Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)
Všetci vieme, kto sú najväčší producenti ropy na svete, a bez námahy dokážeme vymenovať troch najväčších. Ide však o to, že najväčší producenti nemusia byť nevyhnutne krajiny s najväčšími zásobami, píše Irina Slav pre Oil Price
Ako uvidíme ďalej, má to rôzne dôvody. Zatiaľ stačí povedať, že jedna vec je mať prírodný zdroj a úplne iná je ho naplno rozvinúť.
Tu je desať krajín najbohatších na ropu vo vzostupnom poradí.
10. Líbya
Odhaduje sa, že zásoby ropy v tejto severoafrickej krajine dosahujú približne 48,3 miliardy barelov. Napriek tomu je relatívne malým producentom, pričom jej priemerná denná produkcia je približne 1,2 milióna barelov.
Politická nestabilita a boj o moc medzi rôznymi frakciami po občianskej vojne sú hlavným dôvodom, prečo má Líbya neustále problémy s maximálnym využitím svojich ropných zdrojov. Napriek tomu sa zdá, že situácia sa začína meniť a Európa sa na túto severoafrickú krajinu pozerá ako na väčší zdroj ropy.
9. USA
Zdroje odhadujú zásoby ropy v USA rôzne. Niektoré, ako napríklad Úrad pre energetické informácie, ich odhadujú na niečo menej ako 36 miliárd barelov a zásoby kondenzátu počítajú osobitne.
Iné, ako napríklad World Population Review, počítajú zásoby ropy a kondenzátov spolu a uvádzajú zásoby USA vo výške 68,8 miliardy barelov. Podľa údajov EIA predstavujú zásoby ropy a kondenzátov spolu približne 74 miliárd barelov. Napriek tomu je krajina najväčším producentom ropy na svete.
8 Kuvajt
Podľa OPEC má Kuvajt približne 101,5 miliardy barelov preukázaných zásob ropy. Tento malý štát v Perzskom zálive denne vyťaží 2,4 až 2,67 milióna barelov ropy a vyvezie približne 1,7 milióna barelov denne.
Štát má so svojím ropným bohatstvom veľké plány – do roku 2030 plánuje Kuwait Petroleum Corporation zvýšiť ťažobnú kapacitu krajiny až na 4 milióny barelov denne. Kuvajt sa zjavne nijako zvlášť neobáva predpovedí, ktoré predpokladajú pokles dopytu po rope.
7. SAE
Tretí najväčší producent ropy v rámci OPEC, Spojené arabské emiráty, majú podľa odhadov 111 miliárd barelov ropy a denne vyťažia v priemere 2,7 milióna barelov. Z toho podľa údajov OPEC vyváža 2,3 milióna barelov denne.
Okrem toho, že SAE sú významným producentom ropy a domovom niektorých z najväčších svetových zásob, sú aj príkladom hospodárstva, ktoré využíva svoju hlavnú vývoznú komoditu na diverzifikáciu. Vďaka svojmu ropnému bohatstvu sa SAE stali magnetom pre luxusný cestovný ruch a majú veľké nádeje ako centrum špičkových technológií.
6. Rusko
Rusko má podľa EIA približne 80 miliárd barelov preukázaných zásob ropy a od tohto mesiaca ťaží denne približne 9,4 milióna barelov bez kondenzátov.
Pred niekoľkými rokmi Rusko ťažilo viac ako 11 miliónov barelov denne vrátane kondenzátov, ale invázia na Ukrajinu a následné sankcie Západu si vyžiadali reakciu, ktorá sa okrem iného prejavila znížením ťažby. Napriek tomu sa vývoz ropy a palív vrátil na predvojnovú úroveň.
5. Irak
V Iraku, producentovi číslo dva v rámci OPEC, sa nachádzajú preukázané zásoby vo výške približne 145 miliónov barelov, pričom ťažba dosahuje približne 4,5 milióna barelov denne. Vývoz je v priemere 3,4 milióna barelov denne, ale podobne ako Kuvajt, aj Irak má veľké plány.
Bagdad má ambíciu vyrovnať sa produkcii svojho väčšieho člena OPEC, Saudskej Arábie, ale podľa analytikov to nebude schopný dosiahnuť, keďže sa predpokladá, že produkčná kapacita v nasledujúcich piatich rokoch dosiahne približne 6,3 milióna barelov denne.
4. Irán
Irán má zásoby ropy vo výške 208,6 miliardy barelov a denne vyťaží približne 2,39 milióna barelov. Z toho podľa údajov OPEC vyváža len niečo vyše 760 000 barelov denne. Dôvodom výrazného rozdielu medzi zásobami, ťažbou a vývozom sú, samozrejme, sankcie USA, ktoré na Irán opätovne uvalila bývalá administratíva.
Napriek sankciám – a neúspešným rokovaniam o ich zrušení – Irán vyváža viac ropy, pričom koncom roka 2022 prekročil hranicu 1,13 milióna barelov denne a aj tento rok začal stúpať. Plánuje sa aj zvýšenie produkcie.
3. Kanada
V Kanade sa nachádza 171 miliárd barelov ropy, väčšina z nich vo forme bitúmenu v ropných pieskoch: až 166,3 miliardy z celkového objemu tvoria ropné piesky, ktoré sa sústreďujú v Alberte. To je desatina celkových svetových zásob ropy.
Krajina je štvrtým najväčším producentom ropy na svete, pričom jej priemerná denná ťažba v minulom roku presiahla 5 miliónov barelov, čo je rekordná hodnota. Zaujímavé je, že produkcia rastie napriek snahám federálnej vlády o obmedzenie tohto odvetvia kvôli jeho uhlíkovej stope. Dopyt po rope však udržiava producentov v chode. Nedávny prieskum spoločnosti Ipsos ukázal, že Kanada je najpreferovanejším dodávateľom ropy aj v celosvetovom meradle.
2. Saudská Arábia
Druhý najväčší producent na svete a najväčší člen OPEC, Saudská Arábia, má preukázané zásoby vo výške približne 267 miliárd barelov. Ťažba v roku 2021 predstavovala niečo vyše 9 miliónov barelov denne, ktorá sa v roku 2022 zvýšila na 11,5 milióna barelov denne, aby sa nedávno v rámci posledného kola znižovania ťažby v rámci OPEC+ znížila o pol milióna barelov denne.
Napriek tomu, že kráľovstvo pevne drží opraty produkcie, plánuje rozšíriť svoju produkčnú kapacitu zo súčasných 12 mil. barelov denne na 13 mil. barelov denne v roku 2027. Niektorí analytici však varovali, že Saudská Arábia je blízko k dosiahnutiu svojho ropného vrcholu.
1. Venezuela
Venezuela, jedna z najproblematickejších krajín sveta, je zároveň krajinou s najväčšími zásobami ropy na svete, ktoré sa odhadujú na viac ako 300 miliárd barelov. Sankcie USA, chronická hospodárska kríza a korupcia však spoločne bránia krajine, aby čo najlepšie využila svoje ropné bohatstvo.
Po období rozkvetu v deväťdesiatych rokoch a začiatkom roku 2000 ochromil venezuelské hospodárstvo prvý pokles cien ropy v novom tisícročí. Skôr než sa stihla spamätať, USA ju zasiahli sankciami, ktoré zdecimovali ťažbu: v roku 2022 dosahovala v priemere 600 000 až 700 000 barelov denne. Vývoz predstavoval v priemere niečo vyše 600 000 bpd.