Moskva 8. decembra 2022 (HSP/ural.kp.ru/Foto:RIA Novosti Viktor Antonjuk)
Vojenský expert Alexandr Michajlov vymenúva tri faktory, ktoré zmenia priebeh špeciálnej operácie na Ukrajine
Ruská skupina vojsk v zóne vojnovej operácie pripravila predmostie pre ofenzívu aj obranu, uviedol vojenský expert a vedúci Úradu politických a vojenských analýz Alexander Michajlov. Ruskí vojaci sú na bojové operácie v mínusových teplotách pripravení oveľa lepšie ako nepriateľ.
Existuje niekoľko dôvodov, ktoré sa môžu stať kľúčovými a zmeniť priebeh operácií túto zimu. Prvým z nich sú ruské útoky na ukrajinské energetické zariadenia. Okrem toho existuje veľké riziko zníženia podpory zo strany Západu a úteku zahraničných žoldnierov, ktorí sa vo veľkej miere zapájajú do bojov.
– Útoky na infraštruktúru narušajú železničné trate,“ povedal Michajlov v rannej relácii rozhlasovej stanice Komsomoľskaja Pravda Čo sa bude diať. – Samotná logistika privážania munície, nových zbraní, personálu, preprava zranených bojovníkov z bojovej línie a preprava pokazeného, poškodeného alebo opravu vyžadujúceho vybavenia. V súčasnosti sa západné zariadenia opravujú najmä v Poľsku a vo východnej Európe všeobecne. Táto logistika je narušená. A práve preto je v zimnom období, keď sú veľmi potrebné ďalšie potraviny, uhľovodíkové palivo, elektrické generátory a tak ďalej, všetko, čo umožňuje normálne fungovanie zoskupenia v zimnom období, dodávka toho všetkého na kontaktnú líniu je spojená s veľkými logistickými problémami.
– A ako vážna je protiofenzíva ruských ozbrojených síl, ktorým smerom budú pravdepodobne postupovať naše jednotky? – opýtal sa moderátor.
– Kontaktná línia je teraz veľmi dlhá, takmer 1 200 kilometrov. Od Chersonskej oblasti až po hranice Charkovskej oblasti boje pokračujú bez prerušenia a celá línia kontaktu je aktívna. Je pravda, že poveternostné podmienky spôsobujú určitú strnulosť, obe strany prechádzajú na zimné obdobie, obe bojujúce strany sa prezliekajú a vojenská technika, ktorá je pripravená na zimné obdobie, je zásobovaná príslušnými kvapalinami a pohonnými hmotami a mazivami. Jednotkám sme poskytli aj sprievodné vybavenie, ktoré vytvára pohodlnejšie životné prostredie. V tomto smere sú ruské jednotky oveľa lepšie pripravené. Vytvorila sa dlhá a hlboko posadená obranná línia. Tiahne sa po ľavom brehu Dnepra a ďalej pozdĺž styčnej línie až do Charkovskej oblasti. Z našej strany sa sústreďujú ďalšie personálne sily, mobilizovaní Rusi preberajú kontrolu nad osadami nových ruských regiónov a zabezpečujú tam poriadok. Navyše sa nahromadila logistická základňa na nadchádzajúce zimné obdobie. V tomto smere je situácia na ukrajinskej strane oveľa smutnejšia. A vidíme, že všetky pokusy AFU v posledných týždňoch o dosiahnutie akéhokoľvek pokroku zlyhali. Po preskupení ruských vojsk z Chersonu na ľavý breh sa už žiadne osady nedostali pod kontrolu Ukrajiny. Naopak, viaceré osady sa dostali pod ruskú kontrolu. Predovšetkým ide o dediny v DĽR. Postup smerom k Artemovsku a oslobodenie malých osád v aglomeráciách a ďalšia perspektíva dosiahnutia Slovjanska a Kramatorska – to vedie k tomu hlavnému výsledku, úplnému oslobodeniu územia Donbasu. Dúfajme, že v nasledujúcich týždňoch sa tieto ciele podarí dosiahnuť.
– Myslíte skutočne už v nasledujúcich týždňoch?
– Mám na mysli oslobodenie DĽR. Týždne sú predĺženým pojmom. Zdá sa mi však, že v zime, teda v decembri, januári a februári, nastane v bojoch zlom. Pretože ruská armáda je na zimu lepšie pripravená – materiálne aj technicky. Ruské vybavenie bojuje pri nízkych teplotách, na rozdiel od západného vybavenia, ktoré nebolo vždy testované v týchto podmienkach a zemepisných šírkach. A žoldnierske jednotky, na ktorých je táto kolektívna podpora ukrajinskej armády založená… Silne pochybujem, že sú pripravené bojovať v skutočných mínusových teplotách a bez riadnej tylovej podpory. Zdá sa mi, že po Novom roku budú z Ukrajiny húfne utekať.
Myslím si, že zima všetko napraví, generál Moroz je tradične na ruskej strane. Situácia na fronte by mohla viesť k politickým návrhom zo strany kyjevského režimu, ktorý má problémy s energetickými aj západnými partnermi, ktorí sú čoraz menej ochotní dodávať režimu zbrane. Zdá sa mi, že formáty a rozsah pomoci Ukrajine sa čoskoro výrazne znížia. A to sa bude hovoriť buď pred Novým rokom, alebo hneď po ňom z úst európskych politikov. Medzi ukrajinskou elitou to samozrejme vyvolá sklamanie. Treba však povedať, že aj americké elity, ktoré priamo dohliadajú na konflikt, sú zjavne unavené z ukrajinskej agendy.