KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Uhrík: EÚ chce dať Turecku ďalšie stovky miliónov eur. Dokedy ešte budeme platiť takéto výpalné?

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

 

Rozhovor s poslancom Európskeho parlamentu, podpredsedom Ľudovej strany Naše Slovensko Milanom Uhríkom o tom, prečo je Európa taká servilná voči „sultánovi“ Erdoğanovi a kam to všetko môže viesť

Na snímke europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS)

Hlavné správy: Dosť horúcou témou, ktorej ste sa nedávno aj vy venovali na vašom facebooku, je vzťah EÚ a Turecka. V uplynulých týždňoch Turecko urobilo viacero krokov, ktoré sa aj s prižmúrením obidvoch očí sotva dajú vnímať inak ako provokácia. Ako vy vnímate súčasné dianie vo vzťahoch medzi EÚ a Tureckom?

Uhrík: Ja som minulý týždeň na mojom facebooku písal o hlasovaní, v ktorom Europarlament (EP) schválil 585 miliónov eur na utečencov v zahraničí. Z toho nejakých 185 má ísť pre Libanon a Jordánsko – a tam to aj ja vidím tak 50 : 50, za to by som možno dokonca aj ja vedel zahlasovať, prípadne sa zdržať, lebo predsa len sú to štáty v okolí Sýrie, postihnuté vojnou, kde reálne môžu byť utečenci, ktorí potrebujú pomôcť, aby sa mohli do Sýrie vrátiť.

Čo mi však bytostne prekáža, to je suma 400 miliónov eur, ktorá má ísť opäť, už po niekoľkýkrát Turecku – to je čisté výpalné. A to súvisí presne aj s tým, na čo sa pýtate, a o čom sa potom hovorilo aj v rozprave v EP. Ja som tam osobne nebol, okrem Polláka tam fyzicky nebol nikto zo slovenských europoslancov, ale boli tam niektorí poslanci z frakcie kresťanských demokratov, a tí Turecku jeho správanie veľmi silne vyčítali.

A to už je čo povedať, keď aj takíto mainstreamoví politici ako kresťanskí demokrati použili veľmi tvrdé slová na prezidenta Erdoğana, na jeho správanie voči Cypru aj voči Grécku, pokiaľ ide o územné nároky a práva na podmorskú ťažbu uhľovodíkov, a tiež aj na jeho správanie voči Grécku a EÚ počas jarného konfliktu na grécko-tureckých hraniciach, keď vydieral Európu tým, že sem pustí milióny imigrantov, ak nedostane zaplatené. A napokon aj v súvislosti s tým, že najnovšie má byť byzantský chrám Hagia Sofia prerobený na mešitu potom, ako takmer 80 rokov bolo z neho múzeum.

Toto veľmi rozhorčilo kresťanských demokratov, nehovoriac už o vlastencoch a nacionalistoch, ktorých to naštvalo ešte x-násobne viac. Hovoria, že takáto „pomoc“ Turecku by už nemala byť schválená, lebo Európa sa jednoducho už nemôže nechať ďalej vydierať Erdoğanom, jeho diktátorským režimom a jeho praktikami. Preto som aj ja hlasoval proti tomuto uzneseniu, tak ako aj časť kresťanských demokratov a drvivá väčšina frakcie Identita a demokracia. Žiaľ, všetci slovenskí europoslanci ten návrh podporili.

 

Hlavné správy: Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredseda Európskej komisie Josep Borrell, ktorý je v podstate niečo ako minister zahraničných vecí EÚ, a nezávisle od neho aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas urobili nedávno vyhlásenia, v ktorých v podstate Turecku ponúkajú možnosť pokúsiť sa zobrať Grécku a Cypru územia a podmorské zásoby uhľovodíkov, ktoré sú už sto rokov garantované medzinárodnými dohodami. Gréci to prirovnávajú k Mníchovskej zrade. Ako sa pozeráte na tento problém?

Uhrík: Túto vec aj ja vnímam jednoznačne ako zradu členských krajín EÚ. Som v kontakte s dvomi gréckymi europoslancami zo strany Zlatý úsvit a mám presne takú istú spätnú väzbu: v Grécku sa veľmi zle pozerajú na EÚ za to, že stále ustupuje Turecku. Aj keď sem-tam sa predstavitelia EÚ ozvú s nejakou výhradou, ale nakoniec sa Erdoğanovi vždy ustúpi. A toto je niečo, čo v Grécku už nemienia trpieť.

