Auckland 21. septembra (TASR) – Spojené štáty zrušili zákaz vplávania vojnových lodí Nového Zélandu na základne amerického námorníctva a pobrežnej stráže po celom svete vyhlásený pred 26 rokmi. Oznámil to dnes počas návštevy Nového Zélandu americký minister obrany Leon Panetta.
Šéf Pentagónu ďalej informoval, že Washington zruší aj obmedzenia týkajúce sa vojenských cvičení oboch krajín a byrokratické prekážky brániace rozhovorom predstaviteľov rezortov obrany.
"Tieto zmeny uľahčia našim armádam, aby sa zapojili do diskusií o bezpečnostných otázkach a dodržali záväzky týkajúce sa spolupráce, ktoré zvyšujú našu schopnosť čeliť spoločným výzvam," citovala Panettu agentúra Reuters.
Austrália, Nový Zéland a USA podpísali 1. septembra 1951 tichomorskú bezpečnostnú zmluvu, známu pod skratkou ANZUS, tvorenú prvými písmenami jej členských štátov. Zaručovala, že ak bude jeden zo signatárskych štátov napadnutý, zvyšné mu pomôžu pri obrane. ANZUS vstúpil do platnosti 29. apríla 1952 a stal sa jadrom pacificko-ázijského systému vojenských paktov, ktoré USA uzatvorili s krajinami regiónu, aby zabránili prípadnej ďalšej agresii Japonska.
V roku 1986 však USA pozastavili plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy ANZUS voči Novému Zélandu. Stalo sa tak v dôsledku rozhodnutia vlády premiéra Davida Langea, ktorá zakázala lodiam na jadrový pohon alebo nesúcim jadrové hlavice vplávať do novozélandských prístavov. Označenie ANZUS zostalo zachované, ale tento incident dodnes zaťažuje novozélandsko-americké vzťahy.
Panetta je prvým šéfom Pentagónu, ktorý za takmer 30 rokov navštívil Wellington.