“Mám úsmev od ucha k uchu, aj keď takú katastrofu pre náš biznis sme doteraz nezažili,” povedal obchodník Muhammad pred svojím obchodom s parfumami, jedným z mála v blízkosti pyramíd, ktorý ešte funguje. Ako dodal, za Mursího išli ceny hore, rozmáhalo sa násilie a turisti utekali do prímorských letovísk. “Chceme demokraciu, ktorá bude cestovný ruch podporovať, nie vládu islamistov,” povedal.
Pred rokom 2011, keď po protestoch obyvateľstva musel odstúpiť predchádzajúci prezident Husní Mubarak, sa cestovný ruch podieľal na hrubom domácom produkte krajiny viac než 10 %. V roku 2010 navštívilo Egypt okolo 14,7 milióna turistov a príjmy z tohto sektora dosiahli 12,5 miliardy USD (9,59 miliardy eur).
Členovia Mursího Moslimského bratstva však poukazujú na postupné zlepšovanie situácie počas ich vlády, keď napríklad v 1. kvartáli tohto roka navštívili Egypt 3 milióny turistov a ich počet tak medziročne vzrástol o 14,6 %. Mnohí Egypťania sú však presvedčení, že časom by sa situácia iba zhoršovala.
V zmenu k lepšiemu dúfajú aj majitelia mulíc a somárov, ktorí vozia turistov na púšti v Gíze. Niektorí z nich spomínajú na dobré časy za vlády Husního Mubaraka. “Niekedy som zarobil aj 100 USD za deň,” povedal jeden z nich Magdí Hammam, ktorý sa posťažoval, že Mubarak mal radšej ostať. “Mursí je síce preč, no ani po jeho odchode nie je situácia taká dobrá, aká bola za Mubaraka. “Nie sú tu takmer žiadni turisti. Ani včera, ani dnes. Teraz však máme aspoň nejakú nádej,” dodal Hammam.
(1 EUR = 1,3034 USD)
zf