Kyjev 5. decembra (TASR) – Ukrajinský premiér Mykola Azarov dnes v Kyjeve na schôdzke ministrov zahraničných vecí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) uviedol, že ukrajinské vedenie má pochopenie pre prebiehajúce protivládne protesty a považuje ich za "absolútne normálny jav v rozvíjajúcej sa demokracii".
Súčasne však upozornil, že niektorí politici demonštrácie v ukrajinských mestách zneužívajú na vlastný boj so zvolenými mocenskými orgánmi. Dodal, že o rozdelení moci v štáte sa rozhoduje demokraticky vo voľbách.
"My sme za to, aby sa mocenské otázky riešili vo voľbách. Chápeme protesty, sme otvorení dialógu, ale našim oponentom hovoríme: Poďme sa spýtať ľudí, ako oni rozhodnú, tak bude," uviedol Azarov.
Ukrajinský premiér dodal, že vláda rozhodla o "dočasnej prestávke" v procese integrácie kvôli vážnym ekonomickým problémom.
Prvý podpredseda vlády Sergej Arbuzov dnes v rozhovore pre ukrajinský televízny Piaty kanál vyhlásil, že ukrajinské vedenie je pripravené sadnúť si s opozíciou za rokovací stôl a diskutovať o najpálčivejších problémoch – vrátane možnosti vypísať predčasné parlamentné a prezidentské voľby.
Ukrajinská opozícia dnes formou spoločného vyhlásenia vyzvala ministrov zahraničných vecí členských krajín OBSE, aby podporili jej požiadavky a vystúpili proti politickým represiám na Ukrajine.
Opozičný líder Arsenij Jaceňuk dnes médiá informoval, že zástupcovia opozície v stredu rokovali s viacerými ministrami zahraničných vecí členských štátov EÚ a dnes sa stretnú so šéfmi diplomacie Británie, Švédska a Poľska. Poradkyňa ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová by mala podľa Jaceňuka dnes vystúpiť aj na tribúne na Námestí nezávislosti v Kyjeve, kde sa schádzajú prívrženci opozície.
Medzičasom, ako informovala agentúra UKRINFORM, predseda Parlamentného zhromaždenia OBSE Ranko Krivokapič v príhovore k účastníkom kyjevskej schôdzky uviedol, že masové protestné akcie na Ukrajine "umožnia v krajine rozvoj skutočnej demokracie". Dodal, že "rozvoj demokracie býva zložitým procesom", ktorého súčasťou musí byť dialóg medzi vládou, opozíciou a demokratickými inštitúciami. Pokojné protesty, aké sa dejú v týchto dňoch aj na Ukrajine, označil Krivokapič za "dôležitý nástroj vyjadrenia postoja a názorov občanov". "Protesty pomáhajú klásť základy demokracie na Ukrajine a umožňujú ľuďom slobodne a pokojne vyjadriť svoj názor," spresnil.
Masové protestné akcie na Ukrajine vypukli po tom, ako vláda Mykolu Azarova 21. novembra pozastavila prípravu na podpísanie asociačnej zmluvy s EÚ, ktoré sa malo uskutočniť v rámci nedávneho summitu Východného partnerstva v litovskom Vilniuse.