Nesmierne ich uráža napríklad to, že Grécko je teraz vyšetrované za incidenty, ktoré sa stali v marci, keď bol na grécko-tureckej hranici zastrelený nejaký imigrant, pričom Grécko je Bruselom automaticky stavané do roly páchateľa. Že im EÚ chce zakazovať, aby sa bránili pred hordami napadajúcimi ich hranice, to Grékov neskutočne poburuje.

 

Hlavné správy: Aká je podľa vás tá podstatná príčina, prečo je EÚ voči Turecku tak neuveriteľne mäkká, poddajná, až servilná? Veď od konfliktu s francúzskou loďou pri líbyjských brehoch, cez diplomatické urážky v súvislosti s vyčíňaním tureckých hord vo Viedni, až po najnovšiu kauzu Hagia Sofia, na všetky tie provokácie EÚ reaguje neprimerane defenzívne a ponížene. Prečo?

Uhrík: Mám na to dve vysvetlenia, ktoré spolu súvisia. Prvé vysvetlenie je, že samotná EÚ je jednoducho slabá a neschopná akcie, neschopná rozhodovania. Na všetko sa pozerajú cez nekonečné diskusie o nejakých humanitárnych a neviem akých právach – jednoducho, tá inštitúcia nie je schopná existovať v reálnom svete, v reálnej tvrdej geopolitike.

Druhý dôvod, prečo je EÚ voči Turecku taká servilná a submisívna, je podľa mňa ten, že v Európe, a hlavne v Nemecku, už žije veľmi veľa Turkov. V Nemecku má byť okolo sedem miliónov Turkov, sú tu tisíce mešít a nemeckí politici sú už veľmi opatrní. Aj samotná Angela Merkelová je veľmi obozretná vo svojich vyjadreniach voči Turecku, lebo si je veľmi dobre vedomá toho, že takmer desať percent jej domáceho obyvateľstva sú Turci a to percento exponenciálne rastie. Neviem či nejakým spôsobom kalkuluje s tým, že ju budú voliť, alebo len nechce vyvolávať rozbroje, ale v každom prípade si myslím, že aj toto je jeden z dôležitých dôvodov, prečo sa EÚ voči Turecku stavia tak pasívne, až ponížene: je ich tu už tak veľa, že sa ich európski politici boja.

 

Hlavné správy: Myslíte si, že jedným z dôvodov môže byť aj tlak zo strany zaoceánskych tútorov EÚ, aby sa voči Turecku európski politici stavali priateľsky, lebo Turecko je geopoliticky pre USA a NATO veľmi dôležité?

Uhrík: Neviem, nemám o tom informácie. V EP sa teraz, počas spomínaného plenárneho zasadnutia, ozývali hlasy, či by vôbec Turecko malo byť v NATO, keď sa takto správa voči Cypru a voči Grécku, teda partnerskej krajine, ktorá je tiež v NATO. Turci evidentne nerešpektujú nikoho, majú svoje vlastné egoistické záujmy a cieľ obnoviť Osmanskú ríšu, či už priamym alebo nepriamym spôsobom. Ale či to je ovplyvňované aj Američanmi… ťažko povedať. Nemám o tom informácie.

 

Hlavné správy: Aby sme boli objektívni, treba uznať, že aj Turci majú kus svojej pravdy, pokiaľ ide o otázku migrantov. Oni argumentujú tým, že na ich území sú tri milióny migrantov, ktorí chcú ísť niekam inam, a pýtajú sa, ako Turecko príde k tomu, že sa o nich musí starať. A hovoria, že to je problém Európy, pretože Európa ich pozývala.

Uhrík: Ja som túto argumentáciu počul niekoľkokrát, aj od pani tureckej veľvyslankyne na Slovensku, keď som sa s ňou stretol, aj od tureckých vyslancov pri EP v Bruseli. Ono to má svoje racionálne jadro, Turci naozaj živia na svojom území tuším tri a pol milióna imigrantov či utečencov, trvá to už niekoľko rokov.

Lenže otázka vo vzťahu k nám, k Európskej únii – a možno to bude znieť drasticky alebo egoisticky – ale otázka naozaj je, či je to náš problém. Či je EÚ z nejakého dôvodu povinná pomáhať zvyšku sveta, len zato, že tieto krajiny majú medzi sebou nejaké konflikty a nevedia sa dohodnúť. Samozrejme, do istej miery je to rozdúchavané Američanmi, ale aj napriek tomu: je EÚ z princípu povinná riešiť humanitárne problémy celého sveta tým spôsobom, že bude absorbovať ľudí z tých krajín? Ja si myslím, že nie.

Do istej miery môžeme pomáhať, aj humanitárne, ja nemám s tým problém, ale pomoc Turecku prekročila všetky rámce a už je evidentné, že zo strany Turecka sa jedná o vydieranie a Turecko túto kartu využíva na politické ciele. Preto som proti tomu, aby sa Turecku dávali nejaké peniaze, kým sa ich správanie radikálne nezmení.

 

Hlavné správy: V tejto súvislosti je tu ešte jedna otázka, ktorá sa v argumentácii takmer nevyskytuje, ale pritom je prirodzená. A síce otázka časového nazerania na fenomén migrácie, a najmä z niektorých konkrétnych regiónov sveta. Vo verejnom diskurze sa vplyv migrácie akosi vždy hodnotí z hľadiska aktuálneho roka, prípadne niekoľkých málo rokov dozadu. Pár tisíc ľudí, pár desiatok tisíc ľudí, no nezmestia sa do Európy? Lenže nebolo by namieste pozerať sa na to z perspektívy napríklad uplynulých tridsiatich či päťdesiatich rokov? Spomínali ste sedem miliónov Turkov len v Nemecku – ak však vezmeme do úvahy aj ďalšie národy a iné európske krajiny, tak sú to desiatky a desiatky miliónov ľudí, ktorým Európa počas uplynulých niekoľkých desiatok rokov už pomohla. Tí ľudia a ich potomkovia, z ktorých mnohí sa vôbec neasimilovali, sú nositeľmi kultúr, ktoré Európu zmenili a čoraz viac menia. Nemáme nárok povedať, že už dosť?

Uhrík: Podľa mňa je to veľmi racionálny pohľad. Ja to tiež vnímam takto. Keď sa pozrieme na osobný príbeh každého jednotlivého imigranta, tak vždy sa dá pokrčiť plecami a povedať, veď pomôžme mu, o jedného viac či menej, to predsa nič nezmení.

Lenže to je tá filozofická otázka, kedy je kopa piesku kopou piesku? Je zrnko piesku kopou piesku? Dve zrnká sú kopou piesku? Desať zrniek, sto zrniek, tisíc zrniek… Milión zrniek už je kopa piesku? Kde je tá hranica? Tu naozaj treba veci hodnotiť rozumne a s nadhľadom. Individuálne sa dá a má pomáhať, dávať adresnú pomoc ľuďom v prípadoch, kde je nejaký vážny problém, s tým nemám problém – veď nemôžeme byť egoisti a všetko si nechávať len pre seba.

Ale keď sa na to pozeráme globálne, z pohľadu histórie, ktorá nemeria udalosti z pohľadu jednotlivých dní a jednotlivých ľudských príbehov, uvidíme, že momentálne všetko speje k tomu, že európska civilizácia bude za niekoľko desaťročí vymazaná a zostanú po nej len spomienky. Z tohto pohľadu sa na to treba dívať, ak chceme rozumieť tomu, čo sa vlastne deje.

 

Hlavné správy: Pravdou je, že oni majú právo chcieť prísť k nám. Lenže pravdou je aj to, že my zase máme právo nechcieť, aby prišli – a to nie je žiadny rasizmus, žiadna nenávisť, ale úplne normálne občianske právo chcieť mať svoju vlasť takú, akú sme zdedili od predkov, a akú chceme dať svojim deťom. Veď oni predsa chcú to isté: chcú si vydobyť nový životný priestor pre svoju kultúru, aby ho dali svojim deťom. A my máme rovnaké právo chrániť si ten svoj pre svoju kultúru a svoje deti… Myslíte, že je xenofóbne či fašistické vnímať to takto?

Uhrík: Táto situácia nie je nijako nová: nie je prvýkrát v histórii, čo migrujú ľudské masy a celé národy z jedného konca sveta na druhý. Otázka je však na nás, či tým ľuďom dovolíme, aby sem prišli a nahradili nás. Prichádza ich do Európy tak veľa, že predstava, že nás v nie tak vzdialenej budúcnosti nahradia, je celkom reálna.

Ivan Lehotský

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

V Poľsku zatknutie LGTB aktivistu vyvolalo protesty, policajti zadržali 48 ľudí

Varšava 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)   Poľská polícia zadržala desiatky ľudí, ktorí vo Varšave protestovali proti zatknutiu aktivistu za práva sexuálnych menšín. Na okamžité prepustenie aktivistu vyzvala komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. Informovali o tom v sobotu agentúry AFP a DPA Aktivistu zaistili v piatok vo…

V Bielorusku manažérku kampane hlavnej opozičnej kandidátky opäť zadržali

Minsk 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   V Bielorusku v sobotu - v predvečer prezidentských volieb - zadržali manažérku kampane hlavnej opozičnej kandidátky na prezidentku Svitlany Cichanovskej. Agentúru AFP o tom informovala Cichanovskej hovorkyňa Manažérku Maryju Marozovú z väzby pravdepodobne neprepustia skôr než v pondelok. Za čo konkrétne ju zadržali,…

Ukrajina v rámci boja s koronavírusom zatvorila hraničné priechody s Krymom

Kyjev 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Ukrajinská vláda v sobotu oznámila, že v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu nového druhu koronavírusu rozhodla o dočasnom uzavretí hraničných priechodov na polostrove Krym, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko. Informovala o tom agentúra Reuters Všetky tri prechody medzi Ukrajinou a Krymským polostrovom, ktorý…

Požiar paneláku v českom meste Bohumín si vyžiadal 11 mŕtvych vrátane 3 detí

Praha 8. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot:YouTube)   Najmenej 11 ľudí prišlo o život pri požiari panelového domu, ktorý v sobotu podvečer začal horieť v meste Bohumín v Moravskosliezskom kraji. Na mieste zasahuje niekoľko jednotiek hasičov, informoval spravodajský server Novinky.cz "Pri požiari bytu na 11. podlaží zahynulo šesť osôb, tri deti…

Dohodu o posilnení vojenskej prítomnosti USA v Poľsku podpíšu na budúci týždeň

Varšava 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas budúcotýždňovej návštevy Varšavy podpíše dohodu o posilnení vojenskej prítomnosti USA v Poľsku o 1000 vojakov. Oznámil to v sobotu predstaviteľ poľskej prezidentskej kancelárie, ktorého citovala agentúra PAP Minulý týždeň obe krajiny oznámili, že ukončili rokovania a…

NCSC: Čína, Rusko a Irán sa snažia ovplyvniť výsledok amerických prezidentských volieb

Bratislava 8. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP)   Americké Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) potvrdilo, že medzi krajinami, ktoré sa snažia ovplyvniť výsledok amerických prezidentských volieb, sú Čína, Rusko a Irán. Používajú na to "skryté a vplyvné opatrenia" Čína nechce, aby sa prezidentom stal Donald Trump, Rusko sa zase snaží uškodiť…

V Českej republike za jeden deň potvrdili ďalších 323 nakazených koronavírusom

Bratislava 8. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká republika zaevidovala za uplynulých 24 hodín ďalších 323 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Je to najvyšší denný nárast v krajine od 3. apríla. Ochorenie COVID-19 potvrdili od začiatku pandémie 18 060 osobám, pričom 12 749 sa už vyliečilo a 389 zomrelo.…

Gröhling: Teleškola v podobe, v akej ju pôvodne ministerstvo školstva plánovalo zaviesť, nebude

Bratislava 8. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Teleškola v podobe, v akej ju pôvodne ministerstvo školstva plánovalo zaviesť, nebude. Ako pre agentúru SITA povedal šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS), momentálne však pracujú na obdobnom projekte Spustenie tzv. teleškoly vo forme internetového vysielania na webovej platforme Youtube pre žiakov základných škôl…

Hamilton najrýchlejší v záverečnom tréningu v Silverstone

Silverstone 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Will Oliver/Pool via AP)   Úradujúci majster sveta v F1 Lewis Hamilton na Mercedese dosiahol v sobotu najrýchlejší čas v záverečnom treťom tréningu na Veľkú cenu k 70. výročiu formuly 1. Na okruhu v Silverstone zajazdil Brit čas 1:26,621 minúty a na druhé miesto o 0,163 sekundy…

Juventus prepustil Sarriho, médiá spomínajú štyroch adeptov

Rím 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)   Maurizio Sarri už nie je tréner talianskeho futbalového klubu Juventusu Turín. Vedenie úradujúceho šampióna Serie A s ním ukončilo spoluprácu na druhý deň po vypadnutí v osemfinále Ligy majstrov 2019/2020 s Olympiqueom Lyon Šesťdesiatjedenročný Sarri viedol Juventus po príchode z londýnskej Chelsea iba…

Od pondelka sa začínajú letné školy, najviac ich bude v Prešovskom kraji

Bratislava 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Od pondelka 10. augusta sa vo viacerých lokalitách Slovenska začínajú letné školy. Ich cieľom je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku koronakrízy. Najviac letných škôl bude v Prešovskom kraji Rezort školstva vyčlenil na projekt letných škôl 500.000…

V Bejrúte sa záchranári musia stiahnuť na základne, hrozí eskalácia násilia

Bejrút/Praha/Haag 8. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hussein Malla)   Libanonská armáda vyzvala z dôvodu zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie všetky zahraničné záchranné tímy pracujúce v hlavnom meste Bejrút na mieste utorňajšieho výbuchu, aby sa stiahli na svoje základne. Pre Českú televíziu (ČT) to v sobotu uviedol hovorca pražského hasičského záchranného zboru Martin…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

chamtivost

jedna je dosť dva je príliš málo

Nakradnuté majetky v privatizácii po 89 bude možné získať počas krátkeho okna príležitosti v nasledujúcich rokoch krízy aspoň čiastočne. Využijeme to?

V súčasnej spoločnosti náboženstva Zlatého teľaťa o presadení získania nakradnutého majetku v privatizácii sa nedá ani rozmýšľať. Riadenie je ešte príliš zošnorované liberálmi a vo vláde máme najväčšieho ekonomického diletanta a demagóga, Dzurindovho pohrobka zodpovedného za ekonomiku – Sulíka, ktorý zastupuje iba záujmy zahraničného finančného kapitálu a sleduje svojimi aktivitami rozvrat všetkých sociálnych princípov, ktoré máme.…

Čo vyjadruje hodnosť? Formovanie dôstojníkov 6. časť

Predtým, ako budeme pokračovať v ďalších konštatovaniach treba aj menej zorientovaným čitateľom poskytnúť zopár informácií. Na rozdiel od našej zdedenej tradície, vo väčšine štátov je podplukovník veliteľská aj štábna hodnosť. Plukovník je najmä v menších ozbrojených silách skôr štábna a vysoká manažérska hodnosť, ale s predpokladom predchádzajúceho absolvovania veliteľskej praxe. Výnimku tvoria vzdušné…

Macronovo "ultimátum"

Zahranično-politická udalosť.   Po nešťastnej udalosti v Bejrúte sa objavilo toľko spasiteľov, že tento svet už bude naveky žiť v šťastnej blaženosti. Okrem hmatateľnej pomoci konkrétnych štátov, ktoré posielajú pátracie,  lekárske tímy a materiálnu humanitárnu pomoc sa objavili skutočné perly hodné spomenutia. Je zarážajúce, že také nešťastie môže byť zneužité na presadzovanie…

Korupčno-podvodno-plagiátorsko-spravodajská banda reprezentovaná Čaputovou, Matovičom, Kollárom a Kolíkovou dosadila Hrubalu, ako super alkoholika, dokladovaného v dvoch štátnych spisoch, za predsedu „elitného“ Špecializovaného súdu.

Po 15 rokoch, čo Hrubala už druhýkrát jazdil pod vplyvom omamných látok a spôsobil dopravnú nehodu, odmietol skúšku na alkohol, ale aj odber krvi u lekára, sa dočkal vytúženej odmeny za svoje konanie vo forme vymenovania za predsedu Špecializovaného trestného súdu (ďalej len ŠTS)   Prečo? Lebo je ľahko vydierateľný korupčno-podvodn

Vietor! Stojí za ním neznáma inteligencia, zabezpečujúca fungovanie sveta!

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa fascinujúcejší, než sa nazdávame. Za jeho normálnym, prostým a nenápadným chodom sa pre nás doposiaľ skrývajú neuveriteľné a nepoznané záhady. Skrývajú sa za tým, čo nazývame prírodou a prirodzenosťou. Ale pretože ľudia čoraz viacej strácajú spojenie s prírodou a prirodzenosťou, a orientujú sa iba…

TopDesat

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 2. časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

TOP10: Prekvapivé miesta, kde si spokojne žijú baktérie

0

Baktérie nájdeš všade. V skutočnosti je na Zemi viac baktérií ako hviezd vo vesmíre. Rozdelenie baktérií na dve (ak sú priaznivé podmienky) trvá 20 minút. To znamená, že za približne osem hodín sa môže jedna baktéria rozmnožiť na 16 777 216 baktérií. Nachádzajú sa na skalách, v oceánoch, v pôde a dokonca aj v arktickom…

Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín? (3. časť)

0

Ak by ste sa niekedy rozhodli aj vy ochutnať kôru vŕby ako svojho času Edward Stone, pocítili by ste jej výraznú intenzívnu horko-trpkú chuť. Okrem tej chuti by sa však do vášho organizmu dostalo aj malé množstvo salicínu. Jeho názov bol odvodený z latinského názvu vŕby – salix. Salicín sa v tele…

Máš zlý deň? Nezúfaj, títo ľudia ťa určite tromfli

0

Máš dnes zlý deň? Nezúfaj! Títo ľudia ťa s určitosťou dokázali tromfnúť. A to v tak veľkom štýle, že pri týchto fotografiách zabudneš na svoje vlastné problémy. "Mám zlý deň." Fráza, ktorú mnoho z nás používa tak 5 - 6 krát do týždňa. Je pondelok, musím do práce, mám zlý deň.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Pravda o vplyve klimatizácie na našu pokožku

0

Existujú určité veci, za ktoré si môžeme sami – zlá strava, nepravidelný spánok či nie príliš aktívny životný štýl. Na našu pokožku majú ale väčší vplyv vonkajšie faktory. Jedným zo škodcov pleti je aj klimatizácia. V kancelárii sedíš doslova ako kus zeleniny v chladničke celé hodiny bez toho, aby si si uvedomil,…

Vo svete IT

Ako vyriešiť 100 percent vyťaženie disku vo Windows 10 a tým zvýšiť rýchlosť a výkon vášho PC?

0

Vlastníte staršie zariadenie s operačným systémom Windows 10 a častokrát vás trápi pomalé načítavanie aplikácií, systému, či dlhé zapínanie vášho zariadenia? Pri starších a menej výkonných zariadeniach je častým javom 100% vyťaženie disku, na ktoré väčšina používateľov narazí pri otvorení Správcu úloh. Takýto stav však rozhodne nie je žiadúci a…

Novú generáciu vlajkových procesorov Kirin už v budúcom roku neuvidíme, potvrdzuje Huawei

0

Obchodná vojna medzi Čínou a USA, ktorá trvá už niekoľko mesiacov, si už čoskoro vyžiada obrovskú daň, ktorá určite ovplyvní trh so smartfónmi v budúcom roku. Reč je o zákaze akýchkoľvek dodávok spoločnosti Huawei zo strany amerických spoločností poprípade od spoločností, ktoré využívajú americké technológie. Pomerne nedávno podpísaný zákaz nadobudne…

Huawei Mate X2 – dozvedáme sa prvé zásadné informácie o treťom skladacom smartfóne od Huawei

0

Čínska technologická spoločnosť Huawei je jednou z mála spoločností, ktorým sa podarilo vytvoriť a uviesť do predaja naozaj funkčný a použiteľný skladací smartfón. Ešte začiatkom minulého roka spoločnosť predstavila svoj prvý skladací smartfón Huawei Mate X, ktorý však mal niekoľko nedostatkov. O rok neskôr sa teda čínsky výrobca rozhodol rozšíriť…

Microsoft odstraňuje možnosť vymazania prehliadača Microsoft Edge z Windows 10

0

Nový a od základov prekopaný internetový prehliadač Microsoft Edge bol oficiálne spustený iba v januári tohto roka, pričom v priebehu iba niekoľkých mesiacov sa dostal na milióny Windows 10 zariadení po celom svete. Keďže je prehliadač postavený na jadre Chromium, ktoré využíva ja prehliadač ako Google Chrome, jeho používanie by…

Xiaomi Mi 10 Ultra sa objavuje v ďalších leakoch – odhalený dizajn ako aj neskutočne veľká RAMka

0

S informáciami ohľadom nadchádzajúceho vlajkového smartfónu od spoločnosti Xiaomi sa v posledných dňoch akoby roztrhalo vrece. Po nedávnych informáciách o tom, aký názov nakoniec nový smartfón od Xiaomi ponesie, sa tentokrát dozvedáme nie len čiastočné špecifikácie jednotlivých verzií, ale odhalený bol konečne aj dizajn tohto zariadenia. Niektoré zdroje uvádzajú aj…

Supernovy, bohaté na vápnik, začínali ako kompaktné hviezdy

0

Takmer polovica vápnika vo vesmíre, vrátane toho, čo sa nachádza v našich kostiach, či zuboch, vznikla počas explózií hviezd. To, ako tento proces prebieha sa podarilo vedcom nedávno zistiť, štúdiom jednej zo supernov, bohatej na vápnik.  Výskum bol vykonaný pomocou infračervených a röntgenových nástrojov a prišiel na to, že supernovy, bohaté na…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Druhé odchytenie amerického vojenského lietadla za 24 hodín neďaleko ruského územia

0

Rusko, 8.august 2020 ( AM ) – Ruská obrana oznámila druhý prípad zachytenia amerického vojenského lietadla neďaleko ruských hraníc za jeden deň. Tentoraz to bol strategický bombardér, ktorý sa priblížil k ruskému územiu, keď lietal nad Ochotským morom.   [caption id="attachment_22440" align="alignnone

Na obzore sa črtá konkurent pre stíhač tankov 2S25 Sprut-SD – v Indii sa zamýšľajú nad vývojom vlastného ľahkého tanku

0

India, 8. august 2020 (AM) – Indická Organizácia pre výskum a vývoj obrany ponúkla podľa portálu IADN (Indian Aerospace Defence News) Ministerstvu obrany Indie dve verzie ľahkého tanku. Uvedená správa je aktuálnym odrazom reakcie domáceho zbrojného priemyslu na informác

Grécko-turecké námorné spory: Bude Stredozemné more ako sud s pušným prachom?

0

Grécko, 8.august 2020 ( AM ) - Turecko oznámilo, že pozastavuje prieskum morskej oblasti, na ktorú si nárokuje Grécko. Ide o oblasť bohatú na uhľovodíky. Podľa Christiana Fleury, experta na námorné záležitosti, by sa Stredozemie mohlo stať miestom mnohých konfliktov.   Blíži sa 100. výročie konca grécko-turec

Ďalší útok na legálnych držiteľov zbraní v USA: Tentoraz žaloba za údajné zlé hospodárenie s financiami

0

USA, 8.august 2020 ( AM ) - Generálna prokurátorka štátu New York podala žalobu s cieľom rozpustiť americkú Národnú asociáciu vlastníkov zbraní (NRA) za údajné zlé hospodárenie s financiami. Podľa Letitie James organizácia odviedla milióny dolárov jej lídrom, vrátane výkonného riaditeľa Waynea LaPierra, pre i

Ruský kontra-admirál: Ruská armáda si vyhradzuje právo reagovať na militantné útoky v Sýrii

0

Rusko, 7.august 2020 ( AM ) - Centrum pre zmierenie bojujúcich strán berie na vedomie zhoršenie situácie v niektorých regiónoch Deir ez-Zor kvôli Spojeným štátom.  Velenie ruskej skupiny v Sýrii si vyhradzuje právo reagovať na útoky milit

Video: Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval Tejkovský raketový pluk

0

Rusko, 7.august 2020 ( AM )  - Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval Tejkovské strategické raketové sily, ktoré sú vyzbrojené mobilnými pozemnými raketovými systémami s ICBM Topoľ-M a Jars. Minister skontroloval organizáciu bojovej povinnosti na mobilných veliteľských stanovištiach raketovej divízie a raketovom pluku a organizáciu p