Trumpova administratíva na ceste k mierovej dohode v Afganistane

Trumpova administratíva na ceste k mierovej dohode v Afganistane

Washington 12. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Afghan Presidential Palace via AP)

 

Prispievateľ portálu The National Interest Paul R. Pillar vo svojom článku pod názvom „The Trump Administration Is Right to Seek a Peace Deal in Afghanistan“ objasňuje, aký vplyv má pripravovaná dohoda USA s Talibanom na celkové ukončenie vojenského konfliktu

Osobitný vyslanec USA pre mierový proces v Afganistane Zalmay Khalilzad (tretí zľava) a afganský prezident Ašraf Ghaní (uprostred) sa rozprávajú počas tsretnutia v prezidentskom paláci v Kábule 28. januára 2019

Tvrdí, že uzatvorením dohody s Talibanom sa síce vojna neskončí, teda aspoň nie hneď, ale ukončenie vojny nemožno očakávať, pokiaľ obdobný dokument nebude existovať.

Reklama

Čiastočná dohoda dosiahnutá medzi Spojenými štátmi americkými a afganským Talibanom naberá podľa amerického autora správny smer, a to aj napriek tomu, že ešte veľa otázok ostáva nedoriešených. Ďalšiemu pokroku v tejto otázke napomohol americký vyslanec pre afganský mierový proces  Zalmay Khalilzad, ktorý v tejto súvislosti disponuje jedinečnými poznatkami a skúsenosťami.

Niektoré z hlavných námietok proti vystúpeniu USA z tohto nekonečného konfliktu sú opodstatnené len pokiaľ sa nezamyslíme, v čom presne spočívajú americké záujmy. Uzatvorením dohody s Talibanom sa síce vojna neskončí, teda aspoň nie hneď, ale ukončenie vojny nemožno očakávať, pokiaľ obdobný dokument nebude existovať. Isté však je, že bez tejto dohody porastú náklady USA aj naďalej.

Reklama

Je nutné dodať, že plánovaná dohoda by pravdepodobne nasmerovala Taliban do afganskej vlády a Západ by pôsobenie tohto hnutia vo vládnucich štruktúrach príliš neocenil. Ale vždy by sme mali zvážiť aj iné uhly pohľadu. Pokiaľ máme napríklad dlhodobo oprávnené obavy o postavenie žien v krajine pod vládou ovplyvnenou Talibanom, mali by sme si položiť otázku, o koľko sa stal každodenný život týchto žien v Afganistane lepší, odkedy je krajina zmietaná vojnou.

Ďalšou témou je otázka vplyvu prítomnosti amerických vojakov v Afganistane. Počas sedemnástich rokov konfliktu sa toto pôsobenie neodzrkadlilo na zmene pozície Talibanu a to dokonca ani v čase očakávaného stiahnutia sa amerických vojsk z krajiny.  USA majú síce hodinky, ale Taliban má čas a ten je bez limitu. Taliban má na rozdiel od Američanov tohto času veľa, a to bez ohľadu na to, ako dlho Američania v krajine zostanú. Taliban sa totiž nechystá nikam odísť. Ten je tu doma.

Aký bude ďalší diplomatický vývoj nevieme, bohužiaľ, vôbec s presnosťou posúdiť. Jedným z dôvodov je aj snaha Donalda Trumpa sa v tejto problematike angažovať. To znamená, že demokrati sú pripravení hľadať možné úskalia a následne ich podrobiť kritike, zatiaľ čo niektorí republikáni – konfrontovaní administratívou znížením vojenskej sily – používajú tému Afganistanu ako príležitosť dištancovať sa od Trumpa. Pokiaľ ide o možné stiahnutie sa vojsk zo Sýrie, pozícia Trumpa v otázke Afganistanu nám pripomenula jeho známu impulzívnosť. Tá ale v tomto prípade nemá vplyv na výsledky dosiahnuté v rokovaniach medzi USA a Talibanom v Dohe.

Ďalšou otázkou je príliš dlhé zotrvávanie amerických vojsk v Afganistane. Rovnako ako sa to stalo v iných dlhotrvajúcich vojnách, na konflikt určené náklady sa mylne prezentujú ako investície s prívlastkom vynaložené na víťazstvo. Počas tohto obdobia sa niektoré americké ciele začali považovať za strategické a pre USA mimoriadne dôležité.

Pre Spojené štáty americké nie je v skutočnosti vnútorná politická a sociálna štruktúra Afganistanu príliš podstatná, a tak viesť nekonečnú vojnu o tieto ciele teda pre Američanov nemá význam. Táto skutočnosť je pochopiteľne ťažko akceptovateľná pre mnohých zanietených predstaviteľov a odborníkov, akým je napríklad Khalilzad, ktorí venovali až príliš veľa svojho profesionálneho úsilia na dosahovanie cieľov súvisiacich s Afganistanom.

Reklama

USA po prvýkrát upriamili svoju pozornosť na Afganistan po intervencii Sovietskeho zväzu v roku 1979. Vtedajší poradca pre národnú bezpečnosť Jimmyho Cartera, Zbigniew Brzezinski, to prezentoval ako pomoc afganským povstalcom proti Sovietskemu zväzu. Pre Američanov sa stal bodom zlomu teroristický útok z 11. septembra, spáchaný skupinou pôsobiacou práve pod afganským Talibanom. Tieto traumatizujúce momenty by sa ale nemali zamieňať s dnešnými teroristickými hrozbami. Konfrontácia sa teda začala už dávno a teraz by už žiadna americká vláda, na rozdiel od administratívy spred 11. septembra, neváhala použiť vojenskú leteckú  silu na útok proti čomukoľvek podobajúcemu sa na niekdajšie pôsobenie skupiny Al Kaida v Afganistane. Členovia Talibanu nie sú medzinárodní teroristi a majú silnú motiváciu si pripomenúť, ako to vyzeralo, keď USA odpovedali na septembrové udalosti. Práve preto sa radi podpísali pod svoj záväzok v pripravovanej dohode neposkytovať na svojom území útočisko pre teroristov.

Na Afganistane nie je napokon nič obzvlášť výnimočné, čo by malo upútať pozornosť medzinárodných teroristov. Skupiny páchajúce takéto činy na Západe v podstate žiadne obdobné útočisko ani nepotrebujú. Pokiaľ takáto skupina svoj „raj“ potrebuje, má k dispozícií mnoho iných alternatív, akou je práve Afganistan.

Dá sa predpokladať, že budúce rokovania o politickej budúcnosti Afganistanu narazia na mnoho prekážok a to obzvlášť po tom, ako sa do vyjednávaní viac zapojí afganská vláda na čele s Ashrafon Ghanim. Americkí kritici tohto procesu by si mali pred sebou predstaviť jeden veľký obraz. A označiť si body, kde presne sa v ňom záujmy USA nachádzajú a naopak, kde je hranica, kam americké záujmy už ďalej nepatria.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali