Podľa britských novinárov, by bolo naivné sa domnievať, že občianska vojna v Iraku a Sýrii nebude mať žiadny vplyv na krajiny západnej Európy. Veď koniec koncov, tisícky mladých moslimov odchádzajú z prosperujúcich krajín na Blízky východ bojovať na strane Islamského štátu. A preto je celkom logické predpokladať, že tí, ktorí sa vrátili do Európy, chcú nejakým spôsobom vyjadriť svoj postoj. Na druhej strane, mnohé európske krajiny sú rôznym spôsobom do týchto konfliktov zaangažované, či už dodávkami zbraní rôznym bojujúcim stranám alebo priamo vojensky zaangažované.
Podľa odhadov francúzskych úradov, okolo 1200 legálnych obyvateľov Francúzska sú zapojení do radikálnych sietí v Iraku a Sýrii. Séria útokov vo Francúzsku môže byť spojená s policajnými raziami proti osobám podozrivým z členstva v organizáciach radikálneho islamiu a chystajúcich sa vstúpiť do teroristickej skupiny Islamský štát v Sýrii.
Teroristická skupina Islamský štát pod vedením Abu Bakr al-Baghdadyho tento rok v lete vyhlásila kalifát na okupovaných územiach Sýrie a Iraku. Extrémistická organizácia upevnila svoju pozíciu v Sýrii, kde bojovala proti vládnym silám a získala si reputáciu ako jedna z najnásilnickejších organizácií. Radikáli zabili niekoľko tisíc civilistov, stovky tisíc sa stali utečencami a niekoľko tisíc ľudí, bolo zajatých, ženy najme jezidské, znasilnené a predané do otroctva.
Do konca augusta roku 2014 sa podľa odhadov CIA, počet zahraničných žoldnierov-dobrovolníkov v radoch Islamského štátu zvýšil na približne 31.500 ľudí. Na strane Islamského štátu bojujú zástupcovia 80 krajín, vrátane Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Maroka, Saudskej Arábie, Spojených štátov a Kanady. Európske vlády sa obávajú, že keď sa vrátia títo dobrovoľníci džihádistov do vlasti, tak budú pripravovať teroristické útoky.
jf