Možnosť tureckej operácie v Sýrii signalizoval už začiatkom roku 2019 turecký prezident Erdogan. Turecké aktivity súvisia s plánovaným americkým odchodom zo Sýrie, Turci chcú aby sa v Sýrii na územiach pod kontrolou Kurdov vytvorila pri tureckých hraniciach bezpečnostná zóna, ktorá bude zbavená kurdských milícii, s čím Kurdi nesúhlasia.
Turci takisto požadujú, aby Američania pozastavili svoje kontakty s YPG. Americká delegácia v čele s osobitným vyslancom Jamesom Jeffreyom predložila Turecku návrhy, ktoré však Turkov neuspokojili. Uviedol to turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu.
Hovorca Pentagonu Sean Robertson uviedol, že jednostranné vojenské akcie v severovýchodnej Sýrii považujú USA za vážne znepokojujúce a konzultácia medzi USA a Tureckom je jediným spôsobom ako riešiť existujúce bezpečnostné obavy medzi oboma krajinami. Medzi Tureckom a USA však rastie napätie, pretože pre Turkov je neprijateľná prítomnosť kurdských YPG v oblasti Manbidžu.
Napätie medzi Tureckom a USA rastie aj vďaka tomu, že Turci kúpili od Rusov systémy S-400 a Turci momentálne predstavujú pre NATO veľkú zaťažkávajúcu skúšku. Američania už pozastavili účasť Turecka v programe F-35, Rusi uviedli, že sú ochotní Turkom predať svoje moderné Su-35.