Uhrík: čoho sa táto vláda chytí, to zdiskredituje alebo pokazí. Dokázali pokaziť aj to, čo sa pokaziť nedalo

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Sme svedkami historického obdobia, keď takmer nič už nie je ako bolo. Na Slovensku, ale aj v Európe to vrie. Čo si myslí o dianí v slovenskej a európskej politike, sme sa spýtali europoslanca a predsedu hnutia Republika Milana Uhríka

Milan Uhrík
Na snímke europoslanec Milan Uhrík

Hlavné správy: Strana SaS odrazu zmenila rétoriku a chce predčasné voľby. Čo je podľa vás za tým? Je to naozaj snaha o predčasné voľby?

Uhrík: Musíme byť veľmi opatrní. Počínaniu SaS je ťažké porozumieť, sú ťažko čitateľní. My, samozrejme, sme za predčasné voľby a ak príde na hlasovanie, tak určite zahlasujeme za vyjadrenie nedôvery vláde, ale treba stále zdôrazňovať, že na to, aby boli predčasné voľby, treba zmeniť Ústavu SR.

V stredu sa bude v Národnej rade hlasovať o zmene Ústavy, to je ten návrh Borisa Kollára, o ktorom síce hovoril, že ho Sme rodina kvôli Matovičovmu vetu stiahne, ale nakoniec to neurobili. Nevieme presne kedy bude to hlasovanie, závisieť to bude od toho, kedy sa to prerokuje, ale vo štvrtok je potom mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde. To iniciovala SaS spolu s Hlasom-SD. Následne, v utorok ten ďalší týždeň by sa malo hlasovať o návrhu štátneho rozpočtu, to bude ďalšie kľúčové hlasovanie.

Uvidíme čo sa stane, dá sa zodpovedne povedať, že najbližšie dva týždne budú veľmi dôležité, dokonca možno rozhodujúce. A ak sa nepodarí zmeniť Ústavu teraz – keby náhodou ten Kollárov návrh neprešiel – tak samozrejme, koncom januára je tu referendum, v ktorom občania môžu v podstate takú istú zmenu dosiahnuť sami cez referendum.

 

Hlavné správy: Vieme akí ľudia s akým zmýšľaním sú v SaS a preto je možno namieste špekulácia, či je to z ich strany úprimná snaha ísť do predčasných volieb, alebo či za tým nie je nejaká špekulácia, aby v konečnom dôsledku z toho bola úradnícka vláda alebo niečo podobné.

Uhrík: Ani to sa nedá úplne vylúčiť. Tých scenárov a motívov zo strany SaS môže byť viacero. Jeden z nich je, že naozaj chcú predčasné voľby a koniec tejto nešťastnej vlády, lebo sami vidia, že nemá zmysel, aby to takto na Slovensku ďalej takto išlo – to by bol „klasický“ poctivý, čestný scenár.

Druhá možnosť je, že by sa mohli chcieť vrátiť do nejakej rekonštruovanej vlády, keď by napríklad hodinu po vyslovení nedôvery vláde Sulík zvolal tlačovku a tam by oznámil, že táto vláda skončila, ale strana SaS je pripravená na nové koaličné rokovania, aby sa z tých strán, ktoré momentálne v parlamente sú, vyskladala nová koalícia a nová vláda.

No a tretia možnosť je úradnícka vláda, lenže aj na to by prezidentka Čaputová potrebovala mať v parlamente istú podporu, ktorú podľa prepočtov zatiaľ nemá. Uvidíme – v každom prípade však, špekulácie o tom, či sa jedná o nejaký progresívny puč, o pokus dosadiť úradnícku vládu alebo o návrat SaS nie sú dôvodom na váhanie pri odvolávaní tejto vlády.

Ja stále tvrdím, že nemôžeme ani len uvažovať nad tým, nevysloviť nedôveru tejto vláde zato, že by hrozilo, že SaS sa vráti, alebo že tu bude úradnícka vláda. To je správnejšie riešenie hlasovať proti odvolaniu vlády a nechať ju tam? Podľa takejto logiky by sme mohli zrušiť aj regulárne voľby, lebo veď čo ak náhodou uspeje progresívne Slovensko so SaS a zostavia veľkú progresívnu vládu? Takto jednoducho uvažovať nemôžeme, musíme ísť krok za krokom a teraz, keď je možnosť vysloviť nedôveru tejto vláde, treba to skrátka urobiť.

 

Hlavné správy: Vláda sa chváli, že nevídaným spôsobom pomohla domácnostiam udržať prijateľné ceny energií. Kritici však hovoria, že v skutočnosti tým iba financuje extrémne zisky majiteľov energetických spoločností z peňazí daňových poplatníkov. Konkrétne z enormných miliárd nových pôžičiek, ktoré radikálne zvýšili štátny dlh, a ktoré budú musieť splácať budúce generácie. A pritom nejde o systémové riešenie, ale iba o krátkodobé opatrenie týkajúce sa len tohto roku. Aký je váš názor na tento problém?

Uhrík: Zásadne nepodporujem takéto mechanizmy „pomoci ľuďom“. To nehovorím o skutočnej pomoci ľuďom, ale o tomto spôsobe, ako to je robené. Nadnárodným korporáciám – veď veľkú časť Slovenských elektrární a distribúcie elektriny vlastní nadnárodná spoločnosť – štát ide vyplácať rozdiel medzi trhovou cenou a zastropovanou cenou, namiesto toho, aby natvrdo zastropoval ceny, nazvime to pracovne, akýmsi „polo-znárodnením“.

Čiže tie spoločnosti sa vlastne nijako nebudú podieľať na tých nákladoch štátu a naďalej budú rekordne bohatnúť na nešťastí ľudí, na vojne a na kríze, ktorá to všetko sprevádza. Ja som zásadne proti takejto forme „pomoci“, ktorá nie je pomocou, ale zase len prelievaním štátnych peňazí do súkromných spoločností. A kto to nakoniec zaplatí? Samozrejme, že skôr či neskôr zase len občania na daniach.

 

Hlavné správy: Ľudia sú úplne pobúrení tým, že Matovič zadĺži ľudí a z tých dlhov ide platiť zisky korporáciám a ešte sa aj tvári, že to je pomoc chudobným. To je naozaj vrchol bezočivosti…

Uhrík: To je tá Matovičova „pomoc“, jeho typická metóda, jeho typický modus operandi, keď jednou rukou berie a druhou rukou potom niečo slávnostne vráti a hrá sa na spasiteľa a vypisuje na facebooku nejaké primitívne infantilné statusy.

Matovič a celá vláda veľmi nešťastne komunikuje nielen v tejto energetickej záležitosti, ale aj v oblasti pomoci Ukrajine, aj vo veci zdravotníctva… V podstate všetko, čoho sa chytí, to zdiskredituje alebo pokazí.

Dokonca dokázali zdiskreditovať – a to už je naozaj čo povedať – aj taký pojem ako je boj proti korupcii, čiže pojem, s ktorým každý slušný občan musí súhlasiť a stotožniť sa s tým, že stíhanie korupčných kriminálnikov, politikov, oligarchov je správne a treba to robiť. Oni ešte aj toto dokázali zdiskreditovať. To je niečo naozaj výnimočné.

 

Hlavné správy: Čo je nové v Bruseli? Ako sa vyvíja bruselský konflikt s Maďarskom, ktorému chcú zablokovať miliardy z európskych peňazí?

Uhrík: Aj v Bruseli to veľmi vrie a podobne ako aj na našej domácej politickej scéne, aj tu budú najbližšie dni a týždne veľmi dôležité. Trúfam si povedať, že najbližšie mesiace budú rozhodovať o budúcnosti EÚ. Veľa vecí sa láme.

EÚ začala s tým, čo ste spomenuli: Európska komisia dala návrh na zablokovanie eurofondov z plánu obnovy pre Maďarsko kvôli údajnému nedodržiavaniu zásad právneho štátu. Čo je právny štát, to si môže každý vysvetliť po svojom, ale momentálne definíciu právneho štátu určujú liberáli, progresívci v Bruseli. Oni povedia, čo je právny štát a Maďari majú poslúchať. Lenže Maďari to nerobia.

Teraz sa teda očakáva, aká bude reakcia maďarskej vlády, ktorá musí nejakým spôsobom recipročne na to zareagovať – nemôže povedať voličom, že áno, Brusel má pravdu, my neposlúchame, nechceme dúhovú agendu, nechceme nosiť dúhové vlajky a stužky, a preto akceptujeme, že nebudeme mať eurofondy. Toto maďarská vláda jednoducho nemôže urobiť, preto čakáme, aká bude jej reakcia.

Prvé signály naznačujú, že Maďarsko môže blokovať napríklad rozšírenie NATO, čo síce priamo nesúvisí s politikou EÚ, ale veď aj tresty, ktoré Brusel Maďarsku dáva za oblasť rodinnej politiky, sú neoprávnené, keďže táto oblasť nespadá do kompetencií EÚ.

Druhou možnosťou je, že Maďarsko bude blokovať ďalšie kolo protiruských sankcií, celkovo už deviate, ktoré sa teraz má schvaľovať, a ktoré je plné bizarností. Návrh je rozšíriť sankcie napríklad aj na ruskú oceľ a oceľové výrobky, drevo a drevené výrobky, vrátane hračiek, cigarety… Nechcem to znevažovať, ale to už sú naozaj hlúposti, už nevedia čo by ešte sankcionovali. Evidentne, ak nezabralo predošlých osem kôl sankcií, tak ťažko zákaz dovozu cigariet bude tým rozhodujúcim úderom…

A Maďari ešte môžu blokovať pomoc Zelenského režimu. Únia chce schváliť 18 miliárd na budúci rok na financovanie ukrajinskej vlády. Už to prešlo do europarlamentu. Ukrajina, konkrétne Zelenský, by mal dostávať od EÚ 1,5 miliardy mesačne. Maďari už avizovali, že to v Európskej rade budú vetovať. Uvidíme, či to je len vyhrážka ako príprava na nejaké ďalšie politické rokovania, pre získanie nejakých ústupkov, ale europoslanci z Fideszu mi v europarlamente hovorili, že aj oni už majú plné zuby toho, že na Ukrajinu sa posielajú peniaze a do Maďarska nie.

Je bizarné, že Maďarsko, ktoré prispieva do rozpočtu EÚ – je to mierová krajina, snaží sa EÚ nejakým spôsobom udržiavať – európske peniaze nedostane, lebo Brusel ich radšej pošle Zelenskému, do najskorumpovanejšieho oligarchickémo režimu, aký je v súčasnej Európe. Ja chápem, že to Maďarov štve, ani ja s tým principiálne nesúhlasím.

 

Hlavné správy: Európsky parlament nedávno vyhlásil Rusko za štát sponzorujúci terorizmus. Čo vlastne sledujú takýmito politickými gestami, ktoré  namiesto upokojovania situácie ju len viac vyhrocujú?

Uhrík: To je súčasť európskej politiky zvyšovania konfrontácie, prilievania oleja do ohňa. Pokiaľ ide o to samotné uznesenie o tom, že Rusko je štát, ktorý financuje terorizmus, priamo v tom uznesení, aj v diskusii okolo neho sa spomína, že Rusko je teroristický štát. S tým nie je možné súhlasiť a nie je to pravda, hoci niektorí v Bruseli sú až takí pokrokoví, že na tom trvajú.

Ja som hlasoval proti prijatiu toho uznesenia, lebo si nemyslím, že Ruská federácia je teroristický štát, a že Rusi sú teroristický národ. Keby sme takto chceli posudzovať štáty podľa toho, či vedú ozbrojený konflikt neďaleko od svojich hraníc, tak potom také Spojené štáty americké by museli byť teroristami par excellence, keď si spomenieme, čo porobili po celom svete. A ostatné západné štáty podobne – museli by byť za teroristov označení všetci.

Uznesenie malo nelegislatívny charakter, čiže to bolo iba vyjadrenie toho, čo si europarlament myslí, ale v tom uznesení boli dve nebezpečné veci.

Po prvé, bola tam výzva, aby všetky štáty aplikovali legislatívu, že akékoľvek – a to slovo zdôrazňujem – akékoľvek popieranie alebo zľahčovanie vojenskej agresie Ruska na Ukrajine by malo byť zakázané. Lenže čo máme chápať pod slovom „akékoľvek“?

Napríklad keď sa zamyslíme nad tým, či bolo vyslanie ruských vojsk na to územie opodstatnené alebo nie, či to bolo vyprovokované alebo nevyprovokované, nie je to už „akékoľvek“ popieranie či zľahčovanie? Samozrejme, že je! Tým pádom by to malo byť zakázané. Lenže tým by bola zakázaná akákoľvek diskusia o tom, ako ten konflikt vznikol, čo je jeho podstatou a ako sa dajú jeho príčiny odstrániť.

Druhá veľmi podstatná vec v tom uznesení je, že tam bolo spomenuté, že by mal vzniknúť akýsi fond na odškodňovanie Ukrajiny, a mal by byť plnený z ruských aktív. O tom tam bola len nenápadná vetička, ale naši právnici si to všimli. A pri tom sa treba zastaviť.

Ak ide o bežný, normálny, slušný štát, tak samozrejme, jeho zahraničné majetky sa nedajú len tak zablokovať a skonfiškovať. Ale ak je nejaký štát označený za teroristický, tak majetky takého štátu sa už dajú zabaviť, zhabať a potom nejakým spôsobom rozpredávať, privatizovať či niekomu „prihrať“. Toto je podľa mňa veľmi nebezpečné. Hoci to uznesenie ešte nevytvára legislatívny rámec, ale vytvára to atmosféru, v ktorej by sa jedného dňa taká myšlienka v EÚ mohla začať riešiť a raz by sa to mohlo aj prijať: že sa budú ruské aktíva nielen blokovať, ako sú dnes zablokované nejaké devízové rezervy vo Veľkej Británii alebo zlato, ale tieto aktíva by sa priamo skonfiškovali, vyvlastnili Ruskej federácii ako štátu a použili by sa na potreby Západu. Toto je veľmi nebezpečný trend.

Ivan Lehotský

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:12

Radiačná situácia na Slovensku bola v období od 27. januára do 2. februára stabilná.

19:38

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu prvého a druhého stupňa.

18:47

Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

Fotka z ciest, ktoré zverejnila polícia

18:03

Pápež František v sobotu počas návštevy v Južnom Sudáne zdôraznil, že tamojšie cirkvi “nemôžu zostať neutrálne”, ale musia pozdvihnúť svoj hlas proti nespravodlivosti a zneužívaniu moci.

17:58

Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom.

16:07

Boris Johnson a Liz Trussová plánujú návrat do veľkej politiky. Informuje o tom denník The Times.

15:02

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR víta rozhodnutie Rakúska zrušiť kontroly na hraniciach so Slovenskom.

15:02

Pri útoku neznámeho druhu žraloka prišlo v sobotu v štáte Západná Austrália o život 16-ročné dievča.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Simona Krainová prehovorila o milostnom trojuholníku: Ona – Sagvan Tofi – Dara Rolins

0 icon

Slovenská speváčka Dara Rolins mala pred niekoľkými dňami v O2 aréne v Prahe svoj doteraz najväčší koncert. Ľudia sú z neho nadšení. Zúčastnila sa ho aj modelka Simona Krainová, ktorá aktuálne prehovorila o trojuholníku so Sagvanom Tofim. Speváčka Dara Rolins v sobotu 28. januára odspievala svoj doteraz najväčší koncert, ktorý si dala ako darček…

Armádny Magazín

Zelenský sa nakoniec dočkal. Spojené štáty dodajú Ukrajine rakety s doletom do 150 km

0 icon

Ukrajina, 4. februára 2023 (AM) – Washington v piatok oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov. Nový balík vojenskej pomoci pozostáva z podpory vo výške 425 miliónov dolárov, ktorú schválil americký prezident Joe Biden, ako aj z 1,75 miliardy dolárov prostredníctvom Ukrajinského obranného fondu. Hovorca Pentagonu sa

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  "Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

TopDesať

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali