Udalosti v Hirošime a Nagasaki sú podľa rezortu diplomacie mementom pre súčasnosť. Podľa prezidentky by už ľudstvo nemalo nikdy zažiť hrôzy spôsobené nukleárnymi zbraňami

Udalosti v Hirošime a Nagasaki sú podľa rezortu diplomacie mementom pre súčasnosť. Podľa prezidentky by už ľudstvo nemalo nikdy zažiť hrôzy spôsobené nukleárnymi zbraňami

Bratislava 6. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR/AP Photo)

 

Zhodenie atómovej bomby na japonské mesto Hirošima nasledované bombardovaním mesta Nagasaki je živým mementom pre súčasnosť a umocňuje cieľ dosiahnuť svet bez jadrových zbraní. V centre tohto úsilia zostáva zachovanie a ďalšie posilňovanie existujúcej odzbrojovacej architektúry, ktorej jadro tvorí Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT). Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR to uviedlo pri príležitosti 75. výročia tragických udalostí. TASR o tom vo štvrtok informoval tlačový odbor ministerstva

Na archívnej snímke z 8. septembra 1945 korešpodent stojí v ruinách pred budovou, ktorá je dnes známa ako Dóm atómovej bomby, mesiac po zhodení atómovej bomby na Hirošimu.

“Aj keď tieto udalosti viedli k ukončeniu druhej svetovej vojny, ich následky spôsobili nesmierne utrpenie a demonštrovali hrozivú ničivosť tohto druhu zbrane,” pripomína ministerstvo.

Reklama

Po dlhé desaťročia NPT predstavuje podľa MZVEZ hrádzu proti šíreniu jadrových zbraní. Zároveň prispieva k znižovaniu medzinárodného napätia a budovaniu a upevňovaniu vzájomnej dôvery medzi štátmi.

“Slovenská republika potvrdzuje svoju podporu NPT a jej trom pilierom – jadrovému odzbrojeniu, jadrovému nešíreniu a mierovému využívaniu jadrovej energie. Vyjadruje taktiež podporu Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu vo Viedni, ktorá zohráva v procese implementácie NPT kľúčovú úlohu a dohliada na mierové využívanie jadrovej energie,” vyhlásil rezort diplomacie.

Reklama

Pred 75 rokmi zhodilo americké letectvo atómovú bombu na japonské mesto Hirošima. Pri udalosti zahynulo takmer 80.000 ľudí. Dátum zhodenia bomby 6. augusta sa odvtedy stal Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní – známy je aj pod názvom Deň Hirošimy. O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, zhodilo americké letectvo atómovú bombu aj na japonské mesto Nagasaki. Odvtedy je 9. august Dňom Nagasaki. Japonsko niekoľko dní po zhodení bômb kapitulovalo, čím sa skončila druhá svetová vojna v Ázii.

 

Prezidentka: Ľudstvo by už nemalo nikdy zažiť hrôzy spôsobené nukleárnymi zbraňami

Ľudstvo by už nemalo nikdy zažiť hrôzy spôsobené jadrovou energiou. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo videu na sociálnej sieti Twitter pri príležitosti Svetového dňa za zákaz jadrových zbraní. Ten si svet pripomína pri príležitosti zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima.

„Tento deň nám pripomína, že ľudstvo už nikdy viac nesmie zažiť hrôzy spôsobené jadrovou energiou. Moje myšlienky sú s nevinnými obeťami atómového bombardovania 6. augusta 1945,“ povedala. Podľa hlavy štátu sa svet znovu vybudoval na hodnotách spolupráce a mieru. „Je našou povinnosťou chrániť a posilniť tieto hodnoty pre budúce generácie. Práve dnes potrebujeme globalizáciu súcitu a solidarity,“ zdôraznila Čaputová.

Reklama

Dnešný deň podľa prezidentky vysiela jasnú správu o dôležitosti trvalého mieru vo svete, ale tiež pripomína, že svet stále nie je slobodný od nukleárnych zbraní. „Súhlasili sme, že jadrová energia by mala byť využívaná iba na mierové účely‚“ pripomenula prezidentka s tým, že chváli Japonsko za jeho líderstvo v tomto smere. Špeciálne spomenula Jukija Amana, ktorý bol riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Myslí si, že stelesnil japonský záväzok mierového využitia jadrovej energie pre dobro ľudstva.

 

Blaha: Jadrové zbrane sú zlo

Niekoľko poznámok pri príležitosti 75. výročia zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima zdieľal na sociálnej sieti aj opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý poznamenal, že jediný štát, ktorý vo vojne použil jadrovú zbraň na civilné obyvateľstvo, boli Spojené štáty americké.

“Američania zhodili na Japonsko dve atómové bomby. Počet obetí bol zhruba 350 tisíc ľudí, väčšinou civilistov, žien a detí. Pre porovnanie, zhruba ten istý počet amerických vojakov prišlo o život za celú druhú svetovú vojnu… Hirošima prišla o takmer polovicu obyvateľstva, Nagasaki o tretinu. Ale to je v poriadku, umreli vraj v mene slobody a demokracie. Na ospravedlnenie tohto nukleárneho masakru v USA používajú niekoľko akože-morálnych dôvodov. Vraj tento útok bol z vojenského hľadiska potrebný. Je to lož. Žiadna vojenská stratégia v modernej vojne neospravedlňuje zabíjanie nevinných civilistov v takýchto masových počtoch,” píše poslanec.

Reklama

Blaha dodáva, že Japonci počas vojny nikdy neboli v takej prevahe, že by ohrozovali samotnú existenciu Spojených štátov amerických, čo sú obvyklé morálne dôvody, kedy sa považuje za možné hovoriť o stave najvyššieho ohrozenia.

“V čase, kedy sa Američania rozhodli zabiť vyše štvrť milióna civilistov, bolo z vojenského hľadiska jasné, že Japonsko čoskoro kapituluje. Otázkou bolo, či pôjde o podmienečnú alebo bezpodmienečnú kapituláciu a nie, či Japonsko porazí alebo neporazí Američanov. Ak by Američania prijali podmienečnú kapituláciu Japoncov, nemusel zomrieť ani jeden človek. Vyše štvrť milióna ľudí zomrelo preto, lebo Američania chceli “lepšie” víťazstvo. Výhovorka, že atómový útok bol potrebný pre celkové víťazstvo vo vojne, je teda ďalšou lžou,” myslí si Blaha.

Podľa poslanca je lžou aj obvyklý argument, že atómové bomby de facto ukončili vojnu a zachránili teda množstvo životov, ktoré by neskôr padli v boji. Aj to je lož. “Japonci kapitulovali predovšetkým preto, lebo 8.augusta sa do vojny na strane spojencov zapojil podľa jaltských dohôd aj Sovietsky zväz a Japonci už nemohli dúfať vo výhodnejší podmienečný mier.”

Blaha v príspevku tiež uvádza, že ako kľúčový dôvod pre zhodenie atómových bômb sa javí snaha Američanov ukázať svojim rivalom zo ZSSR, že majú jadrové zbrane, zastrašiť tak svojich konkurentov a diplomaticky tak zvýšiť svoje vyjednávacie pozície v pripravovanej studenej vojne.

“Podľa všetkých dostupných morálnych argumentov bolo zhodenie atómových bômb vojnovým zločinom, ktorý spustil hrozbu nukleárnej vojny, ktorá je tu dodnes. Išlo o jeden z najstrašnejších masakier v dejinách ľudstva,” píše Blaha v príspevku v ktorom sa odvoláva na štúdiu amerického filozofa Rodney Peffera a ďalších autorov.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:44

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v raste vyššie a dostali sa na nové rekordné maximá. Podporili ich nádeje na znižovanie úrokových sadzieb v USA.

Včera 19:38

Pri piatkových záplavách v Afganistane zahynulo najmenej 50 ľudí, počet obetí sa však podľa tamojšieho ministerstva vnútra môže ešte zvýšiť.

Včera 19:34

Pri bojoch v jednej zo štvrtí palestínskeho mesta Gaza v piatok zahynuli štyria vojaci izraelskej armády. Podľa predbežného vyšetrovania ich zabilo výbušné zariadenie. Pri výbuchu sa vážne zranili aj ďalší dvaja dvojaci.

Včera 19:31

Desaťtisíce farmárov a pravicových aktivistov v piatok vo Varšave protestovali proti environmentálnej politike Európskej únie (EÚ). Demonštranti žiadali uvoľnenie environmentálnych opatrení EÚ a zastúpeniu EÚ vo Varšave odovzdali petíciu. Počas protestu na podporu svojich požiadaviek trúbili, púšťali sirény, odpaľovali ohňostroje a mávali transparentmi s nápisom “Preč so zelenou dohodou“. Na proteste sa podľa odhadu hovorkyne miestnych úradov zúčastnilo 30.000 až 35.000 ľudí, organizátori však očakávali viac.

Poľsko protest farmári
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024
Včera 19:25

Spoločnosť OpenAI v pondelok oznámi vytvorenie vlastného vyhľadávača, ktorý už bol označený za „zabijaka Googlu“.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Ide vraj o rozšírenie pre ChatGPT, ktoré mu umožní okamžite poskytovať podrobné výsledky s odkazmi na zdroje a dokonca vizualizovať obsah.

Zaujímavé je, že OpenAI chce svoj produkt oznámiť deň pred konferenciou Googlu, na ktorej IT gigant predstaví svoje top novinky.

Včera 19:07

Americký prezident Joe Biden v piatok schválil nový vojenský balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur), informoval Biely dom.

Včera 18:44

Valné zhromaždenie OSN v piatok väčšinovo schválilo rezolúciu, ktorá zlepšuje postavenie Palestínčanov v rámci OSN a odporúča prijať ich za plných členov v tejto organizácii.

Včera 18:43

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále.

Včera 17:59

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vymenoval Michaila Mišustina do funkcie predsedu vlády. Predchádzalo tomu schválenie Štátnou dumou, dolnou komorou parlamentu.

Michail Mišustin
Na snímke ruský premiér Michail Mišustin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali