Spojené štáty sú najväčším výrobcom a predajcom zbraní. Ročné investície do zbrojárskeho komplexu sú dva krát väčšie ako investície všetkých ostatných štátov dokopy. Ročné investície Ruska do zbrojárskeho komplexu tvorí asi iba jednú desatinu amerických výdavkov.
“Vítame krok EÚ,” povedal v utorok hovorca Bieleho domu Jay Carney. Poznamenal, že USA stále hodnotia svoju podporu sýrskej opozícii a usilujú sa o politickú transformáciu.
Carney odsúdil ruský predaj zbraní. Podľa jeho slov sa Spojené štáty domnievajú, že “dodávky zbraní pre Asadov režim nás neprivádzajú bližšie k politickej transformácii, ktorú si Sýria zaslúži”.
Rusko predáva zbrane Bašárovi Asadovi, ktorý je oficiálnym predstaviteľom režimu, zatiaľ čo USA a EÚ idú vyzbrojovať isalmistov a Al-Káidu.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Patrick Ventrell povedal, že krok EÚ poskytol viac flexibility krajinám, ktoré chcú pomôcť povstalcom v Sýrii. Dodal, že pomoc opozícii sa výrazne líši od predaja zbraní zo strany Ruska. Vzbúrencov nazval “ľuďmi, ktorí sa bránia tvárou v tvár obrovskému náporu a opovrhnutia hodnému náporu násilia” čo je nové eufemistické pomenovanie pre žoldnierov Al-Káidy a sunnitských fanatikov.