Ministerstvo spravodlivosti USA obvinilo dvoch bývalých zamestnancov spoločnosti Twitter zo špionáže Saudskej Arábie. Ako informoval Washington Post, obvinenia boli oznámené v stredu na okresnom súde v San Franciscu,.
Americká vláda prvýkrát oficiálne hovorí o špionáži saudských agentov. O bývalých zamestnancoch služby Twitter sa hovorí, že špehovali citlivé údaje o užívateľoch. Jeden z podozrivých už bol zatknutý.
Uvádza sa, že obaja muži, americký a saudský občan, využili svoje postavenie v spoločnosti na získavanie informácií o súkromných účtoch osôb s kritickým postojom k Saudskému královstvu. Bolo by to prvýkrát, čo federálne agentúry USA oficiálne obvinili Saudskú Arábiu zo špionáže.
Podľa Davida Andersona, prokurátora ministerstva spravodlivosti, americké právo chráni americké spoločnosti pred „nezákonným zahraničným zasahovaním“. Údajné špionáže v mene saudskoarabskej vlády zasiahlo niekoľko tisíc používateľov Twitteru. Podľa oznámenia o odvolaní, zamestnanci pracovali pre internetovú skupinu v období od roku 2013 do roku 2015.
Podľa súdnych spisov bol jedným z tých, ktorí sa do tohto systému zapojili aj spolupracovník saudskoarabského princa Mohameda bin Salmana. Minulý rok CIA dospela k záveru, že to bol pravdepodobne bin Salman, kto nariadil atentát na novinára Džamála Chášakdžího v Istanbule.
Prípad vynáša na svetlo praktiky zahraničných mocností, ktoré využívajú americké platformy sociálnych médií na identifikáciu kritikov a potlačenie ich hlasov. Vyvoláva to tiež obavy zo schopnosti Silicon Valley chrániť súkromné informácie disidentov a ostatných používateľov pred represívnymi vládami.
Kritici Twitter obviňujú, že spoločnosť nerešpektovala princíp obmedzenia prístupu k informáciám o súkromných osobách na čo najmenší počet zamestnancov. „Keby spoločnosť Twitter túto zásadu implementovala, toto zneužitie informácií by nebolo možné,“ povedal Mike Chapple, ktorý vyučuje kybernetickú bezpečnosť na Mendoza College of University of Notre Dame. „Spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych médií musia pochopiť citlivosť týchto informácií a obmedziť prístup k čo najmenšiemu počtu zamestnancov. Ak tak neurobia, ohrozujú tým súkromie a dokonca aj fyzickú bezpečnosť používateľov sociálnych médií.“
Andrea Lopatková