Predseda úradu informoval o neukončených konaniach ešte vlani v novembri, pričom predtým podal trestné oznámenia na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie z trestného činu počas bývalého vedenia ÚVO. Tieto závažné skutočnosti mohli podľa Hliváka, ktorý je vo funkcii od septembra 2017, ohroziť dobré meno úradu, jeho dôveryhodnosť a nezávislosť v očiach verejnosti.
“Išlo o zistenia týkajúce sa viacerých konaní vedených na úrade, ktoré neboli ukončené ani niekoľko rokov po uplynutí zákonných lehôt. Na začiatku išlo o sedem konaní, o ktorých som sa dozvedel koncom februára 2018,” uviedol Hlivák. Preto bezodkladne zriadil poradnú komisiu, ktorú poveril, aby preverila všetky tieto neukončené konania, a nariadil, aby boli ukončené. Zároveň nariadil skontrolovanie stavu všetkých konaní. “Poradná komisia v rámci jej činnosti objavila ďalší zoznam neukončených konaní, ktoré mi predložila koncom septembra 2018,” poznamenal šéf úradu s tým, že komisia predložila záverečnú správu vlani v decembri.
Výsledkom auditu bolo 50 začatých, avšak neukončených správnych konaní vo veci uloženia pokuty, päť nevybavených podnetov na začatie správneho konania, ako aj dvanásť neukončených prípadov vrátených zo súdu a jedenásť prípadov neukončenej kontroly. “V troch prípadoch išlo o situáciu, kedy boli vydané protokoly o výsledku kontroly konštatujúce porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré však neboli postúpené na odbor legislatívno-právny za účelom začatia správneho konania a ktorých výsledkom mohlo byť uloženie pokuty. A v trinástich prípadoch išlo o podnety na posúdenie dôvodnosti začatia výkonu kontroly,” priblížil Hlivák. Po oboznámení sa so záverečnou správou predseda úradu ihneď prijal potrebné opatrenia na bezodkladné ukončenie všetkých týchto prípadov a bol nútený obrátiť sa na Generálnu prokuratúru SR s trestnými oznámeniami.
Predseda ÚVO vyhlásil, že počas vyšetrovania nebude komentovať živé konania. “Môj názor na túto vec je jasný práve z konania úradu v súčasnosti a z opatrení, ktoré úrad prijal. Trestné oznámenie bolo dané na všetky prípady. Obrátili sme sa na Generálnu prokuratúru SR práve za účelom preskúmania, či nekonaním úradu nedošlo k spáchaniu trestných činov,” povedal Hlivák. V týchto prípadoch by mohlo ísť napríklad o trestné činy zneužitia právomoci verejného činiteľa či marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. “Úrad je maximálne súčinný pri komunikácii s orgánmi činnými v trestnom konaní,” uviedol. O príčinách dlhodobého nekonania úradu v minulosti nechcel špekulovať ani predbiehať vyšetrovanie.
ÚVO v roku 2017 uložil pokuty za takmer 207,5 tisíca eur, v minulom roku za 2,63 milióna eur a k 15. augustu tohto roka v objeme 2,14 milióna eur. “Tieto zistenia, za ktoré úrad dáva pokuty, vyplývajú z počtu konaní,” uviedol Hlivák. Priemerný počet podnetov za kvartál pri predošlom vedení úradu bol zhruba 199. Pri súčasnom vedení úradu je to v priemere 236 podnetov. “To hovoríme o konaní bez námietok. Teda každý tretí deň po mojom nástupe príde o jeden podnet viac ako to bolo za predchádzajúceho vedenia,” dodal predseda úradu.