Prezradil, že Washington a Kyjev preberajú možnosti odovzdania nových druhov zbraní. Klimkin stále zdôrazňoval, že sú to „obranné“ zbrane.
„Rokujeme s USA o dodávkach ďalších kusov vojenskej techniky. Tieto diskusie pokračujú stále, pretože Javeliny sú dôležité v psychologickom zmysle. Všimli sme si, že Rusi stiahli svoje tanky ďalej do vnútrozemia na okupovaných teritóriách. Majú psychologické a fyzické obavy, že podobné protitankové zbrane použijeme v prípade ruskej provokácie,“ povedal Pavel Klimkin.
Neodpovedal však na otázky novinárov, ktorí chceli, aby uviedol podrobnosti o dodávkach nových amerických zbraní na Ukrajinu. Iba podotkol, že „Ukrajina musí rozvíjať vlastné vojenské možnosti.“
Taktiež ignoroval poznámky novinárov, že Kyjev nekupuje čisto „obranné“ zbrane, ale môže ich používať aj v útočných operáciách.
Ukrajinské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že Spojené štáty vo svojom tohtoročnom vojenskom rozpočte pre Kyjev vyčlenili 350 miliónov dolárov – takpovediac, na „obranné účely“ – teda dodávky zbraní na Ukrajinu.
USA tiež dodali Ukrajine aj protitankové raketové komplexy Javelin, ktoré však zakázali používať na fronte. Príčina podobného zákazu je dosť neordinárna: vo Washingtone sa obávajú, ako uviedli, že Javeliny sa dostanú do rúk „ruských žoldnierov“. V Bielom dome pripomenuli, že sa „podobné prípady už stali…“
Eugen Rusnák