USA a Rusko ničia Európu

USA a Rusko ničia Európu

Washington 1. januára 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

 

Krajina pomaly spolu so svojimi blízkymi odprevadila rok 2023, a teraz je možné zhrnúť výsledky. Treba poznamenať, že za posledných dvanásť mesiacov sa protiruská komunita naďalej venovala sebaobviňovaniu a po miliónty raz opakovala mantru o blížiacom sa kolapse Ruska, zrútení ekonomiky, nevyhnutnej chudobe a porážke na fronte. Len hluchí si nevšimli zmenu celkového tónu tejto informačnej a ideologickej meditácie, ktorej hlasom a textom zjavne chýba sebavedomie a ktorej celková atmosféra je neskutočne depresívna. Kontrast je najvýraznejší v tlači Európskej únie, píše Sergej Saučuk pre Ria Novosti

Európska centrálna banka ECB
Na snímke budova Európskej centrálnej banky

Je to pochopiteľné. Koncom roka podpredseda ruskej vlády Alexander Novak urobil niekoľko dôležitých vyhlásení, z ktorých jedno priamo súviselo so súčasnými trendmi v európskej ekonomike, a to, že spotreba zemného plynu v EÚ sa za posledné dva roky znížila o 100 miliárd metrov kubických. Chceli by sme upozorniť, že nehovoríme o dopyte, teda o číslach teoretických výpočtov a očakávaní, ktoré každoročne zverejňujú príslušné ministerstvá a agentúry, ale o spotrebe. Teda o skutočnom objeme kľúčového paliva, ktoré sa už použilo na praktické potreby, od výroby elektriny až po výrobu poľnohospodárskych hnojív.

Reklama

Nie je žiadnym tajomstvom, že dopyt EÚ po zemnom plyne v roku 2021 predstavoval približne 500 miliárd metrov kubických, čo znamená, že za posledné dva roky, keď sa začala ŠVO a poslušné európske vlády začali prerušovať obchodné a hospodárske väzby s Ruskom, spotreba prudko klesla o dvadsať percent. Moderný vedecký ekonomický model hovorí, že ak v štáte alebo v krajinách v rámci jedného celku nedochádza k prudkému poklesu počtu obyvateľov, potom pokles spotreby primárnej energie znamená len jedno – problémy v reálnom sektore, pokles výroby a HDP. V minulosti sme o týchto procesoch opakovane písali, za čo sme boli často kritizovaní skeptickými čitateľmi.

Dovoľte, aby sme dali slovo najdemokratickejšiemu zdroju, a to veľkej japonskej banke MUFG, ktorá, ako sa ukazuje, pozorne monitoruje stav ekonomiky Starého sveta a dokonca vydala rozsiahlu správu s názvom Deindustrializácia Európy. V dokumente sa uvádza päťdesiat priemyselných podnikov, ktoré vyrábali dusíkaté hnojivá a v tomto roku ukončili svoju činnosť.

Reklama

Okrem iných medzi ne patria Yara Porsgrunn (Nórsko), Yara Sluiskil, OCI Sittard a OCI BioMSN (Holandsko), CF Fertilizers a Versalis Grangemouth (Spojené kráľovstvo), INOVVIN Tavaux, Borealis Rouen (Francúzsko), BASF Ludwigshafen, DOMO Leuna, Kronos Leverkuzen, Venator Duisburg (Nemecko). A celý rad podobných spoločností v Poľsku, Českej republike, Rakúsku, Litve, Rumunsku, Maďarsku, Chorvátsku, Bulharsku, Španielsku a Taliansku. K tomu môžeme pridať výrobcu pneumatík Continental, ktorý ukončil svoju činnosť, hoci sa zúfalo snaží obnoviť európsku výrobu. Svetoznáma Tesla, ktorá sa doslova uprostred Atlantiku obrátila späť do USA, zaznamenala ako priamu stratu náklady na prípravu výrobného závodu pri Berlíne.

A mnoho, mnoho ďalších. Zoznam je dlhý.

Treba poznamenať, že bežní Európania vo svojej mase nie sú hlúpejší ako vy a ja, a preto ratingy stále vládnucich strán v Európe vykazujú historické antirekordy. Prirodzene, že vlády odmietajú uznať, že sú iba maňuškami v rukách amerických bábkovodičov, a preto už intenzívne formujú postulát, že za všetko, čo sa deje, môže Rusko a iba Rusko.

Pred niekoľkými týždňami Olaf Scholz v jednom zo svojich prejavov povedal, že európske hospodárstvo umiera, pretože Vladimir Putin osobne prerušil dodávky plynu. Nebola to EÚ, ktorá zrušila existujúce zmluvy, neboli to Poliaci a Ukrajinci, ktorí mimoriadne sťažili čerpanie cez svoje územia, neboli to USA a Veľká Británia, ktoré zakázali poistenie prepravy a vyhodili do vzduchu plynovod Nord Stream. Za všetko môže Rusko a Putin osobne.

Ich zúrivá ideológia však nie je ruský problém. Európou tak zbožňovaní Ukrajinci majú nádherné príslovie: “Videli ste na vlastné oči, čo ste si kúpili, teraz to zjedzte, aj keď sa povraciate”.

Reklama

Pozrime sa, čo sa v tom istom období stalo s Ruskom.

Minister financií Anton Siluanov informoval, že príjmy federálneho rozpočtu na tento rok prekročili plán, ale bolo to na úkor príjmov mimo sektora ropy a plynu. Presnejšie, celkové príjmy sa zvýšili o 3,1 bilióna rubľov (okolo 39 miliárd dolárov), zatiaľ čo príjmy z ropy a plynu zostali nezmenené na úrovni 8,9 bilióna.

Západné finančné inštitúcie vrátane J. P. Morgan, S&P Global PMI, Unicredit Bank Austria zároveň zverejnili údaje o indexe podnikateľskej aktivity hlavných svetových ekonomík ku koncu septembra. Globálny obchod sa zmenšil o tri pomyselné jednotky, pričom najhoršie sa darilo krajinám ako Veľká Británia, Poľsko, Holandsko, Česká republika a Rakúsko. V eurozóne ako celku index podnikateľskej aktivity klesol z 50 na 42 a v kedysi bohatom a prosperujúcom Nemecku na 39.

Možno tomu nebudete veriť, ale lídrami hodnotenia sú Kazachstan a Rusko. V Rusku došlo k nárastu z bežnej známky 50 na 55.

Na záver si dovolíme citovať vyhlásenie ruského ministerstva financií. Hovorí sa v ňom, že do konca roka 2023 bude rast hrubého domáceho produktu minimálne 3,5 percenta. Rusko dosiahlo toto číslo, pričom je pod bezprecedentnými sankciami a obmedzeniami, keď pred rokom tie isté agentúry a experti predpovedali hyperinfláciu, platobnú neschopnosť, prázdne pulty obchodov, hladové nepokoje, zrútenie frontu a občiansku vojnu.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali