“Útlak, túžba po slobode i dnešný rozklad domácej kultúry”: Politici reagujú na 75. výročie SNP

Bratislava 29. augusta 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-REPROFOTO ARCHÍV TASR, Michal Svítok, Henrich Mišovič )

 

Dnešný deň sa nesie v duchu osláv 75. výročia Slovenského národného povstania. Ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja sa uskutočnilo počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie Slovenskej republiky. Začalo sa 29. augusta 1944. K SNP dnes na sociálnej sieti vyjadrujú svoj postoj mnohí politici

Na archívnej snímke bez uvedeného dátumu boje povstaleckých jednotiek Československej armády v povstaní

Slovenské národné povstanie bolo svedectvom hrdinstva, hrdosti a vôle Slovákov poraziť nacizmus. Oslavy 75. výročia SNP sú dôležitou udalosťou, treba si pripomínať hrdinstvo tých, ktorí pre slobodu svojej krajiny obetovali to najcennejšie. Zhodli sa na tom politické strany z vládnej koalície. Poslanec Národnej rady SR Dušan Jarjabek (Smer-SD) zdôraznil, že práve SNP je tým príbehom ľudí, ktorý by sme mali zvýrazňovať.

“Každý rok, ktorý spravíme oslavy SNP, je dôležitejší, pretože ubúda tých, ktorí sa SNP zúčastnili. Keďže sa určite v istom okamihu stane, že z týchto ľudí nebude nikto, nebude s kým naživo porovnávať to, čo sa stalo, a už sa budeme tie veci dozvedať len sprostredkovane,” skonštatoval Jarjabek. Dodal, že práve o to dôležitejšie je byť pri aktuálnych oslavách a pripomínať si zverstvá, ktoré sa stali.

Hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút doplnil, že účastníci SNP a ich odvaha si zaslúžia poctu a vďaku. “Vojaci, partizáni, ale aj civilné obyvateľstvo; tí všetci účastníci SNP odhodlaní bojovať nielen pre seba, ale najmä pre svoje deti, pre nás, si zaslúžia tichú spomienku,” uviedol Smer-SD.

SNS v súvislosti s oslavami SNP zdôraznila, že každá rodina má svoje príbehy, skúsenosti a informácie z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu. Hovorkyňa strany poukázala na to, že toto obdobie vníma aj generácia, ktorá pozná tieto fakty iba z hodín dejepisu či rozprávania pamätníkov. “Aj napriek tejto skutočnosti akoby v spoločnosti občas rezonovala určitá ľahostajnosť voči týmto faktom. Takúto fatálnu stratu historickej pamäte však nemôžeme pripustiť,” zdôraznila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

SNS podľa jej slov vzdáva hold aj mladým ľuďom, ktorí sa do povstania zapojili. “Sú pre nás všetkých motiváciou, že v určitom zlomovom okamihu treba konať, neváhať a pridať sa na správnu stranu,” dodala s tým, že práve tieto momenty treba pripomínať nasledujúcim generáciám.

Je dôležité, aby sme na dejiny 20. storočia mali pravdivý pohľad. V súvislosti s oslavami 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) to povedal štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd).

“Udalosti spred 75 rokov nás presviedčajú, že aj odpor vedený proti zdanlivej presile môže mať svoj význam a ovplyvniť budúcnosť. O tomto období musíme nahlas hovoriť a pravdivo o ňom informovať mladú generáciu, ktorá si dnes neuvedomuje hrozby fašizmu,” uviedol s tým, že tieto udalosti je potrebné si pripomínať, pretože ovplyvnili vývoj v našej krajine.

Za stranu Most-Híd sa na oslavách SNP v Banskej Bystrici zúčastnia okrem Krajňáka aj podpredseda strany a primátor mesta Žiar nad Hronom Peter Antal a krajský predseda v Prešovskom kraji Michal Goriščák. Informovala o tom hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

 

Za ľudí, Progresívne Slovensko, KDH

Nesmieme dovoliť, aby sa chyby minulosti opakovali. Podľa slov exprezidenta Andreja Kisku je to základný odkaz Slovenského národného povstania (SNP), ktorý je potrebné pripomínať mladým ľuďom. Vyjadril tiež ľútosť nad spochybňovaním sviatku, SNP označil za najvýznamnejšiu udalosť novodobých dejín Slovenska.

“SNP je udalosťou, ktorou maličká krajina v strede Európy povstala proti obrovskej presile. Preto musíme byť nesmierne hrdí na to, čo naši predkovia, naši dedovia, pradedovia dokázali,” zdôraznil v súvislosti so 75. výročím SNP Kiska. Vyjadril zármutok z toho, že sa naďalej ozývajú hlasy, ktoré partizánov označujú za banditov a o SNP hovoria ako o puči. “Ak máme úctu k veteránom, ktorí tu dnes sú, ku všetkým tým, ktorí položili svoj život, postavme sa zlu,” dodal Kiska s tým, že je potrebné jasne stanoviť deliacu čiaru medzi dobrom a zlom.

Na snímke Michal Truban, Miroslav Beblavý, Andrej Kiska a v pozadí Alojz Hlina

Podľa lídra koalície Progresívneho Slovenska a Spolu Michala Trubana platí odkaz SNP aj dnes. “Hrdinovia a hrdinky generácie, ktorá to vtedy dokázala, sa stali inšpiráciou pre generácie, ktoré prišli po nich. Pripomíname si ich činy, lebo je zodpovednosťou každej ďalšej generácie konať po ich vzore,” skonštatoval Truban.

Zdôraznil, že práve Povstaním sa občania “malej krajiny otvorene postavili hrozivej nacistickej vojnovej mašinérii”. Poukázal na to, že ľudia vtedy vzali osud krajiny do vlastných rúk a bojovali za slobodu. “SNP je významným momentom našich slovenských dejín, na ktorý môžeme byť právom hrdí,” doplnil.

Povstať proti fašizmu bola podľa mimoparlamentného KDH povinnosť. “Ak by sme to nedokázali, museli by sme sa naveky hanbiť,” skonštatovala strana s tým, že Povstanie malo svoj význam a určite sa za to treba našim predkom patrične poďakovať. KDH zdôraznilo potrebu pripomínať si minulosť a učiť sa z nej. “V dnešný deň myslíme aj na ľudí, ktorí sa nebáli položiť svoj život v boji proti fašizmu. Česť ich pamiatke,” dodalo.

 

Mária Patakyová

Odkaz Slovenského národného povstania (SNP) naberá na vážnosti aj v súčasnosti. Radikálne a extrémistické riešenia v spoločnosti nikdy nefungovali. V súvislosti so 75. výročím SNP to na sociálnej sieti uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

“Udalosti späté s druhou svetovou vojnou sa neodohrali až tak dávno v minulosti, no čas plynie. Nenechajme preto rozplynúť spomienky na holokaust a odboj v Povstaní – nech sú pre nás výstrahou, že ľudská krutosť sa v nových formách môže kedykoľvek opäť objaviť,” skonštatovala Patakyová.

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

Ombudsmanka zdôraznila, že úprimná úcta a vďaka sú to najmenej, čo môžeme vyjadriť tým, ktorí bojovali za slobodu v Povstaní. “O to viac je dôležité naše pochopenie, že radikálne a extrémistické riešenia v spoločnosti nikdy nefungovali, naopak, viedli ku katastrofe,” dodala.

Odkaz SNP naberá podľa jej slov na vážnosti aj v súčasnosti, a to v kontexte xenofóbnych či homofóbnych vyjadrení a silnejúcich nenávistných prejavov voči zraniteľným a marginalizovaným skupinám.

 

Kresťanská únia – Život a prosperita

Česť všetkým nevinným ľuďom, ktorí padli v strašných vojnách. Väčšina diktatúr vznikla tak, že pri šialených vodcoch bola servilná skupinka ľudí, ktorí zakrývali a prehliadali zločiny. Takto vznikol fašizmus aj komunizmus. SNP bol prejavom snahy oslobodiť Slovensko z rúk fašizmu.

Do akej miery chceli komunisti zneužiť SNP k vydláždeniu moci komunistom, treba nechať slobodne skúmať slovenských a medzinárodných historikov a nebrániť im v tom zákonmi. Slováci sú národ, ktorý vie čo je to útlak a túžime po slobode. Peklo komunizmu, ktoré vystriedalo fašizmus tieto očakávania po slobode schladilo.

Dnes budeme počúvať veľa politikov mať veľké reči kto pred 75 rokmi čo mal robiť. Netreba zabúdať, že sú to ľudia, ktorí pre svoju kariéru nechali v tomto národe zabíjať počaté deti. Pán Pellegrini nám ešte pred pár týždňami odkázal, že 7000 zabitých počatých detí ročne nie je dôvod, aby sa akútne niečo dialo. Slovensko potrebuje zásadových politikov, len vtedy sa pohneme vpred.

 

 

Magdaléna Kuciaňová

9.8.2019 si pripomíname 75. výročie Slovenského národného povstania, ktoré môžeme označiť za najvýznamnejšie revolučné vystúpenie Slovákov v doterajšej histórii.

• SNP trvalo 60 dní,
• zapojilo sa doňho približne 80 tisíc ľudí,
• odhady hovoria o 10 až 15 tisícoch povstaleckých obetí,
• bojovalo v ňom 33 národov,
• dodnes žije približne 1400 účastníkov.

V súvislosti s uvedenými číslami je v kontexte Slovenského národného povstania potrebné vzdať úctu, česť a hold nielen jeho bojovníkom, ale aj účastníkom celého česko-slovenského domáceho a zahraničného odboja v druhej svetovej vojne. Slováci a Slovensko pokračuje v procese budovania moderného, demokratického štátu.

Udalosti Slovenského národného povstania nesú ešte jeden významný odkaz. Napovedajú nám aby sme si vážili slobodu, stáli na strane pravdy, spravodlivosti a vedeli konať odvážne… No, uvedomme si jedno, že i tieto pojmy je potrebné definovať. Odvážne, neznamená bezhlavo a zbabelo a byť slobodným nepredstavuje slobodu bez hraníc, úcty a rešpektu.

Naučme sa vážiť si v prvom rade samých seba, aby sme s úctou, slušnosťou a rešpektom mohli pristupovať k druhým bez toho, aby sa opakovali udalosti z histórie, kedy pri presadzovaní bola využitá hrubá sila, človek a život…

 

 

Martin Klus, Ján Budaj

Podľa poslanca parlamentu Martina Klusa (SaS) povstanie znamenalo jednoznačné prihlásenie sa k ostatným krajinám bojujúcim za oslobodenie sa spod fašisticko-nacistickej nadvlády nad Európou, ako aj solidaritu s tými, ktorí tento boj znášali už niekoľko rokov.

“Slovenský národ dokázal, že ak je to potrebné, je pripravený aj so zbraňou v ruke bojovať za slobodu a postaviť sa voči totalite, v tomto prípade fašistickej,” napísalo v súvislosti s oslavami 75. výročia SNP hnutie Sme rodina.

SaS, Sme rodina aj OĽaNO zhodne zdôraznili dôležitosť pripomínania si udalosti povstania. “Na túto smutnú, a zároveň hrdinskú časť našich dejín nesmieme zabúdať. A obzvlášť v súčasnosti, keď sa rôzne pravicové, ale aj ľavicové extrémistické zoskupenia opäť pokúšajú presadiť so svojou ideológiou nenávisti, je SNP ideálnym priestorom, aby sme túto tému otvorili pre všetky generácie,” uviedol pre TASR Klus.

Podľa poslanca parlamentu Jána Budaja (OĽaNO) je v tento sviatok potrebné vzdať hold hrdinom povstania a súčasne sa spojiť proti každej sile, ktorá vnáša do spoločnosti vírusy fašizmu. “Fašizmu sme sa vzopreli za cenu veľkých obetí povstalcov, ktorí už v roku 1944 postavili pred slovenskú verejnosť ideál právneho štátu, budovaného na slobode a demokracii. Tento program účastníkov SNP plníme a neopúšťame,” skonštatoval pre TASR.

Podľa Budaja by malo byť 75. výročie SNP nielen dňom slávnostného pripomínania, ale aj dňom, “v ktorom si demokraticky orientovaní občania Slovenska uvedomia, že zoči-voči obetiam totalít máme povinnosť a súčasne šancu zbaviť slovenský parlament už v najbližších voľbách všetkých, ktorí sú pokračovateľmi totalít, či už fašistickej alebo komunistickej”.

 

Róbert Švec

Dnes si pripomíname výročie SNP. A opäť po roku pripomíname Slovákom náš pevný postoj k tomu výročiu. Niektorí nám kvôli nášmu jasnému postoju hovoria, že sme ukázali svoju pravú tvár, že sme sa vyfarbili.

Odpovedám priamo a jasne: Neukázali sme svoju pravú tvár a ani sme sa nevyfarbili, pretože náš postoj k povstaniu je dlhodobo známy. My sa neprispôsobujeme a neštandardizujeme. Práve naopak. Dlhodobo komunikujeme naše hodnotové postoje v otázkach, v ktorých nebudeme nikdy, podčiarkujem, nikdy robiť kompromisy.

Na snímke Róbert Švec

Na kompromisy v hodnotových otázkach sú tú štandardní darebáci, ktorá nám vládnu už vyše 20 rokov, ale aj tí, ktorí pred voľbami v roku 2016 o sebe vyhlasovali, že sú jedinou, tou pravou, skutočnou opozíciou a dnes sú už pevnou súčasťou štandardnej mafie.

 

Eduard Heger

Urobme všetko pre to, aby sa história nemusela opakovať, hrdinovia Slovenského národného povstania nám zanechali silné dedičstvo. V súvislosti so 75. výročím SNP to povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger. Hnutie označilo SNP za jednu z najvýznamnejších udalostí v histórii Slovenska.

“Neustále si chceme pripomínať víziu slobodného, spravodlivého a demokratického Slovenska, ktorej nositeľmi sú aj dnešní odporcovia totalít a demokrati,” poznamenal Heger s tým, že dedičstvo a odkaz hrdinov SNP nemôžu ostať nepovšimnuté a každý sa ho môže chopiť v boji pri ochrane slobody.

“Toto dedičstvo chceme niesť aj my, pretože nám záleží na budúcnosti našich detí rovnako, ako záležalo hrdinom SNP. Oni nasadzovali život, mnohí z nich ho aj položili, čím zaplatili tú najvyššiu cenu. Urobme všetko pre to, aby sa história nemusela opakovať,” dodal.

 

Tomáš Drucker

Od nás sa očakáva oveľa menej. Nezabudnúť, nepokaziť a pokúsiť sa zlepšiť to, aký život sme dostali od našich predkov.

Títo ľudia konali a dobrovoľne nasadzovali svoje životy, aby zmenili Slovensko. Väčšinou už len nám.

Ak chceme veci meniť, nestačí rozprávať, ponosovať sa a kritizovať. Vnášať nenávisť (akúkoľvek) je pomerne ľahké. Vykoreniť ju je oveľa náročnejšie.

Pripájam sa aj ja k spomienke na všetkých, ktorí za nás bojovali a mnohí položili aj svoje životy. Česť ich pamiatke!

 

 

Juraj Draxler

Slovenské národné povstanie je bezpochyby jednou z najdôležitejších udalostí v dejinách Slovenska. Pri tejto príležitosti si treba pripomínať osobnú statočnosť vojenských veliteľov, vrátane generálov Jána Goliana a Rudolfa Viesta. Takisto celý rad ľudí, ktorí pripravovali hospodárske zabezpečenie akcie (na čele s Petrom Zaťkom a Imrichom Karvašom) alebo sa podieľali na jej komunikačnom zabezpečení (povstalecký rozhlas).

Do povstania sa zapojila obrovská časť obyvateľstva napriek tomu, že bolo jasné, akej presile akcia čelí, a to si treba vždy dôrazne pripomínať. Dovolím si ešte pár poznámok:

– Učitelia čoraz častejšie upozorňujú na to, že dnes si deti nevedia spomenúť ani len na rok povstania, nieto ešte na podrobnosti. Nemyslím si, že je to dané len tým, ako a v akom rozsahu sa vyučuje dejepis, hoci aj to hrá svoju úlohu. Ak si mládež zapne televízor, je stokrát väčšia šanca, že tam pôjde Zachráňte vojaka Ryana alebo Schindlerov zoznam, ako niečo zo slovenskej histórie, vrátane o SNP. Tento rozklad domácej kultúry a vzdelávania (to zďaleka nie je len o školstve), je dosť veľký problém.

– Nemyslím si, že by sa Povstanie malo zneužívať na politické agitky, a to z akejkoľvek strany. Diskusie o tom, čo presne krajine priniesol Slovenský štát, tu vždy budú a ak sú primerane inteligentné a odborné, tak ich treba podporovať. Ani toto obdobie našich dejín nie je čierno-biele. Ale pri príležitosti výročia SNP by do pripomenutia tejto, ešte raz, veľmi významnej udalosti, nemali zasahovať rôzne útoky založené na nevyrovnaných sporoch o iné historické súvislosti.

– Povstanie bolo povstaním proti fašizmu a napriek tomu, že dnes sa nálepka fašizmu, bohužiaľ, používa až príliš ľahko a bezmyšlienkovite, netreba zabúdať ani na tento aspekt. Bez ohľadu na to, aký má kto názor na veci ako migráciu, treba dávať jasne pozor na to, keď sa v pozadí týchto diskusií začnú vyskytovať vyslovene rasistické a plytko agresívne názory na rôzne kultúry.

Príjemné strávenie dnešného dňa prajem a venujme spolu aspoň chvíľu pripomenutiu udalostí z roku 1944 a spomienku ľuďom, ktorí sa na nich podieľali.

 

 

Igor Matovič

29. 8. 1944 “Začnite s vysťahovaním!”
29. 8. 2019 “Začnite s vysťahovaním!”

Odkaz vládnym parazitom, ktorý je akosi až akútne aktuálny. Nie je hrdina ten, ktorý sa postaví na čelo vyhratého boja, ale ľudia, ktorí idú do boja s vedomím, že v pohode môžu prehrať.

Sláva našim predkom! Zobuďme sa potomkovia!

ps. Ak si chcete pripomenúť odvahu našich predkov a trošku ju zobudiť v sebe … dnes o 17h sme opäť pred ministerstvom spravodlivosti.

 

 

Veronika Remišová

Za slobodu sa oplatí bojovať. 75. výročie výročie Slovenského národného povstania.

Postavenie sa proti fašizmu bolo dôležitým míľnikom v dejinách Slovenska. Bolo to za cenu veľkých obetí, tisíce ľudí za ideál slobody dokázali položiť život.

Po oslobodení sa od fašizmu, žiaľ, nasledovala druhá totalita, no Slováci dokázali poraziť aj komunistický totalitný režim. Mnohé dôležité osobnosti povstania, ako napríklad prvý guvernér Slovenskej národnej banky Imrich Karvaš, väznilo najskôr gestapo, neskôr po roku 1948 komunistický režim.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že sloboda je krehká vec a ak ju nechránime, môžeme o ňu prísť. Obete SNP sú odkazom, že za slobodu a svojbytnosť národa sa oplatí bojovať.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:34

Rozhodnutie spustiť program rozvoja maďarského zbrojárskeho priemyslu bolo dobrým rozhodnutím.

18:30

Vo francúzskej metropole Paríž sa v pondelok uskutoční medzinárodné stretnutie v snahe priniesť riešenie politickej patovej situácie v Libanone.

17:58

Európsky parlament vo svojom uznesení vyzval členské štáty EÚ, aby začali rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ.

17:12

Izraelská polícia zadržala vo štvrtok amerického turistu, ktorý v kostole v jeruzalemskom Starom meste údajne zhodil a rozbil sochu Ježiša Krista.

17:11

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vo štvrtok označil kritické vyjadrenia veľvyslanca USA v Budapešti Davida Pressmana k politike vlády premiéra Viktora Orbána za úplne nezaujímavé.

17:09

Fínsko a Švédsko sú aj naďalej odhodlané vstúpiť do NATO spoločne v tom istom čase, a to aj napriek námietkam Turecka proti kandidatúre Švédska.

17:08

Taliansko musí zrušiť alebo prepísať nový protiimigračný dekrét. Je zameraný na zaobchádzanie s humanitárnymi loďami mimovládnych organizácií v Stredozemnom mori.

17:05

Novozvolený český prezident Petr Pavel nechce pracovať v priestoroch Pražského hradu dovtedy, kým neprejdú bezpečnostnou kontrolou.

16:26

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Bruseli diskutovali o situácii bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého zdravotný stav sa v gruzínskom väzení drasticky zhoršil.

16:14

Pobaltské krajiny a Poľsko žiadajú medzinárodné športové organizácie, aby zakázali športovcom z Ruska a Bieloruska súťažiť na olympijských hrách a ďalších športových podujatiach počas vojny na Ukrajine.

15:55

Srbský prezident Aleksandar Vučič srbskému parlamentu predstavil počas štvrtkového zasadnutia nový plán pre Kosovo.

15:45

Polícia v Nemecku, Holandsku a Belgicku vo štvrtok počas série razií v 16 areáloch zatkla deväť ľudí. Spoločná policajná akcia súvisela so sériou explózií bankomatov, ktoré gangu vyniesli 5,2 milióna eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Poslanci posunuli novelu Trestného poriadku do druhého čítania

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Postup orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) pri dočasnom umiestňovaní obvineného do zdravotníckeho zariadenia by sa mohol upraviť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania Novela by mala upraviť postup orgánov pri obvinenom,…

Kaliňák: Kauza Vietnamec? Všetko je inak. A vrchol je, ako do toho zatiahli Žilinku

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Robert Kaliňák)   Slovenský mainstream, pobočka globálneho mediálneho mlynčeka na lži, opäť vytiahol prípad Vietnamca z roku 2017, v ktorom vraj malo byť zaangažované aj Slovensko. A ako zvyčajne, to podstatné ostalo zamlčané Vietnamský podnikateľ Trinh Xuan Thanh bol z Nemecka, kde žiadal o politický…

Primátor Spišskej Novej Vsi verí, že podozrenia, pre ktoré zasahovala NAKA, sú nepravdivé

0 icon

NAKA zasahuje od ranných hodín na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi.

Robert Fico: NAKA napĺňa politickú objednávku Matoviča na kriminalizáciu opozície ďalším nezmyselným obvinením predstaviteľa Smeru

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia strany a člen predsedníctva Robert Kaliňák dnes reagovali na politické zásahy NAKA. Čo sa dnes podľa slov R. Fica deje, to sú metódy typické pre fašizmus a autokratický režim. Po ostatných voľbách…

Prečo bol Stoltenbergov prejav v Tokiu taký nehorázny

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Takashi Aoyama/Pool Photo via AP)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg predniesol v stredu prejav na univerzite Keio v Japonsku. Ak by sme mali tento prejav charakterizovať, označil by sa za "zlú úroveň, zlý vplyv a zákerné úmysly". Nestál za zmienku, ale negatívne trendy NATO a…

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

0 icon

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského

PSG v prvom osemfinále proti Bayernu bez Mbappeho

0 icon

Útočník Kylian Mbappe nepomôže futbalistom Paríža St. Germain v úvodnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov proti Bayernu Mníchov.

Auto po nehode pri Detve vyletelo z cesty, dopadlo na železničnú trať

0 icon

Detva 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Auto po dopravnej nehode pri obci Vígľaš-Pstruša v Detvianskom okrese vyletelo z cesty a z Čierneho mosta dopadlo na železničnú trať. Banskobystrická krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že do auta narazil rýchlik Neznámy vodič osobného auta jazdil v noci…

Ukrajinské ozbrojené sily opustili mobilizovaných mužov pri Pavlovke – podrobnosti

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa)   27. januára sa jednotky 128. brigády teritoriálnej obrany a 68. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na pozície ruských ozbrojených síl pri obci Pavlovka. Na ceste medzi Prečistovkou a Pavlovkou bol konvoj obrnených vozidiel MaxxPro a Humvee odhalený ruským dronom Orlan-30 a…

Polícia vyšetruje okolnosti fyzického útoku v bratislavskom nákupnom centre

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Polícia vyšetruje okolnosti fyzického útoku v bratislavskom nákupnom centre na ulici Mlynské nivy. Muž mal napadnúť tínedžera, čím mu spôsobil zlomeninu nosovej kosti. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková "Dňa 4. januára v čase okolo…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci posunuli novelu Trestného poriadku do druhého čítania

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Postup orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) pri dočasnom umiestňovaní obvineného do zdravotníckeho zariadenia by sa mohol upraviť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania Novela by mala upraviť postup orgánov pri obvinenom,…

Kaliňák: Kauza Vietnamec? Všetko je inak. A vrchol je, ako do toho zatiahli Žilinku

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Robert Kaliňák)   Slovenský mainstream, pobočka globálneho mediálneho mlynčeka na lži, opäť vytiahol prípad Vietnamca z roku 2017, v ktorom vraj malo byť zaangažované aj Slovensko. A ako zvyčajne, to podstatné ostalo zamlčané Vietnamský podnikateľ Trinh Xuan Thanh bol z Nemecka, kde žiadal o politický…

Primátor Spišskej Novej Vsi verí, že podozrenia, pre ktoré zasahovala NAKA, sú nepravdivé

0 icon

NAKA zasahuje od ranných hodín na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi.

Robert Fico: NAKA napĺňa politickú objednávku Matoviča na kriminalizáciu opozície ďalším nezmyselným obvinením predstaviteľa Smeru

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia strany a člen predsedníctva Robert Kaliňák dnes reagovali na politické zásahy NAKA. Čo sa dnes podľa slov R. Fica deje, to sú metódy typické pre fašizmus a autokratický režim. Po ostatných voľbách…

Prečo bol Stoltenbergov prejav v Tokiu taký nehorázny

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Takashi Aoyama/Pool Photo via AP)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg predniesol v stredu prejav na univerzite Keio v Japonsku. Ak by sme mali tento prejav charakterizovať, označil by sa za "zlú úroveň, zlý vplyv a zákerné úmysly". Nestál za zmienku, ale negatívne trendy NATO a…

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

0 icon

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského

PSG v prvom osemfinále proti Bayernu bez Mbappeho

0 icon

Útočník Kylian Mbappe nepomôže futbalistom Paríža St. Germain v úvodnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov proti Bayernu Mníchov.

Auto po nehode pri Detve vyletelo z cesty, dopadlo na železničnú trať

0 icon

Detva 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Auto po dopravnej nehode pri obci Vígľaš-Pstruša v Detvianskom okrese vyletelo z cesty a z Čierneho mosta dopadlo na železničnú trať. Banskobystrická krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že do auta narazil rýchlik Neznámy vodič osobného auta jazdil v noci…

Ukrajinské ozbrojené sily opustili mobilizovaných mužov pri Pavlovke – podrobnosti

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa)   27. januára sa jednotky 128. brigády teritoriálnej obrany a 68. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na pozície ruských ozbrojených síl pri obci Pavlovka. Na ceste medzi Prečistovkou a Pavlovkou bol konvoj obrnených vozidiel MaxxPro a Humvee odhalený ruským dronom Orlan-30 a…

Polícia vyšetruje okolnosti fyzického útoku v bratislavskom nákupnom centre

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Polícia vyšetruje okolnosti fyzického útoku v bratislavskom nákupnom centre na ulici Mlynské nivy. Muž mal napadnúť tínedžera, čím mu spôsobil zlomeninu nosovej kosti. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková "Dňa 4. januára v čase okolo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Vášeň v Tebe

Neviditeľná hrozba, ktorá môže zničiť vaše manželstvo

0 icon

Manželský vzťah môžu zničiť rôzne závislosti. Niektoré sú viditeľné – alkoholizus, drogová závislosť či patologické hráčstvo - gamblerstvo. Iné sú neviditeľné a v mnohých prípadoch považované aj za cenné či hodné obdivu. Práve do druhej skupiny patrí workoholizmus. Workoholizmus je však zabijak. Ničí totiž zdravie - fyzické a duševné, pohodu, potešenie a…

Viete, ako vyprážať šišky, aby nenasiakli takmer žiadny tuk?

0 icon

Chutné múčne jedlo – šišky – milujú nielen deti, ale aj dospelí. Ako ich však vyprážať, aby nenasiakli takmer žiadny tuk? Prinášame niekoľko odporúčaní. Recept na šišky Ak chcete upiecť šišky, ktoré by boli čo najmenej nasiaknuté tukom, je potrebné niektoré ingrediencie pridať už do cesta. Šišky si môže pripraviť…

Požiadal Kate Middleton o selfie. „Som v strese,“ priznal. Takúto odpoveď určite nečakal

0 icon

Kate Middleton v utorok navštívila britské mesto Leeds. Jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal princeznú z Walesu o selfie. Priznal však, že je nervózny. Takúto odpoveď asi nečakal. Princezná z Walesu je známa tým, že sa rada fotografuje s fanúšikmi kráľovskej rodiny. Takže, keď jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal ju, či by si…

Dokážete zjesť za týždeň 30 rastlín? Áno, dokážete. Neveríte?

0 icon

Medzi súčasť črevnej mikroflóry patria prospešné i škodlivé baktérie. Zloženie mikróbiómu môže ovplyvniť vaše zdravie. Ako dosiahnuť, aby vaše črevá boli zdravé? Päť jednoduchých rád poskytol na sociálnej sieti uznávaný slovenský gastroenterológ Ladislav Kužela. Jedzte minimálne 30 rastlín za týždeň „Výskum v rámci American Gut Project ukázal,

Pri akom hosťovi sa skúsený Karel Šíp poriadne zapotí?

0 icon

Český zabávač Karel Šíp rozosmieva ľudí už približne 18 rokov. Vo svojej relácii Všechnopárty však zažil aj momenty, pri ktorých sa poriadne zapotil. Čo mu spôsobilo stres? Bol to alkohol. „Príde vám hosť na javisko, podá vám ruku a dýchne na vás. A vy cítite, ktorá bije. Ale už nemôžete…

Armádny Magazín

Ukrajina bude mobilizovať aj zdravotne obmedzených mužov. Pokusy o prekonanie Dnepra končia zničením každej jednotky

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny utrpeli značné straty, keď sa pokúšali prekonať Dneper. Informoval o tom úradujúci guvernér Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo. V komentári pre RIA Novosti poznamenal, že ruská armáda odráža všetky pokusy o prechod a pristátie na ľavom brehu Dnepra, pričom ničí živú silu a…

Poľsko dúfa že si odhryzne z Ruska? Konferencia ruských separatistov v Európskom parlamente

0 icon

Poľsko, 2. februára 2023 (AM) – „Rozdelenie Ruska je jadrom poľskej politiky na východe... Preto sa naša možná pozícia zredukuje na nasledujúci vzorec: kto sa zúčastní rozdelenia. Poľsko nesmie zostať v tomto pozoruhodnom historickom momente pasívne. Úlohou je pripraviť sa v dostatočnom predstihu fyzicky aj duchovne... Hlavným cieľom je oslabenie a…

Ruské sily uzatvárajú kruh okolo Artemovska. Americká bojová skupina Mozart radšej odchádza z Ukrajiny

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – Situácia v okolí Artemovska (Bachmut), o ktorý sa v posledných mesiacoch vedú zúrivé boje, sa postupne blíži k svojmu logickému vyústeniu. Oficiálni predstavitelia Doneckej ľudovej republiky informujú o vážnych úspechoch ozbrojených síl RF v tej

Člen Izborského klubu vysvetlil informačnú moc médií

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Chcel by som sa zamyslieť nad pojmom "národná televízia". Keďže v médiách pracujem už viac ako 30 rokov z odborného hľadiska by som mal najprv hovoriť o domácom mediálnom systéme. Ale kvôli pochopeniu si zoberiem len televíziu, keďže v nej pracujem a veľa jej rozumiem. To…

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

TopDesať

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0 icon

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

10 divných faktov o jedle, o ktorých si doteraz pravdepodobne netušil

0 icon

Jedlo. Jeme ho každý deň, no koľko o ňom v skutočnosti vieme? A práve to sa teraz pokúsime napraviť. Existuje veľa zaujíamvostí o jedle, o ktorých sme doteraz ani my v redakcii nevedeli! Pokúsili sme sa to trochu zamiešať. Niektoré fakty, ktoré sme uviedli, sú zaujímavé, niektoré sú divné a niektoré sa…

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali