Čína a Rusko vo vzájomnej histórii prešli všetkými možnými druhmi vzťahov. Od oslobodenia Rusmi od Japoncov v II. svetovej vojne, cez konflikty v dobe kultúrnej revolúcie, po opatrnú neutralitu počas preformátovanie ZSSR. V novom miléniu prišlo k zbližovaniu oboch mocností, ktoré si neznalí vysvetľujú ako priateľstvo. No jedná sa z oboch strán o účelové partnerstvo. Situační spojenci ťažia zo seba navzájom, súčasne striehnu na chyby toho druhého.
Čína má obrovskú a výborne vycvičenú armádu, motivované mužstvo, množstvo moderných zbraní. K tomu mizerné technológie (a vysokú poruchovosť) a nulové bojové skúsenosti. Rusko drží ich armádu nad vodou, pretože jeho najmodernejšie spoľahlivé technológie a zarážajúca praktickosť riešení je predpokladom na udržanie statusu jedného z centier riadenia, ktoré má Čína vo svete zohrať.
V čom Rusi zaostávajú za Číňanmi, je plazivé získavanie území minimalistickou ekonomikou a v prípade potreby skromnosťou. Komunity Číňanov už dlhodobo atakujú Sibír a niektoré oblasti hovoria viacej mandarínsky, ako rusky. Príčin je viacero.
V prvom rade podnikavosť Aziatov. Venujú sa čomukoľvek, čo prináša akýkoľvek zisk. Najprv obsadia pre domácich nevýhodné činnosti a posty, postupne zvyšujú tlak na klesanie miezd. Pri podnikaní nerešpektujú pravidlá, predpisy a zabehané spôsoby. Postupne vytláčajú pôvodné obyvateľstvo a dnes ovládajú rozsiahle oblasti na východ od Uralu.
Situácii napomáha aj úplatnosť veľkej časti ruského byrokratického aparátu. Úradníci predávajú neoprávnené pobytové a pracovné víza, zatvárajú za bakšiš oči nad ekonomickými a hygienickými priestupkami pri podnikaní, prípadné kontroly dopadnú inak, ako by mali. Súdržní Číňania sú síce pracovití, no dokonale využívajú aj chyby systému a netrápi ich zákonnosť či trestnosť činnosti.
Nakoniec, v tretej fáze, nastupuje veľký kapitál. Drancovanie prírodných bohatstiev Ruska je pre Ríšu stredu nevyhnutným predpokladom na udržanie ekonomiky. Veľká časť ziskov nezostáva v Rusku, ale stráca sa u južných susedov. Spolu so znižovaním miezd pre množstvo gastarbeitrov početné gubernie Ďalekého východu trpia ekonomicky a demograficky. Sankcie Západu otvorili Číňanom dvere ešte viacej a ich firmy ľahšie obsadzujú uvoľnené miesto.
V súčasnosti nie je Rusko schopné zvrátiť uvedený trend. Má dosť problémov s moslimami, so zahraničnou politikou a s tlakom amerických elít na vyvolanie vojny za každú cenu. Ako bude pokračovať vývoj udalostí na Sibíri, záleží na udalostiach v USA. Čím skôr zvíťazí Trumpova doktrína „Amerika predovšetkým“, tým rýchlejšie Rusi s rozviazanými rukami poriešia vnútorné problémy v rámci možností. No prerod do pôvodného stavu nastane sotva. Číňania si prinášajú so sebou, podobne ako moslimovia, vlastný jazyk, zvyklosti a kultúru. Vytvárajú súdržné a uzavreté komunity, nebezpečné ekonomicky čiastočne pre hostiteľskú krajinu, ale hlavne pre domáce obyvateľstvo. Nenápadne prelievajú zdroje a majetok vo svojich rúk, skupujú pôdu a postupne získajú nad krajinou úplnú moc.
Na druhej strane je podnikavosť prišelcov aj výzvou pre zaspaté sibírske obyvateľstvo a pokrivený úradnícky aparát. Osud obrovského územia Zauralia je vo veľkej miere v ich rukách, no bez výraznej pomoci štátu dokážu vzdorovať iba do určitej miery.