Organizácia začiatkom tohto mesiaca náhle oznámila, že otvorenie výstavy odkladá na neurčito po tom, ako jej list so sťažnosťou voči obsahu výstavy poslalo 22 členských štátov OSN. UNESCO zároveň uviedlo, že potrebuje získať čas na zhodnotenie “sporných otázok týkajúcich sa obsahu textových a vizuálnych vysvetliviek k historickým udalostiam”, ktoré podľa niektorých členských štátov “ohrozujú izraelsko-palestínsky mierový proces”.
Ústredná kultúrna organizácia OSN v utorok podľa agentúry AP oznámila, že výstavu chce sprístupniť verejnosti v júni po ďalšej dohode s Centrom Simona Wiesenthala, americko-židovskou organizáciou, ktorá sa na výstave podieľa ako spoluorganizátor.
Židovský duchovný Marvin Hier, predseda Centra Simona Wiesenthala, v utorok konštatoval, že absolvoval približne 45-minútový konštruktívny rozhovor s generálnou riaditeľkou UNESCO Irinou Bokovovou. Rokovania podľa neho smerovali k snahám výstavu dokončiť. Židovské centrum namietalo voči akýmkoľvek zmenám v texte na vyše dvoch desiatkach sprievodných tabúľ, pričom diskusia prebieha o zaradení niektorých fotografií, uviedol ďalej rabín. Na záchrane výstavy sa podľa Hiera podieľajú predstavitelia USA, Izraela i Kanady.
mž