Krajniak vystúpil v reportáži fínskeho novinára Magnusa Berglunda, ktorý sa v minulosti venoval korupcii pri nákupe fínskych vozidiel v Slovinsku. Za fínske transportéry Patria má Slovensko zaplatiť 400 miliónov eur. Krajniak v tejto súvislosti hovorí o 20 percentnej provízii z ceny zákazky.
Ministerstvo obrany sa už voči tvrdeniam opozičného poslanca ohradilo. Zároveň ho vyzvalo, aby predložil dôkazy o provízii do piatka (11.5.2018) rána, resp. sa bezodkladne ospravedlnil za svoje tvrdenia. V opačnom prípade rezort obrany podá v piatok ráno za poškodzovanie dobrého mena trestné oznámenie (viac TU).
“Odborníci” z neziskoviek
Na tvrdenia Krajniaka o reagoval aj poslanec za SNS Hrnko. Kritikou nešetril. Padli aj tvrdé vyjadrenia o označení „pán peňaženka“.
„Slovenská národná strana sa nikdy netajila, že bude podporovať domáci priemysel aj v štátnych zákazkách všade tam, kde jeho výrobky sú rovnako dobré alebo lepšie ako tie, ktoré ponúka zahraničie. Je predsa nelogické, aby za rovnakých alebo lepších podmienok dostal štátnu objednávku cudzí dodávateľ a zamestnanie zahraniční robotníci len preto, že má za sebou vládu krajiny, ktorú chápeme ako strategického partnera,“ píše v úvode svojho stanoviska Hrnko.
Poslanec poukázal na lobistov nadnárodných monopolov, ktorí boli schopní napr. zobrať zamestnanie 250 ľuďom v Smolníku, v mestečku vhladovej doline len preto, že ani tých zopár peniažkov zisku vporovnaní so svetovou produkciou a predajom cigár im nesmrdelo. „Veď práve, peniažky nesmrdia v akomkoľvek množstve.“
„Z tohto uhla pohľadu sa treba pozrieť aj na najnovšiu búrku v nočníku, ktorú rozpútali známe tváre v súvislosti s tendrom na nákup bojových vozidiel pre Ozbrojené sily SR. Podotýkam s tendrom, ktorý ešte nikto nevyhral, ale v ktorom má šancu uspieť slovenský výrobca a dostať zamestnanie slovenský inžinier, technik a robotník,“ dodal.
Podľa Hrnka je až smiešne, ako niektoré známe persóny bez akéhokoľvek podkladu robia všetko preto, aby zdiskreditovali Slovenskú národnú stranu len preto, že chce, aby slovenské peniaze, teda peniaze slovenských daňovníkov sa spotrebovali na Slovensku a mali z nich osoh zamestnanci slovenských výrobcov. Tie mocné zahraničné monopoly, ktoré sa „neulakomia“ na nepatrné zisky, ako tvrdia ich hlásne trúby v mnohých „neziskových“ think-tankoch, teda vlastne „nezávislí analytici“, urobia všetko pre to, aby podobne ako tú malú tabakovú fabričku v Smolníku, odstránili aj „bezvýznamnú“ konkurenciu v oblasti strojárenstva. Čo na tom, že naši kvalifikovaní inžinieri, technici a robotníci prídu o zamestnanie. Veď tí „nezávislí“ analytici a opoziční politici sa riadia len jedným heslom: Pecunia non olet, peniaze nesmrdia.
Hrnko sa vo svojom statuse venoval aj “odborníkom” z neziskoviek: „Zaoberať sa tvrdeniami bezpečnostného odborníka Dubéciho, ktorý ani nepozná mená generálov je pod úroveň podpredsedu SNS. Rozoberať osobnosť Jaroslava Naďa, ktorého som uvádzal do štátnej služby, je pre mňa veľmi ťažké, lebo ho veľmi dobre poznám. Tento zakladajúci člen Smeru v Banskej Štiavnici, nominant SDKÚ vo funkciách na MO SR, ktorý po nástupe Smeru oprášil svoj smerácky členský preukaz, aby v zapätí ako nominant SaS čistil ministerstvo od smerákov, je príklad kam môže klesnúť človek, kde sa vysoký intelekt nestretne s charakterom. V podstate je mi ho ľúto, lebo mohol dosiahnuť viac ako byť smiešnym nástrojom nadnárodných lobistických zoskupení.“
20 až 50 percentné provízie
Opozičnému poslancovi Krajniakovi však Hrnko adresoval tvrdé slová: „Nuž a už úplnou karikatúrou politika je Milan Krajniak, ktorý sa vytasil s tvrdením, že SNS má dostať za nákup týchto vozidiel 20-percentnú províziu. Toto tvrdenie je z ríše snov, ale zapadá do všeobecného „boja“ dnešných aktivistov za slušné Slovensko. Alebo žeby to staré slovenské: Podľa seba súdim teba!“
„Od pána poslanca Krajniaka, ktorý mal počas pôsobenia na Ministerstve vnútra prezývku Milan Peňaženka, by sme skôr očakávali, aby sa vyjadril k tomu, či je pravda, že Milan Peňaženka z každého tendra na ministerstve pýtal 20 až 50-percentnú províziu, lebo v tomto prípade ide o fámy vo veciach, ktoré sa stali. Lebo to, čo on tvrdí, je niečo, čo by sa malo stať, ale tu treba jasne povedať, že Pavol Dobšinský je v týchto záležitosti väčší expert, ako pán Krajniak,“ dodal.
Zlikvidovaný slovenský zbrojný priemysel
Hrnko sa tiež vo svojom statuse vyjadril aj k slovenskému zbrojnému priemyslu: „Slovenská národná strana odmieta všetky útoky zamerané na to, aby sa aspoň čiastočne revitalizoval slovenský zbrojný priemysel, ktorý bol tak nezmyselne zlikvidovaný prezidentom Havlom na začiatku 90. rokov minulého storočia.“
„Kto si len trochu pamätá, aké zástoje vtedy mala SNS, tak musí vidieť, že naša politika je v tejto otázke konzistentná a obvinenia zahraničných lobistov alebo neuspokojených korupčníkov (akože opozičných politikov) nás v tom nemôžu zastaviť,“ uviedol na záver Hrnko.