„Zákon napríklad poskytne väčšiu ochranu učiteľov, zvýši sa kvalita vzdelávacieho procesu alebo sa zavádza opatrenie na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním. Ide napríklad o urážanie učiteľov rodičmi. Oznámenia dostávame my na ministerstvo a potom to odkazujeme napríklad na školskú inšpekciu. Teraz by sa to mohlo vyriešiť na úrovni školy,” dodala Lubyová.
Zákonom sa zmení kreditový systém, ktorý bude podľa ministerky kvalitnejší a prispôsobený potrebám učiteľa aj konkrétnej školy. Povinnosť vzdelávania je zachovaná a takisto aj príplatok za vzdelávanie. „Tiež sa mení prístup k atestáciám. Učitelia si ju budú môcť vypočítať z atestačného portfólia. Pod portfóliom si predstavujeme súbor zdokumentovaných aktivít, ktoré učiteľ počas svojej praxe vykonával. Ide napríklad o ďalšie vzdelávanie či kurzy. Predtým bola atestácia v praxi kritizovaná, malo by sa to zmeniť,” uviedla šéfka rezortu školstva.
Úväzky sa znížia vychovávateľom o dve hodiny týždenne. Kým učiteľom trvá jedna hodina 45 minút, vychovávateľom 60 minút. Znížením úväzku chcú tento rozdiel vyrovnať. Zákonom sa taktiež posilní kariérové poradenstvo. „Zavedie sa nový odborný zamestnanec – kariérový poradca. Poradcu bude mať každý okres. Bude to človek, ktorý sa tomu bude venovať naplno a bude pomáhať ďalším učiteľom v školách, ktorí sa venujú poradenstvu,” vysvetlila Lubyová.
Podľa nezaradeného poslanca NR SR a člena školského parlamentného výboru Martina Poliačika ministerka školstva nezvláda svoj rezort. „Ukázalo sa to, keď sa prijímal zákon o akreditáciách vysokých škôl aj pri Slovenskej akadémii vied. Zákon o pedagogických zamestnancoch je politicky nezvládnutý proces,” dodal.
Opozičný poslanec Branislav Gröhling zo strany Sloboda a Solidarita vyzval Lubyovú, aby zákon stiahla z rokovania parlamentu a dala ho do opätovného medzirezortného pripomienkového konania. Podpredsedníčka výboru Veronika Remišová (OĽaNO) ocenila prácu rezortu školstva, že sa pustil do tvorby zákona. „Určite to nebolo ľahké. V zákone nájdeme aj pozitívne zmeny. Kreditový systém sa však mení tak, že jeden nefunkčný systém nahradí taký, ktorý tiež nebude slúžiť tomu, čomu chceme. Navrhujem pani ministerke, aby zákon stiahla a mohlo sa na ňom ďalej pracovať,” dodala opozičná poslankyňa.
Za petičný výbor, ktorý zbiera podpisy na stiahnutie zákona z parlamentu, vystúpil na rokovaní parlamentného výboru prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Podľa neho sa medzirezortné pripomienkové konanie skončilo v auguste minulého roka. „Potom sa zákon zmenil a nerokovalo sa o ňom. Dnes ste dostali 50 pozmeňujúcich návrhov. Pani ministerka, mali ste čas ich prehodnotiť?” spýtal sa. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek povedal, že o návrhu zákona rokovali do posledných dní.