Vo vyhlásení, zverejnenom na jej webovej stránke, sa neuvádza predpokladaná dĺžka práceneschopnosti, ani to, či prezident počas choroby bude schopný pracovať.
Správa o Janukovyčovej chorobe prišla v čase pokračujúcej politickej krízy na Ukrajine, keď účastníci vyše dva mesiace trvajúcich protivládnych protestov žiadajú jeho rezignáciu, demisiu vlády a vypísanie predčasných volieb.
Jedným z krokov, ktoré mali prispieť k vyriešeniu krízy, bolo tento týždeň zrušenie balíka kontroverzných zákonov s prísnejšími trestami pre občanov za prejavy nesúhlasu s vládou. Rozhodnutie parlamentu musí ešte schváliť Janukovyč ako prezident.
Podľa ukrajinských médií Janukovyč spolu so šéfom svojej kancelárie Andrijom Kľujevom a Sergejom Arbuzovom, po demisii Mykolu Azarova povereného vedením vlády, prišli v stredu do parlamentu, kde sa poslanci sporili ohľadom návrhu zákona o udelení amnestie účastníkom protivládnych protestov, ktorý opozícia kategoricky odmietla.
Podľa opozičného lídra Vitalija Klička cieľom ich návštevy bolo “vymyť mozgy” poslancom Strany regiónov, ktorí odmietali podporiť ňou predložený zákon o amnestii. Kličko tvrdí, že v prípade neschválenia zákona bol Janukovyč pripravený rozpustiť parlament.
Podmienky schválenej amnestie umožňujú demonštrantom naďalej využívať niekoľko obsadených budov v Kyjeve, ktoré im slúžia ako ubytovňa a sídlo na koordináciu protestov, ako aj na zabezpečovanie nevyhnutných služieb pre rozsiahly stanový tábor na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdan). Podľa rozhodnutia parlamentu majú demonštranti odovzdať najmä kyjevskú radnicu a úrady regionálnych samospráv.
Aktivisti na Námestí nezávislosti sa nemienia podriadiť klauzulám zákona o amnestii a na Majdane zosilnili svoju ochranu. Momentálne sa tam podľa agentúry UNIAN stále nachádza asi 1000 ľudí, kým na Hruševského ulici, kde dochádzalo k ostrým stretom s políciou, ich zostáva asi 200.
zf