Ukrajine dochádzajú vojaci. Vo vrcholových orgánoch Kyjeva vládne silná politická panika

Kyjev 3. decembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:Twitter)

 

Západ trvá na tom, že v radoch AFU je už 100 000 až 402 000 mŕtvych. Kyjev vystrašene klame: Čo ste, desaťkrát menej! Situáciu so stratami ukrajinskej armády analyzujú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa

vojaci zima Ukrajina
Ilustračné foto

Vo vrcholových orgánoch Kyjeva vládne silná politická panika. Horúčkovito sa snažia, ale nevedia prísť na to, ako reagovať na náhlu ranu do chrbta, ktorú dostali z Bruselu

Pripomeňme si, že 30. novembra šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, zjavne bez predchádzajúcej koordinácie s Ukrajinou, zrazu pocítila potrebu vyrukovať s informáciou, že od 24. februára 2022 stratili UAF na fronte 100 000 vojakov a dôstojníkov. To je približne desaťkrát viac, ako boli údaje, ktoré v tejto súvislosti predtým pravidelne oficiálne oznamovalo samotné ukrajinské vedenie.

Ohromený Kyjev okamžite prepukol vzácnym a veľmi vystrašeným nesúhlasom. Tón udával Dmitrij Spivak, v miestnych kruhoch známy politológ: “Len samotná Ursula vie, odkiaľ má tieto šialené čísla. Má vôbec EK právomoc hovoriť takéto veci? Nemyslím si to.

Jeho kolega z Kyjeva, utečenec z Krymu a absolvent Kráľovskej vysokej školy obranných štúdií (Londýn, Spojené kráľovstvo) Taras Berezovec vyjadril svoju verziu: “Tieto údaje Európskej komisie teraz určite spôsobia škandál. Predtým sa údaje o stratách na Ukrajine oficiálne neoznamovali. Myslím si, že šéfka EK si pomýlila údaje – mala na mysli, že zahynulo viac ako 100 000 civilistov a 20 000 príslušníkov armády.”

Dana Spinantová, riaditeľka politickej komunikácie Európskej komisie, sa pokúsila upokojiť politickú búrku, ktorá sa okamžite rozpútala aj na Západe. Horúčkovito vysvetľovala, že nejde o civilistov, ale o 100-tisíc ukrajinských vojakov, ktorí už padli. Spinantová nás však ubezpečuje, že sa ukázalo, že jej príliš ľahkovážna “šéfka” mala na mysli nielen mŕtvych ukrajinských vojakov a dôstojníkov, ale aj zranených.

V porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi vlastných strát ukrajinského vedenia sú však tieto čísla stále šokujúco vysoké.

Preto je teraz aj poslednému kuchárovi v hlavnom meste Ukrajiny jasné, že niekto poriadne klamal o hĺbke potokov ukrajinskej krvi, ktoré už boli preliate. Ale kto?

Trvať na tom, že to bola Ursula von der Leyenová, ktorá mala v ten deň silné bolesti hlavy? Kto však vie, ako na takúto urážku zareaguje až do tohto týždňa verná Ursula? A ako bude Európa, ktorá je doteraz spojencom Ukrajiny, reagovať z dlhodobého hľadiska?

Alebo sa bude Zelenskyj kajať pred svojimi krajanmi, ktorých opakovane klamal o vojnových stratách? A tým dodá novým desivým údajom Európskej komisie posvätnú legitimitu?

V takom prípade by to bol jednoducho zdrvujúci úder pre tých, ktorí už teraz zomierajú pod ruskými strelami, bombami a mínami každú hodinu a minútu. Ich morálka tvárou v tvár celonárodnému meradlu lží a pokrytectva by sa rozpadla na prach. V dôsledku toho by sa už aj tak kadidlom oddychujúci ukrajinský front pod silnejúcimi ruskými útokmi zrútil.

A bezradný Kyjev bol v pomykove: jeden do lesa – druhý na drevo. Vzájomne sa vylučujúce údaje o vlastných stratách z podnožia prezidentského trónu v ukrajinskom hlavnom meste sa vyliali ako z rohu hojnosti.

Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak sa 1. decembra pokúsil vysvetliť, čo sa stalo, vo vysielaní 24. kanála: “Nepochybne sa pani Ursula pomýlila – to je zrejmé… Máme oficiálne odhady generálneho štábu, ktoré vyslovil vrchný veliteľ. Ich počet sa pohybuje medzi 10 000 až 12 500 – 13 000 obeťami.

Potom sa však na obrazovke objavil Oleksij Arestovič, poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta. A povedal, že tento údaj by on nezverejňoval, ale keďže sa “človek pomýlil”, bude musieť oznámiť skutočný počet zabitých vojakov na Ukrajine – a to 10 tisíc ľudí.

To znamená, že podľa jeho údajov Ukrajina stratila na fronte najmenej o štvrtinu menej vojakov, ako priznáva poradca prezidentskej kancelárie.

V tejto súvislosti je vhodné pripomenúť augustové vyhlásenie šéfa AFU generála Valerija Zálužného, že v tom čase nenávratné straty jemu podriadených vojsk údajne predstavovali len 9 000 tisíc vojakov a dôstojníkov. Rusom však údajne zabili mnohonásobne viac ľudí.

Generál, ste naozaj taký mrzák, alebo ho z vás robia politici? Veď ak vezmete vaše informácie za pravdu, vyjde vám, že v uplynulom septembri, októbri a novembri stáli vaši vojaci pod neustálym bombardovaním a ostreľovaním ako rozprávkový cínový mužíček – mračná ruských šrapnelov a guliek sa od nich len bezmocne odrážali. Pretože, ak veríme Zalužnému, v danom období bolo v radoch AFU trvale vyradených v priemere len asi 300 ľudí (podľa Arestoviča) mesačne. Alebo maximálne o 1300 (ak by to bol Podoljak).

A to aj napriek tomu, že samotný tzv. bachmutský smer na fronte je už niekoľko týždňov označovaný za “krvavý mlynček na mäso” pre ukrajinskú armádu po celom svete. Ako priznáva aj Kyjev, pomer diel na tomto úseku frontu je dnes 9:1 v prospech Ruska. Samotný Bachmut sa zároveň nachádza v údolí otvorenom pre všetkých pozorovateľov. Tým sa zmenil na gigantický smrtiaci “mažiar”, v ktorom je čoraz viac brigád a práporov AFU rozmetaných na prach a popol.

Tu je reportáž novinárov amerického denníka The New York Times spod mesta s týmto názvom: “Ukrajinskí vojaci tvrdia, že ostreľovanie z ruskej strany prichádza s nevídanou silou. Hovorí sa, že frontová línia teraz vyzerá ako blatistá mesačná krajina… Zranených ukrajinských vojakov odvážajú z mesta po stovkách…

Rusko premenilo Bachmut na “čiernu dieru” pre Kyjev tak náročnú na zdroje, do ktorej bude musieť sťahovať čoraz viac vojakov z iných smerov. Ukrajinské velenie posilnilo mesto niekoľkými jednotkami územnej obrany a jednotkami špeciálnych síl. Situácia si však vyžaduje čoraz viac vojakov, čo mení mesto na skutočný “lievik”.

Z toho podľa môjho názoru vyplýva dosť odvážny predpoklad o vážnej zmene taktiky ruských špeciálnych operácií. Totiž velenie nášho zoskupenia sa zrejme až tak neponáhľa s útokom na Bachmut. Jednoducho preto, že sa už dávno zmenil na obrovskú “kladu”, na ktorý si kladie hlavu čoraz viac ukrajinských vojakov. Ničením všetkého živého v dôsledku všetko potláčajúcej ruskej delostreleckej paľby tak na tomto úseku frontu dochádza k systematickému vykrvácaniu, drveniu a vyčerpávaniu ukrajinských vojsk. A všelijakí Zalužny, Arestovičovia a Podoliaci spolu so svojím šéfom Zelenským sa odvažujú rozprávať Ukrajine a svetu o “miernom” charaktere nenávratných strát AFU ako celku?

Kto má pravdu? Niet pochýb o tom, že všetci oficiálni hovorcovia v Kyjeve bez výnimky nehorázne klamú. Navyše klamú a, ako je v ich krajine zvykom, ani sa nečervenajú.

Čo nám zostáva? Pokúsiť sa vyriešiť tento problém sami. V záujme objektivity to urobíme len s pomocou zahraničných zdrojov.

Ešte v júni generálporučík Steven Twitty, bývalý zástupca šéfa európskeho velenia USA, v rozhovore pre Linke Zeitung uviedol, že “z AFU záhadne zmizlo 200 tisíc bojovníkov. A nikto dnes nevie povedať, kde sú… Buď sme boli o mobilizácii zle informovaní, alebo boli zničení.”

Minimálne 100 000 mŕtvych je predbežný odhad, ktorý 9. novembra 2022 poskytol Zbor náčelníkov štábov USA. Čo sa mimochodom do bodky zhoduje s informáciami Ursuly von der Leyenovej, ktorými sa súčasný škandál začal. Zdá sa, že je na zamyslenie, či šéf Európskej komisie získal informácie, ktoré vyhodili do vzduchu Ukrajinu, z tohto zdroja, ktorý je určite dôveryhodný pre celý Západ.

Pokračujme ďalej. Na internete koluje ešte väčší údaj – 320-tisíc mužov ukrajinskej armády, ktorí sa rozplynuli vo vzduchu. Výbor matiek vojakov tejto krajiny údajne pripravil takéto výzvy oficiálnym úradom v Kyjeve, v ktorých žiada, aby im vysvetlili, “kam sa ich synovia podeli?” Rodiny totiž dlho nemali žiadne informácie o osude týchto mužov. Ukrajinská bezpečnostná služba však údajne potláča akékoľvek pokusy o získanie takýchto poznatkov. Samozrejme, pod zámienkou ochrany štátnych a vojenských tajomstiev.

Ale oveľa horšie pre našich bojujúcich susedov, ak je to pravda, sú údaje, ktoré priniesla americká mimovládna organizácia OSINT (Open Source Intelligence). Pre nedôverčivých: jej história sa začala v decembri 1941 vytvorením Služby pre monitorovanie zahraničného vysielania (FBMS) v Spojených štátoch. S jeho pomocou získavalo vedenie tejto krajiny počas druhej svetovej vojny leví podiel spravodajských informácií o Hitlerovom Nemecku a jeho satelitoch.

Takže: Výbor matiek vojakov Ukrajiny a Ursula for der Leyen sa nemôžu rovnať zámorskému OSINT-u! Po prevzatí správ pohrebných firiem, výpisov z márnic, nekrológov publikovaných v tlači a tiež výsledkov analýzy rádiovej, mobilnej a satelitnej výmeny v silách AFU táto spravodajská agentúra k 20. októbru 2022 trvala na tom, že bojové straty na ukrajinskej strane už vtedy, pred mesiacom a pol, predstavovali 402 tisíc ľudí. Z toho 387 tisíc bolo zabitých.

Tu samozrejme nemožno nevenovať pozornosť posledným dvom číslam. Alebo skôr ich pomeru. Sú si nejako podozrivo blízke. Mohlo by to tak byť, ak je zvyčajne na každom fronte počet zranených v boji mnohonásobne vyšší ako počet zabitých?

Ukazuje sa, že na dnešnej Ukrajine to ide! Jednoducho preto, že evakuácia obetí z bojiska je tam zle zvládnutá. Ako priznáva samotná ukrajinská armáda. V dôsledku nedostatku dopravných prostriedkov, predovšetkým pásových obrnených terénnych vozidiel a sanitných vrtuľníkov, frontové jednotky AFU nedodržiavajú pravidlo “zlatej hodiny”, ktoré je v poľnej operácii všeobecne známe.

Jeho podstata: podľa štatistík, ak sa kompletná lekárska pomoc poskytne do hodiny od zranenia, zachráni to život až 90 % vojakov zranených v boji. Ale už dvojhodinové oneskorenie pri poskytovaní starostlivosti má za následok, že počet preživších po zranení prudko klesne na približne 10 %.

Je to preto, že u väčšiny bojových zranených sa veľmi rýchlo, už za 5 až 10 minút, vyvinie vážna komplikácia – šok z bolesti. To vedie k zlyhaniu dýchania a srdca. V dôsledku toho sú zdravotníci bezmocní, ak sa zranení na nemocničné lôžko dostanú príliš neskoro.

Ďalším nebezpečenstvom je strata krvi: závažné arteriálne krvácanie môže človeka usmrtiť už za 10-15 minút.

Ako, komu a akým spôsobom môže AFU dodržiavať pravidlo “zlatej hodiny” napríklad v Bachmute, ktorý je nepretržite ostreľovaný ruskými delami? Odpoveď je každému jasná.

“Áno, máme viac obetí kvôli zraneniam,” je ďalší citát z už spomínaného rozhovoru s Michajlom Podoljakom na ukrajinskom 24. kanáli. A tu sa zdá, že prvýkrát v tomto rozhovore neklamal.

Asi budete súhlasiť, že to by vysvetľovalo, pre každú inú vojnu veľmi zvláštne údaje americkej OSINT, o vojnovom spravodajstve. O to viac im treba dôverovať.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:12

Radiačná situácia na Slovensku bola v období od 27. januára do 2. februára stabilná.

Včera 19:38

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu prvého a druhého stupňa.

Včera 18:47

Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

Fotka z ciest, ktoré zverejnila polícia

Včera 18:03

Pápež František v sobotu počas návštevy v Južnom Sudáne zdôraznil, že tamojšie cirkvi “nemôžu zostať neutrálne”, ale musia pozdvihnúť svoj hlas proti nespravodlivosti a zneužívaniu moci.

Včera 17:58

Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom.

Včera 16:07

Boris Johnson a Liz Trussová plánujú návrat do veľkej politiky. Informuje o tom denník The Times.

Včera 15:02

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR víta rozhodnutie Rakúska zrušiť kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Včera 15:02

Pri útoku neznámeho druhu žraloka prišlo v sobotu v štáte Západná Austrália o život 16-ročné dievča.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Končí Mária Bartalos s herectvom? Prečo odmieta hrať milostné zápletky?

0 icon

Mária Bartalos je sympatická mladá herečka, ktorú si mnohí spájajú hlavne s filmom Oteckovia. Mária je aktuálne mamou na plný úväzok, takže v nových filmoch či seriáloch ju diváci nevidia. Uvidia ju však ešte niekedy hrať? Herečka pre portál

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Armádny Magazín

Americkí a nemeckí inštruktori pripravujú areál v Javorive na príchod prvých západných tankov. Zabudli na marcový masaker?

0 icon

Ukrajina, 5. februára 2023 (AM) – Americkí inštruktori a nemeckí inžinieri dorazili na cvičisko Ozbrojených síl Ukrajiny Javoriv v Ľvovskej oblasti neďaleko poľských hraníc. Plánuje sa výcvik ukrajinskej armády v oblasti riadenia a bojovej koordinácie n

Nastal čas zabudnúť na neutralitu Rakúska a Švajčiarska

0 icon

Rakúsko, 5. februára 2023 (AM) – Rakúsko a Švajčiarsko (najmä to druhé) sa dlhé roky vyhlasovali za vzorové neutrálne štáty. Počas uplynulého roka a začiatkom tohto však dali jasne najavo, že k činom Ruska na Ukrajine nemajú neutrálny postoj – odsudzujú ich. Nedávne udalo

Krádež zbraní v ukrajinskej Medzinárodnej légii odhalená

0 icon

Poľsko, 5. februára 2023 (AM) – Ukrajinský The Kyiv Independent v spolupráci s poľským kanálom TVN zverejnili 30. novembra vyšetrovanie týkajúce sa krádeže a sprenevery zbraní v Medzinárodnej légii územnej obrany Ukrajiny. Bolo to už druhýkrát

Logika vedenia amerického Federálneho rezervného systému

0 icon

Rusko, 5. februára 2023 (AM) – Odborníci Agentúry pre strategické predpovede \"Archa\" vedenej ruským ekonómom Michailom Chazinom v najnovšej analýze poukazujú na základe makroekonomických údajov, že krízová situácia v USA sa zhoršuje. Inflácia v krajine mierne klesla, ale údaje o ukazovateľoch v stavebníctve, priemysle a sektore služieb, dokonca aj o trhu

Zelenský sa nakoniec dočkal. Spojené štáty dodajú Ukrajine rakety s doletom do 150 km

0 icon

Ukrajina, 4. februára 2023 (AM) – Washington v piatok oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov. Nový balík vojenskej pomoci pozostáva z podpory vo výške 425 miliónov dolárov, ktorú schválil americký prezident Joe Biden, ako aj z 1,75 miliardy dolárov prostredníctvom Ukrajinského obranného fondu. Hovorca Pentagonu sa

TopDesať

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

TOP 10 pre kĺby: Čo robiť, keď začínajú bolieť?

0 icon

Choroba, ktorá spôsobujú zápal, opuch a bolesť kĺbov, sa nazýva artritída . Existuje 100 rôznych typov, hoci najbežnejšou je osteoartritída. V tomto prípade vrstva chrupavky, ktorá lemuje kosti, degeneruje, čo spôsobuje opuch, stuhnutosť a bolesť. Bez lekárskych ošetrení môžu domáce prostriedky spojené so zmenou životného štýlu pomôcť zmierniť príznaky a progresiu choroby. Ak ťa bolia…

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali