Odpad vo vesmíre z rôznych zaniknutých kozmických lodí a iných nekontrolovateľných objektov, ktorý má dohromady takmer 8-tisíc ton a obieha okolo Zeme rýchlosťou viac ako 27-tisíc kilometrov za hodinu, sa za viac ako 60 rokov vesmírnej činnosti stáva rastúcou obavou, pretože prekáža v činnosti mnohým existujúcim aj budúcim družiciam.
To je dôvod, prečo sa hľadajú možnosti, ako vyčistiť vesmírne prostredie. Satelit RemoveDEBRIS, ktorý bol nasadený z Medzinárodnej vesmírnej stanice v júni 2018, je vybavený rôznymi technológiami schopnými zachytiť vesmírny odpad.
Podľa informácií portálu The Verge, najnovšie simulované testovanie vedené univerzitou v Surrey vyskúšalo princíp podobný harpúne.
“Myslím, že sme preukázali, že technológia je životaschopná,” skonštatoval vedúci misie Guglielmo Aglietti s tým, že celé zariadenie “bude potrebné zväčšiť, aby mohlo zachytávať skutočne veľké kusy odpadu”.
Aglietti uviedol, že použitie harpúny nevytvorilo počas skúšky žiadne ďalšie malé neočakávané kúsky trosiek, ale sa len spravil otvor, ktorým harpúna prerazila. Budúce vesmírne harpúny musia podľa neho mať viac napnuté kladkostroje, aby vedeli udržať rýchlo sa pohybujúce trosky. Po zachytení ich totiž treba rýchlo a silno zatiahnuť.
Po uchopení kusa odpadu sa môže potom priviesť bližšie k Zemi, kde sa bude spaľovať v atmosfére planéty. RemoveDEBRIS vyskúša aj túto časť procesu odstraňovania.
Ako dodáva BBC, na marec je teda pripravený ešte jeden experiment, keď sa po zachytení odpadu nafúkne obrovská membrána v podobe “plachty”, ktorá pomôže zachytiť celý objem odpadu z obežnej dráhy vo výške okolo 400 kilometrov.
Plachta zároveň zachytí aj o niečo vyššie množstvo slabého vzduchu, ktorý napomôže pritiahnutiu odpadu smerom k atmosfére Zeme.
Vesmírny odpad sa drží hlavne vo vyšších častiach obežnej dráhy.
Objekty v nižších častiach sú totiž ťahané k Zemi, pretože sa nachádzajú technicky stále v prostredí s veľmi tenkou atmosférou a malé častice a plyn v atmosfére neustále tlačia na vesmírne lode a priťahujú na Zem.