Podľa pôvodných plánov mala Británia opustiť EÚ 29. marca. Voľby do europarlamentu sa budú na konci mája.
Tusk vyhlásil, že “by sme mali byť otvorení” dlhšiemu odkladu riadeného vystúpenia Británie z EÚ, “ak si Británia želá premyslieť si svoju stratégiu týkajúcu sa brexitu, čo znamená aj účasť Spojeného kráľovstva vo voľbách”.
Apeloval na europoslancov, že nesmú “zradiť… narastajúcu väčšinu (Britov), ktorí chcú zostať v Európskej únii”. Pripomenul tiež, že petíciu za zrušenie vystúpenia z EÚ podpísalo šesť miliónov Britov a že na pochode za vypísanie nového referenda sa zúčastnilo vyše milióna ľudí.
Tusk zdôraznil, že “Briti nesúhlasiaci s brexitom môžu mať pocit, že v britskom parlamente nemajú dostatočné zastúpenie, ale mali by mať pocit, že majú zastúpenie v tejto snemovni, lebo sú Európania”.
EÚ ponúkla Londýnu odklad brexitu do 22. mája, ak britská Dolná snemovňa schváli dohodu o vystúpení. V opačnom prípade budú lídri zvyšných členských krajín súhlasiť s odkladom len do 12. apríla. Do tohto termínu by potom musel Londýn objasniť, čo chce robiť ďalej.
Britskí poslanci sa v stredu popoludní opäť zídu, aby hlasovali o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.