Transparency International Slovensko: Napriek zlepšeniu Slovensko stále nechytá za korupciu “veľké ryby”

Transparency International Slovensko: Napriek zlepšeniu Slovensko stále nechytá za korupciu “veľké ryby”

Bratislava 10. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Slovensko zaznamenalo za posledné tri roky len malý posun v úspešnosti trestania korupcie vysokopostavených politikov či veľkopodnikateľov. Od roku 2014 boli právoplatne odsúdení len štyria volení funkcionári, aj to len jeden starosta a traja obecní poslanci. V piatok na to upozornila Transparency International Slovensko (TIS). Zodpovední za tento stav sú podľa nej hlavne prokuratúra a polícia.

Na snímke riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš

Mimovládna organizácia analyzovala 244 právoplatných rozsudkov Špecializovaného trestného súdu v prípadoch korupcie za obdobie od júla 2014 do konca júna 2017. Za varovné považuje, že v roku 2016 bolo právoplatne skončených len 55 prípadov korupcie s 67 obžalovanými, čo je najmenej za posledných päť rokov. V prvom polroku 2017 bolo uzavretých 41 prípadov.

Reklama

Aj naďalej platí, že najvyššie postaveným voleným funkcionárom právoplatne odsúdeným za korupciu je bývalý primátor Čadce Jozef Pohančeník, ktorý spáchal skutok ešte v roku 2005. „Stále vidím, že polícia a prokuratúra nemá voľné ruky, aby išla po hocikom, obzvlášť nie po vysokopostavených politikoch,“ reagoval na tento fakt riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Za nedotiahnutý z tohto pohľadu považuje i čerstvý prípad tzv. Nástenkového tendra, kde ŠTS odsúdil v októbri na nepodmienečné tresty bývalých ministrov za SNS Mariana Janušeka a Igora Štefanova.

„Je to dobrý posun, problém je, že tam nie je odhalená žiadna korupcia,“ pripomenul Šípoš s tým, že exministri bolo odsúdení za machinácie pri verejnom obstarávaní a zneužitie právomocí verejného činiteľa. „V zásade je ten prípad braný, že sa urobil zle tender a vybrala sa zlá ponuka a nehospodárne sa minuli peniaze. Chýba tam však koncovka, kto si to objednal,“ upozornil Šípoš s tým, že nepadol trest pre podnikateľov, ktorí na tom mohli získať. „Tiež je ťažko predstaviteľné, že firma konala len tak a že tam nebola ďalšia linka, či už na vysokopostavených politikov, alebo niekoho v pozadí,“ doplnil.

Reklama

Podľa aprílového prieskumu agentúry Focus verejnosť považuje za zodpovedných z nedostatočného trestania korupcie sudcov, myslí si to až 42 percent občanov. Skutočnosť je však podľa analytika TIS Mateja Šimalčíka iná. „Špecializovaný trestný súd v prípadoch, keď mu Úrad špeciálnej prokuratúry pošle prípad korupcie, odsúdi obžalovaných až v 95 percentách. Len zhruba päť percent prípadov končí tým, že sa vynesie oslobodzujúci verdikt,“ vysvetlil.

Na druhej strane špeciálna prokuratúra 15 percent prípadov zastaví a nepošle pred súd, poukázal Šimalčík. Takmer polovicu prípadov tiež pošle na súd s návrhom na schválenie dohody o vine a treste, kde sú tresty miernejšie. „Pritom prokuratúra je najmenej transparentným článkom v reťazci a je ťažké hovoriť o nejakej dôvere v túto inštitúciu, keďže nevieme povedať, či tie zastavenia trestného stíhania sú naozaj oprávnené, alebo ide o nejaký mimoprávny vplyv na to stíhanie,“ doplnil analytik.

Dobrou správou podľa TIS je, že v porovnaní s obdobím rokov 2011 až 2014 sa za posledné tri roky strojnásobil podiel vyriešených prípadov s úplatkami vyššími ako 1000 eur, čo sú závažnejšie prípady korupcie. Zo všetkých rozsudkov ŠTS predstavovali už takmer štvrtinu. Zároveň výrazne klesol podiel drobnej korupcie. Zatiaľ čo v rokoch 2011 až 2015 sa až polovica rozsudkov týkala úplatkov nižších ako 20 eur, v posledných troch rokoch to bola už len jedna štvrtina.

Pozitívnym javom je i to, že verejní funkcionári už nie sú oslobodzovaní častejšie ako bežní občania a úradníci, lekári, policajti či colníci sú odsudzovaní k prísnejším trestom. Podľa mimovládnej organizácie však stále len 14 percent rozhodnutí ŠTS má adekvátne odôvodnenie umožňujúce verejnú kontrolu a 8 až 22 percent korupčných rozsudkov je podľa odhadu TIS stále v rozpore so zákonom nezverejnených. Za problém Šimlačík označil aj fakt, že za veľkú korupciu sa neudeľujú nepodmienečné tresty.

V prípadoch, kde výška úplatku presahuje 5 percent bol nepodmienečný trest uložený len v 5 percentách. V 29 percentách prípadov odsúdení dostali podmienečný trest, v 33 percentách finančný trest, v 13 percentách zákaz činnosti. Mimovládna organizácia odporúča zvýšiť transparentnosť zverejňovaných rozsudkov, zaviesť väčšiu transparentnosť do rozhodovania polície a prokuratúry, zvýšiť tresty za nepriamu korupciu a odpolitizovať políciu a prokuratúru.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali