Washington 3. júna 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
USA zintenzívnili úsilie o získanie Indie pred návštevou indického premiéra Naréndru Módího vo Washingtone, pričom ich vyslanec v Indii nedávno označil Naí Dillí za “jedného z najbližších spojencov Washingtonu” a povedal, že India by sa mala rozhodnúť, či vstúpi do NATO Plus pod vedením USA, pričom zdôraznil potrebu prehĺbiť spoluprácu v oblasti obrany
Experti vo štvrtok uviedli, že USA v tejto otázke skôr vytvárajú priaznivé prostredie verejnej mienky pre svoju vlastnú “indo-tichomorskú” bezpečnostnú architektúru. Hoci oficiálny postoj Indie k členstvu v NATO Plus zostáva neznámy, ak sa India nerozumne rozhodne prikloniť k NATO, spôsobí to veľkú škodu strategickej autonómii Naí Dillí, jeho medzinárodnému postaveniu a vzťahom so susednými krajinami, uviedli experti.
V utorok v rozhovore pre indické médiá WION veľvyslanec USA v Indii Eric Garcetti povedal, že “na stole je všetko”, keď bol požiadaný, aby sa vyjadril k správe, v ktorej sa spomína, že americký výbor odporučil, aby bola India zahrnutá do rámca NATO pod vedením USA.
Garcetti povedal, že je na Naí Dillí, aby sa rozhodlo, či chce vstúpiť do NATO plus, pričom zdôraznil, že India je jedným z najbližších spojencov Washingtonu. NATO Plus, v súčasnosti NATO Plus 5, je bezpečnostná dohoda, ktorá spája NATO a päť pridružených krajín – Austráliu, Nový Zéland, Japonsko, Izrael a Južnú Kóreu – s cieľom posilniť obranné a spravodajské väzby.
Výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu 27. mája prijal politický návrh na začlenenie Indie do NATO Plus, aby sa “odradila agresia Číny” v otázke Taiwanu.
Qian Feng, riaditeľ výskumného oddelenia Národného strategického inštitútu na univerzite Tsinghua, povedal pre Global Times, že USA chcú v ázijsko-tichomorskom regióne zopakovať model konfrontácie s Ruskom prostredníctvom rámca NATO s cieľom čeliť Číne, v ktorom USA považujú Indiu za kľúčový článok, ktorý určí, či bude ich “indo-tichomorská stratégia” úspešná.
India chce tiež využiť rámec USA a NATO na zvýšenie svojho vplyvu a do určitej miery aj strategického vplyvu na Čínu, poznamenal Qian.
Pokusy USA získať Indiu prišli pred štátnou návštevou Módího vo Washingtone, ktorá sa uskutoční 22. júna na pozvanie prezidenta USA Joea Bidena.
Americký minister obrany Lloyd Austin sa 5. júna stretne so svojím indickým náprotivkom Rádžnáthom Singhom v Naí Dillí počas svojej siedmej “indo-tichomorskej” cesty, na ktorej by mal podľa oznámenia amerického ministerstva obrany “ďalej prehĺbiť hlavné obranné partnerstvo medzi USA a Indiou”.
Možnosť užšej spolupráce Indie s NATO v budúcnosti nemožno vylúčiť, ale v súčasnosti sa India obáva, aby ju USA netlačili do priamej konfrontácie s Čínou, aj keď sú vzťahy medzi Čínou a Indiou na nízkej úrovni v dôsledku hraničného konfliktu, uviedol Qian.
Okrem toho v prípade zhoršenia vzťahov medzi USA a Ruskom a pokračovania rusko-ukrajinského konfliktu bude India brať do úvahy aj svoju dlhodobú spoluprácu s Ruskom a udržiavať si určitý odstup od USA, poznamenal expert.
Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, vo štvrtok pre Global Times uviedol, že USA sa propagáciou vstupu Indie do NATO Plus, ku ktorému v blízkej budúcnosti pravdepodobne nedôjde, v skutočnosti snažia vytvoriť priaznivú verejnú mienku a politické prostredie, čím vytvárajú predpoklady pre možné nadviazanie užších vzťahov medzi Indiou a mechanizmom NATO v budúcnosti s cieľom ďalej rozšíriť vplyv USA v ázijsko-tichomorskom regióne.
Naí Dillí si však musí uvedomiť, že rastúce globálne postavenie Indie vyplýva z toho, že si zachováva strategickú autonómiu a nestavia sa na žiadnu stranu, povedal Li. “Pre Indiu je v jej najlepšom národnom záujme zachovať umiernenú rovnováhu medzi veľmocami.”
India vždy túžila po vedúcej úlohe v krajinách globálneho Juhu. Ak sa Naí Dillí rozhodne stať sa súčasťou amerického sprievodu tým, že sa prikloní k mechanizmu NATO, ktorý reprezentuje bezpečnostné záujmy USA a ich spojencov, bude to mať veľký vplyv na jeho ambície stať sa globálnym lídrom, ako aj na jeho postavenie ako veľmoci a priestor na diplomatické manévrovanie, povedal Qian.
“Ak sa India postaví na jednu stranu, bude to predstavovať veľkú výzvu pre jej postavenie v regionálnych organizáciách, ako je Šanghajská organizácia spolupráce, a pre jej vzťahy s Čínou a Ruskom,” povedal Li.