Kyjev 21. septembra 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Twitter)
Vyhýba sa Ukrajina rumunskému embargu tým, že svoje obilie najprv prepravuje cez Moldavsko? Informuje spravodajský portál REMIX News
Rumunské organizácie poľnohospodárov spojili svoje sily a napísali vláde list, v ktorom tvrdia, že zákaz dovozu ukrajinského obilia sa obchádza tým, že sa obilie preznačuje na moldavskú pšenicu. Rumunsko bolo jednou z piatich krajín, ktoré sa pripojili k všeobecnému zákazu viacerých ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov vrátane obilia, ale Ukrajina sa môže vyhýbať embargu tým, že svoje obilie najprv prepravuje cez Moldavsko.
Poľnohospodári sa odvolávajú na údaje rumunského štatistického úradu, z ktorých vyplýva, že značná časť ukrajinských výrobkov sa do Rumunska dostala cez Moldavskú republiku ako moldavský tovar.
V máji 2023, keď vstúpil do platnosti zákaz vývozu, prišlo do Rumunska z Moldavska 14 500 ton pšenice a v júni o niečo viac. Na porovnanie, v apríli a máji 2022 Rumunsko nedoviezlo z Moldavska ani gram pšenice a v júni len 548 ton.
Zdá sa, že obrovský nárast vývozu moldavského obilia sa časovo zhodoval so zákazom dovozu ukrajinského obilia zo strany Rumunska. Ak sú tieto obvinenia pravdivé, znamenalo by to, že Ukrajina v skutočnosti používa rovnakú taktiku, akú používa Rusko na obchádzanie sankcií prostredníctvom sprostredkovateľských krajín, ako sú Kazachstan a India.
Podľa maďarského spravodajského denníka Magyar Nemzet rumunské poľnohospodárske organizácie pozastavili svoje prebiehajúce protestné akcie proti dovozu ukrajinského obilia na 30 dní po tom, ako v pondelok večer rokovali s ministrom poľnohospodárstva Florinom Barbuom, ako v pondelok oznámil premiér Marcel Ciolacu.
Rumunsko zvažuje obnovenie zákazu dovozu ukrajinského obilia
Po 15. septembri, keď EÚ rozhodla, že umožní predaj ukrajinského obilia v celej EÚ, tri členské štáty, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, zaviedli jednostranné embargo na obilie a iné poľnohospodárske výrobky. Ukrajina teraz žaluje všetky tri štáty na pôde Svetovej obchodnej organizácie. Rumunsko a Česko, ktoré sa kedysi pripojili k ukrajinskému obilnému embargu, však neoznámili, aký bude ich ďalší postup.
Existujú náznaky, že rumunská vláda uvažuje o jednomesačnom zákaze dovozu po tom, ako rumunskí poľnohospodári požiadali vládu o opätovné zavedenie zákazu. Podľa správ z tlače však kyjevská vláda súhlasila s tým, že Rumunsko môže povoliť dovoz obilia len na základe povolenia, čo by mohlo pomôcť zastaviť tok obilia. Na základe tejto dohody, kým nebude existovať takýto mechanizmus povoľovania, nebude do Rumunska dovážané žiadne ukrajinské obilie.
Na základe bilaterálnej dohody sa výrobky z obilia dovážané z Ukrajiny s vývozným povolením musia používať výlučne na kŕmenie zvierat alebo ako suroviny na výrobu hotových výrobkov, citoval denník Krónika správu z vládnych zdrojov.
Prečítajte si tiež: