, čo svet hľadá a vystavuje na obdiv – pocty, moc, zovňajšky, sláva – to všetko sa pomíňa, a nič nezostane. Zachovať si odstup od svetských zovňajškov – to je nevyhnutné v príprave na nebo. Treba povedať nie «kultúre líčidiel», ktorá nás učí, aby sme sa starali o zovňajšky.

Naopak, máme očisťovať a chrániť srdce, vnútro človeka: to je vzácne v Božích očiach, nie vonkajšok, ktorý sa pominie.

Po tejto prvej charakteristike oleja – teda, že nie je nápadný, ale je podstatný – je tu aj jeho druhý aspekt: existuje preto, aby sa nechal spotrebovať. Len keď horí, osvetľuje. Taký je život: šíri svetlo, len keď sa spotrebúva, keď sa míňa v službe. Tajomstvo žitia je žiť pre službu. Služba je vstupenka, ktorú treba ukázať pri vstupe na svadbu večnosti. Čo zostane zo života na prahu večnosti nie je to, čo sme zarobili, ale čo sme darovali (por. Mt 6,19-21; 1 Kor 13,8). Zmyslom života je dať odpoveď na ponuku Božej lásky. A táto odpoveď prechádza cez skutočnú lásku, sebadarovanie, službu. Služba niečo stojí, pretože znamená spotrebúvať sa, míňať sa, a tak v našom (kňazskom) pôsobení neposlúži životu ten, kto nežije pre službu. Kto sa príliš usiluje chrániť si svoj život, stratí ho.

Tretia charakteristika oleja v evanjeliu vystupuje do popredia význačným spôsobom: je to príprava. Olej treba nachystať do zásoby a zobrať so sebou (por. verše 4.7). Láska je, zaiste, spontánna, ale sa neimprovizuje. Práve v nedostatku prípravy spočíva nerozumnosť panien, ktoré ostanú vonku. Teraz je čas príprav: v súčasnom okamihu, deň za dňom, treba živiť lásku. Prosme o milosť obnovovať každý deň prvotnú lásku k Pánovi (por. Zjv 2,4), nenechať ju vyhasnúť. Veľkým pokušením je nachádzať si úkryt v živote bez lásky, ktorý je ako prázdna nádoba, ako vyhasnutá lampa. Ak sa neinvestuje do lásky, život vyhasne. Povolaní na svadbu s Bohom sa nemôžu uvelebiť do sedavého života, plochého a horizontálneho, ktorý napreduje bez elánu, hľadajúc len malé uspokojenia a zháňajúc sa po prchavých uznaniach. Nevýrazný, zvykový život, ktorý sa uspokojí len s tým, že si splní povinnosti, avšak bez sebadarovania, nie je hoden Ženícha.

Keď sa modlíme za kardinálov a biskupov, ktorí zomreli počas uplynulého roka, prosme o orodovanie tých, ktorí žili bez snahy o ukazovanie sa, ktorí slúžili zo srdca, ktorí sa pripravovali každý deň na stretnutie s Pánom. Na príklade týchto svedkov, ktorí – vďaka Bohu – existujú, a je ich mnoho, neuspokojme sa s krátkym pohľadom na dnešok; túžme naopak po pohľade, ktorý smeruje ďalej, ktorý hľadí na svadbu, čo nás čaká. Život preniknutý túžbou po Bohu a vytrénovaný k láske bude pripravený na vstup do Ženíchovho príbytku, a to bude navždy.

Preložili: Slovenská redakcia VR, Martin Kramara

 

Medzi 9 kardinálmi a 154 biskupmi zosnulými v poslednom roku, za ktorých bola obetovaná dnešná pontifikálna svätá omša, je aj Mons. Dominik Kaľata SJ, titulárny biskup semtský, ktorý zomrel 24. augusta v Senioráte Spoločnosti Ježišovej v Ivanke pri Dunaji vo veku 93 rokov. Pochovaný je v hrobke pod hlavným oltárom Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave, po boku rehoľných spolubratov, jezuitských biskupov Pavla Hnilicu a Petra Dubovského.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Aká veľká časť územia Slovenska bola súčasťou Rímskej ríše? Budú sa prepisovať učebnice dejepisu?

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Archeológovia urobili na juhu Slovenska dôležitý objav, ktorý zásadným spôsobom vstupuje do sporu historikov o tom, či bolo alebo nebolo územie Slovenska súčasťou Rímskej ríše V poslednom období zarezonovali v médiách zásadné informácie týkajúce sa rímskej histórie v nadväznosti na územie Slovenska. Rímsky kastel…

USA zhabali tanker, ktorý tajne vozil ropu do KĽDR

0 icon

Washington 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Spojené štáty v piatok zhabali singapurský tanker, ktorý bol využívaný na obchádzanie embarga na dodávky ropy a ropných produktov do Severnej Kórey, informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americké ministerstvo spravodlivosti Sudca federálneho súdu v New Yorku vydal rozsudok o prepadnutí…

Farkašovský okomentoval Bihariovú, ktorá vystúpila na tlačovke so žuvačkou nalepenou na rúšku: „Všetkých nezaočkovaných nazvala ukričancami. Zabudla, že ona sama kričí do mikrofónu“

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Na piatkovej tlačovej konferencii Progresívneho Slovenska (PS), na ktorej líderka mimoparlamentnej liberálnej strany Irena Bihariová ohlasovala sobotnú manifestáciu "Za očkované Slovensko" mala rúško zašpinené pravdepodobne žuvačkou. Všimli si to bulvárne médiá aj niektorí politici. Reakciu na to na sociálnej sieti zverejnil bývalý poslanec parlamentu…

Veriacim gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku začal Uspenský pôst

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Veriacim gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa začal od nedele Uspenský pôst, nazývaný aj Spasivka. Je to dvojtýždňový pôst, počas ktorého sa veriaci pripravujú na najbližší mariánsky sviatok - Zosnutie (Uspenije) presvätej Bohorodičky, ktorý pripadá na 15. augusta V rímskokatolíckej cirkvi sa tento sviatok slávi…

Svetová zdravotnícka organizácia: Plošné testovania na Slovensku boli neefektívne vyhodené peniaze. Testovanie neočkovaných bez príznakov neodporúča

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta,Michal Svítok)   Hoci podporovatelia expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO) doteraz presviedčajú, že plošné testovanie bolo úspechom, každému aj jeho koaličným partnerom je už nejaký čas jasné, že to bola atómová bomba nie na zničenie koronavírusu, ale pre jeho rozšírenie. Že je to zjavné aj v…

Začal fungovať Najvyšší správny súd SR, zatiaľ so 16 sudcami

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Od 1. augusta začal fungovať Najvyšší správny súd (NSS) SR. Zatiaľ je jeho súčasťou 16 sudcov. Úlohou novej súdnej inštancie je ochrana ľudí pred svojvôľou štátnych orgánov. Prechádzajú naň aj niektoré kompetencie Ústavného súdu SR. Hierarchicky má postavenie ako Najvyšší súd (NS) SR…

Rakúsko: „Očkovacia pasca“ čaká na vás všade – aj u vášho domáceho lekára

0 icon

Viedeň 1. augusta 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V Rakúsku sa v nej ocitlo už mnoho občanov. Nejeden Rakúšan ide nič netušiac ku svojmu lekárovi a domov sa vráti zaočkovaný proti korone, a to bez toho, aby to chcel. Informuje o tom rakúske periodikum WB. Pacienti sú vystavení veľkému tlaku…

Galko: „Nesúhlasím s myšlienkou ministerstva spravodlivosti, že novinári majú byť zákonom chránené osoby“

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý minister obrany Ľubomír Galko v sobotu na sociálnej sieti skritizoval iniciatívu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorá pripravuje legislatívu na výraznejšiu právnu ochranu zástupcov médii. Galko otvorene vyhlásil, že si nemyslí, že ide o dobrý nápad zo strany rezortu Márie Kolíkovej:…

Kovařík sa vyjadril ku kritike polície ohľadom protestov: Polícia svoju úlohu zvládla. Kritika zo strany politikov a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia pri protestoch v hlavnom meste svoju úlohu zvládla, stotožňuje sa tiež so svojimi podriadenými pri hodnotení priebehu a stratégie zásahu "Názor ostatných vnímam tiež, majú na neho právo, ale ovplyvniť sa ním nenechám,“…

Izraelčania protestovali proti obmedzeniam vyvolaným nárastom prípadov covidu

0 icon

Tel Aviv 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Niekoľko stoviek Izraelčanov protestovalo v sobotu v Tel Avive proti novým obmedzeniam a očkovaniu, informovala agentúra AFP Demonštranti vyvesili transparent s nápisom "Žiadna pandémia neexistuje, je to podvod". Niesli tiež transparenty s údajmi o očkovaní proti koronavírusu, pričom jeden plagát spájal vakcíny s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Čo sa stane s tvojimi vlasmi, keď obmedzíš kofeín?

0 icon

Väčšina z nás premýšľala o tom, že v určitom období svojho života s kávou prestane a obmedzí kofeín. Ale okrem toho, že sa snažíš čeliť dňu bez svojej rannej šálky kávy, možno prichádzaš o niektoré výhody pre zdravie a krásu vašich vlasov. Ako sa ukázalo, káva dokáže oveľa viac, ako pomôcť ráno…

Fotografia: TOP10 najzaujímavejších faktov

0 icon

Fotografia je tu s nami približne od roku 1816, kedy sa istý Francúz rozhodol skúsiť fotografovanie. Prvý pokus síce nebol najlepší, no to nebránilo fotografii, aby sa stala fenoménom. Top 10 ti prináša 10 zaujímavých faktov o fotografovaní. 1. Každé dve minúty urobíme viac fotografií ako celé ľudstvo v roku…

Sny môžu byť fascinujúce. Tieto fakty ti to dokážu

0 icon

Sny môžu byť fascinujúce, vzrušujúce, desivé alebo aj jednoducho divné. Hoci nieje jednoznačné prečo snívame, tak s určitosťou vieme, že sníva každý z nás. Pravda je taká, že aj dokonca tí, ktorí tvrdia, že v noci sa im nesníva nič, tak snívajú priemerne dve hodiny. Väčšina ľudí ma niekoľko snov počas jednej noci.…

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Armádny Magazín

Izrael vyvinul novú kolesovú húfnicu s vlastným pohonom SIGMA, ktorá má nahradiť americkú M109

0 icon

Izrael, 1.August 2021 (AM) – Izraelské obranné sily čoskoro získajú novú 155 mm kolesovú húfnicu SIGMA. Jej zavedenie ACS do služby plánované od roku 2023.   Novú húfnicu vyvinula izraelská spoločnosť Elbit Systems ako súčasť zmluvy prijatej od izraelského ministerstva obrany v roku 2019. Kolesové samohybné delo je navrhnuté tak, aby nahradi

Tragická udalosť: Šéf ruskej rozviedky Naryškin hovoril o zradcovi v spravodajstve

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) – Riaditeľ Ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin hovoril o prípade zrady v spravodajských službách a o zradcovi, s ktorým sa osobne stretol. Podľa znalca je zrada „tragickou udalosťou a je to mimoriadna situácia v spravodajskej s

Rusko obnovuje park lietadiel "súdneho dňa". Prečo to potrebuje?

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) –   Lietadlá tohto typu majú len dve krajiny. V určitom zmysle je ich úlohou riadiť priebeh apokalypsy. Je jasné, že k ničomu takému nedôjde, treba ale také lietadlo mať - pre každý prípad.   V Rusku bol zahájený vývoj nového lietadla riadenia vojsk v prípade jadrovej v

Na zahraničné misie budú chodiť iba vojaci očkovaní proti covidu

0 icon

Slovensko, 1.August 2021 (AM) – "Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu covid-19." Médiám to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Rezort obrany dodal vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete.   "Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a misií, musí už dnes povinne…

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali