Trump kope doláru hrob

Trump kope doláru hrob

Washington 29. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)

 

Kurz dolára sa blíži k desaťročnému maximu a trhové indikátory svedčia o jeho ďalšom raste. Zo strednodobého hľadiska však vstúpi americká mena do dlhého obdobia oslabenia, varujú ekonomovia. Dôvodom je bojová a protekcionistická politika Donalda Trumpa.

Na snímke Donald Trump

Zvýšenie úrokových sadzieb

Reklama

Mohlo by sa zdať, že posilnenie dolára vypovedá o efektívnej politike Donalda Trumpa. Americká mena je však poháňaná zrýchlením hospodárskeho rastu, rozsiahlym znižovaním daní a zvýšením výdavkov na obranu.

Benjamin Cohen, profesor medzinárodnej politickej ekonomiky na Kalifornskej univerzite, uvádza, že ekonomický smer súčasného prezidenta USA vo výsledku povedie k výraznému oslabeniu dolára.

Reklama

Cohen vysvetľuje, že dolár v žiadnom prípade neposilňuje zo základných dôvodov, ale najmä kvôli zvýšeniu úrokových sadzieb v ekonomike. Aby došlo k zabrzdeniu inflácie, Federálny rezervný systém už dvakrát v tomto roku zvýšil úrokové sadzby. Do konca roka by sa tak malo stať ešte dvakrát. Podľa predpovedí Morgana Stanleyho sa úrokové sadzby v roku 2019 tiež minimálne dvakrát zvýšia.

Zvýšenie úrokových sadzieb povzbudzuje investorov k tomu, aby svoje peniaze investovali do dolára, čo vyvoláva dopyt po americkej mene. Investičný kapitál tak do ekonomiky krajiny prúdi prakticky zo všetkých kútov Zeme.

 

Rast rozpočtového deficitu

Ako už to väčšinou býva, existuje ale aj druhá strana mince – rozpočtový deficit. Tzv. lacných peňazí je vo finančnom systéme čoraz menej, a tak si štát musí stále viac požičiavať a náklady na obrí dlh v hodnote 21 biliónov stále rastie.

Reklama

Trumpová daňová reforma túto situáciu len zhoršuje. Síce uľahčila život podnikom a firmám, ale výrazne znížila rozpočtové príjmy.

Neprimerane vysoké vládne výdavky sú akýmsi “pohonom” pre silnejúci dlhový požiar, na čo už skôr poukazoval republikánsky kongresman Andy Biggs. Ten vtedy upozorňoval na to, že by rozpočtové asignácie nemali presiahnuť hranicu 700 miliárd dolárov, pričom v roku 2018 už dosiahli hodnoty 1, 3 bilióna.

“Krajina míňa viac, ako dostáva a je nútená si peniaze požičiavať. Štrukturálne deficit vytvára tzv. Efekt závislosti na zvolenej ceste. Myslím, že sa rútime do priepasti,” zdôraznil poslanec.

 

Rast obchodného deficitu

Reklama

Kvôli silnému doláru zdražel americký export a import je v súčasnosti lacnejší. A to je v rozpore s cieľom Trumpa znížiť obchodný deficit.

S odvolaním sa na tento deficit zaviedol Trump clá na dovoz ocele, hliníka a veľkého množstva čínskeho tovaru.

“Drahší dovoz bude paradoxne vyvíjať tlak na domácu mieru inflácie, čo môže donútiť Federálny rezervný systém zvýšiť úrokové sadzby ešte rýchlejšie, ako bolo pôvodne plánované. To potom ešte viac posilní dolár a zvýši obchodný deficit, ako tomu bolo napríklad za Busha či Reagana,” povedal ekonóm.

V januári schodok obchodnej bilancie USA dosiahol svoje nové maximum za posledných 10 rokov – predstavoval celkovo 56,6 miliárd dolárov, ku ktorým sa v júni pridalo ešte ďalších 12 miliárd.

 

Tendencia odmietania dolára

Ekonóm poukazuje aj na to, že krátkodobé pohyby na finančných trhoch neumožňujú posúdiť skutočný stav situácie. Oveľa dôležitejší je dlhodobý výhľad meny na medzinárodnej úrovni. Najmä potom ako nástroj pre zachovanie kapitálu pre zahraničných investorov a centrálne banky.

Vývoj pre dolár, ktorý je za posledné desaťročia považovaný za najspoľahlivejšie a najlikvidnejšie aktívum na svete, tak nie je vôbec priaznivý. Príčinou všetkého je bojovnosť Trumpa, ktorá ohrozuje postavenie americkej menovej jednotky. Preto už mnoho krajín prechádza na iné alternatívy.

Čína prinútila Rusko prijať jüan ako platidlo za zemný plyn a pripravuje si tak pôdu pre prechod na národnú menu pri platbe za ropu. Ďalšie krajiny hľadajú varianty, ako obísť americké sankcie proti Iránu. Napríklad India platí za časť dodávok iránskej ropy tovarom, nie dolármi.

Rusko a Čína zároveň aktívne hromadia zlato v medzinárodných rezervách a zmenšujú tak závislosť na americkej mene. V týchto krajinách je sústredených asi 10 % všetkého zlata na svetovom trhu.

Reklama

“Nakoniec dolár” vykrváca “a neopodstatnené privilégiá a globálny vplyv USA zmizne. To je všetko, čo krajinu z dlhodobého hľadiska čaká – neutíchajúce oslabenie meny a ekonomický úpadok,” konštatuje Cohen.

Trump na konci augusta v rozhovore pre Reuters obvinil Čínu a EÚ z manipulácie s vlastnou menou. Tiež uviedol, že nie je nadšený zvyšovaním úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom.

Na Wall Street nevylučujú ani to, že by Trump mohol sám začať systematicky oslabovať dolár s cieľom znížiť obchodný deficit. Taký názor vyslovil v rozhovore pre Bloomberg Charles Dallara, bývalý úradník Ministerstva financií USA a jeden z vývojárov dohody Plaza Accord z roku 1985 o opatreniach na oslabenie dolára.

Finančný špecialista sa chce ale vyhnúť termínu manipulácia a hovorí tak o menových zásahoch. Zdôrazňuje však, že prechod na čoraz viac protekcionistickú politiku a zásahy len ohrozia postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny a znížia dopyt po amerických aktívach.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali