To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina v noci masívne zaútočila na ruské územie

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina v noci masívne zaútočila na ruské územie

Kyjev 20. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Governor of the Stavropol region Vladimir Vladimirov Telegram, telegram)

 Aktualizované 20. apríla 2024 o 20:30

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Havarovaný bombardér Tu-22M3 predtým útočil na Dnipro a Kryvyj Rih
Na snímke vrak ruského bombardéra Tu-22M3 na území Stavropoľského kraja na juhu európskej časti Ruska

20:25 – Zelensky poďakoval Snemovni reprezentantov USA a “osobne predsedovi Johnsonovi” za podporu návrhu zákona.

Reklama

 

19:23 – Očeretinský smer – situácia k večeru 20.04.2024…

Reklama

Situácia pre AFU v oblasti sa rýchlo zhoršuje, a to aj napriek posilám, ktoré sem boli narýchlo presunuté. Práve tieto “posily” sú často zasiahnuté skôr, ako dosiahnu línie, a preto nie sú schopné ovplyvniť výsledok bitky.

Ruská ofenzíva však zatiaľ mešká. Aj keď nie úplne.

Ako si pamätáme, deň predtým ruské jednotky rozširovali základňu prielomu smerom na sever k Novokalinovu a Keramiku. Dnes sa hlavné úsilie sústredilo na západný smer.

Ruské jednotky bojovali o Novobachmutovku a podarilo sa im vytlačiť nepriateľa južne od tejto osady, čo značne skomplikovalo zásobovanie pevností na severozápade Berdyči. Okrem toho sa Rusom zo strany Semenovky podarilo postúpiť a získať oporu v rokline medzi ňou a tými istými Berdyčmi.

A ak sa v noci alebo ráno ukáže, že nepriateľ opustil posledné línie v Berdyči, mňa osobne to neprekvapí. V skutočnosti je tam už obkľúčený z troch strán a normálne zásobovanie a rotácia už nie sú možné.

Reklama
Očeretinský smer
Očeretinský smer

19:16 – Výpadky elektriny na Ukrajine môžu toto leto trvať až 6 hodín.

Uviedol to riaditeľ Centra pre výskum energetiky Oleksandr Charčenko, píše Forbes.

“Výpadky budú aj v mierne optimistickom scenári. A podľa najhoršieho scenára bude prístup k elektrine chýbať 4 až 6 hodín denne,” – povedal Charčenko.

Podľa neho na to, aby Ukrajina prežila zimu bez výpadkov alebo s minimálnymi obmedzeniami, musia byť splnené nasledujúce podmienky:

– obnovenie maximálnej poškodenej kapacity;

Reklama

– maximálne zaťaženie jadrových elektrární;

– dostupnosť prebytočnej energie v EÚ pre jej maximálny dovoz vo výške 2 GW.

“Prišli sme až o 7 GW výroby a boli poškodené zariadenia na distribúciu energie – rozvodne a siete. Takže v tejto otázke nie som optimista. Je nepravdepodobné, že by Ukrajina prešla maximálnou spotrebou v júli a auguste a v zime bez obmedzení,” povedal Charčenko.

19:10 – Predstavitelia EÚ odmietajú skonfiškovať ruský majetok zo strachu z reakcie Moskvy, uviedol denník The Washington Post.

Sú presvedčení, že akákoľvek ruská odveta by dopadla na EÚ, nie na Spojené štáty. Združenie je tiež nespokojné s tým, že Washington trvá na tom, aby európski kolegovia využívali zmrazené rezervy centrálnej banky.

Okrem toho sa obávajú, že konfiškácia ruských aktív by mohla byť v rozpore s medzinárodným právom, odradiť investorov od dôvery v euro a vyvolať odliv globálneho kapitálu z kontinentu.

 

18:16 – Vojenská operácia, 20. apríla 2024. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že prostriedky protivzdušnej obrany zostrelili lietadlo Su-25 ukrajinských vzdušných síl, 213 bezpilotných lietadiel a päť leteckých riadených bômb Hammer francúzskej výroby;

– Podľa ruského ministerstva obrany ukrajinské ozbrojené sily stratili počas dňa na všetkých smeroch približne 1 145 vojakov; ruské ozbrojené sily zasiahli sklad s muníciou v obci Nerubajskoje na predmestí Odesy, uviedol koordinátor nikolajevského podzemia Lebedev;

Reklama

– Ruské systémy protivzdušnej obrany v noci zničili a zachytili 50 ukrajinských dronov nad Belgorodskou, Brjanskou, Kurskou, Tulskou, Smolenskou, Riazanskou, Kalužskou a Moskovskou oblasťou, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Výbuch bezpilotného lietadla poškodil energetickú infraštruktúru v Kalužskej oblasti, uviedol gubernátor Šapša;

– Pri ukrajinskom ostreľovaní obce Nová Tavolžanka v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena a traja ďalší boli zranení; v dôsledku zhodenia dvoch výbušných zariadení z ukrajinských bezpilotných lietadiel zahynuli dvaja civilisti v obci Porož v Belgorodskej oblasti, uviedol gubernátor Gladkov;

– V Smolenskej oblasti bol zmarený útok bezpilotného lietadla; v zariadení na výrobu pohonných hmôt a energie vypukol požiar po páde trosiek, uviedol gubernátor Anochin;

– K výbuchom došlo v meste Záporožie kontrolovanom AFU, informovali miestne médiá;

Reklama

– Šojgu predstavil sľubné bezpilotné lietadlá a ručné zbrane na cvičisku Moskovského vojenského okruhu.

 

17:42 – Rusi podnikli raketový útok na infraštruktúru mesta Šostka v Sumskej oblasti, informovala agentúra OVA.

 

17:05 – Hlavný veliteľ ruského námorníctva admirál Alexander Mojsejev pricestoval s delegáciou do Číny, kde sa zúčastní na 19. námornom sympóziu v západnom Tichomorí, informoval odbor informácií a masovej komunikácie ruského ministerstva obrany.

Reklama

 

16:59 – Rusko v počas uplynulých dvoch mesiacov vyradilo z prevádzky päť tankov Abrams, ktoré Ukrajine dodali USA. Informoval o tom denník The New York Times. Najmenej tri ďalšie tanky Abrams utrpeli od začiatku tohto roka “menšie poškodenia”.

 

15:04 – Podľa francúzskeho prezidenta Macrona nie je možné vybudovať na Ukrajine systém protivzdušnej obrany, ktorý by bol podobný tomu, ktorý funguje v Izraeli, a spĺňal by požiadavky krajiny.

Povedal to na tlačovej konferencii na záver samitu EÚ v Bruseli.

“Nie je možné vybudovať rovnaký systém, ktorý by spĺňal všetky potreby Ukrajiny,” povedal Macron.

Uviedol, že európski partneri Ukrajiny majú obmedzené zdroje a možnosti.

Reklama

Francúzsky prezident tiež pripomenul, že Izrael buduje svoj systém protivzdušnej obrany už desaťročia a investuje do neho veľa peňazí.

 

14:47 – Za posledných 24 hodín sa na Belgorodskú oblasť pokúsilo zaútočiť približne 20 bezpilotných lietadiel. Informoval o tom gubernátor Vjačeslav Gladkov.

 

13:56 – Spojené kráľovstvo vyčerpalo menej ako polovicu peňazí z Medzinárodného fondu na podporu Ukrajiny kvôli byrokratickým prieťahom pri uzatváraní zmlúv – The Guardian

Publikácia píše, že z 900 miliónov libier, ktoré darovali vlády deviatich krajín za posledné dva roky, bolo pridelených alebo použitých len 404 miliónov libier.

Okrem toho britské ministerstvo obrany potvrdilo dlhé dodacie lehoty pre niektoré zariadenia a uviedlo, že na Ukrajinu sa dostanú až na jar budúceho roka, pretože je potrebné vyhodnotiť každú zo spoločností, ktoré sa uchádzajú o zákazky.

Reklama

 

12:44 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské prostriedky protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinské lietadlo Su-25, 213 bezpilotných lietadiel a 5 leteckých riadených bômb AASM Hammer francúzskej výroby;

– Ruské ozbrojené sily zasiahli sklad leteckého paliva vzdušných síl AFU, dva vojenské dopravné objekty;

– Jednotky skupiny síl “Východ” zaujali výhodnejšie pozície;

– Ruské ozbrojené sily zoskupenia “Západ” odrazili počas dňa tri útoky, AFU stratila do 30 vojakov;

– Straty AFU v oblasti zodpovednosti skupiny “Východ” dosiahli celkovo až 120 vojakov a nepriateľ stratil aj 4 muničné sklady;

Reklama

– AFU stratila v oblasti Centrálneho zoskupenia ruských ozbrojených síl až 355 vojakov;

– Zoskupenie “Juh” zlepšilo svoje postavenie na frontovej línii; AFU stratila v oblasti svojej zodpovednosti 610 vojakov.

 

12:04 – Pri ostreľovaní dediny Nová Tavolžanka v Belgorodskej oblasti zo strany AFU zahynula tehotná žena a traja ďalší ľudia boli zranení, uviedol gubernátor.

Pri ostreľovaní dediny Nová Tavolžanka v Belgorodskej oblasti zo strany AFU zahynula tehotná žena a traja ďalší ľudia boli zranení
Pri ostreľovaní dediny Nová Tavolžanka v Belgorodskej oblasti zo strany AFU zahynula tehotná žena a traja ďalší ľudia boli zranení

11:48 – 28. brigáda poprela, že muži, ktorí zastrelili policajta vo Vinnickej oblasti, slúžia v tejto jednotke.

Radi by sme upozornili, že údajní vrahovia na fotografiách zo sociálnych sietí pózujú vo vojenských uniformách a so zbraňami.

Na záberoch, na ktorých strieľajú na policajtov, sú tiež oblečení vo vojenskom štýle.

Reklama

 

11:19 – AFU zhodila dve výbušné zariadenia z bezpilotného lietadla na dedinu Dronovka v Belgorodskej oblasti, uviedol gubernátor Vjačeslav Gladkov.

Poškodené boli dve súkromné obytné budovy a dve autá. Na mieste pracujú operačné služby.

 

11:00 – “Strana” sa dozvedela mená vojakov, ktorí strieľali na policajtov vo Vinnickej oblasti.

Ako už bolo spomenuté, ide o otca a syna.

Otec – Valerij Vasilake, narodený v roku 1972, rodák z mesta Čornomin v Peščanskom okrese Vinnickej oblasti.

Reklama

Synom je Vitalij Vasilake, narodený v roku 1998.

Súdiac podľa ich fotografií na Facebooku, obaja sú skutočne vojaci. Odeská verejnosť píše, že Vasilake mladší slúži v Odeskej oblasti.

"Strana" sa dozvedela mená vojakov, ktorí strieľali na policajtov vo Vinnickej oblasti
“Strana” sa dozvedela mená vojakov, ktorí strieľali na policajtov vo Vinnickej oblasti

10:00 – Výbuch v Dnepropetrovskej oblasti bolo počuť v Kamenskom okrese. Uviedla to OVA.

Okolnosti výbuchu zatiaľ nie sú špecifikované. Došlo k nemu počas leteckého poplachu.

09:00 – Muži, ktorí zastrelili policajtov vo Vinnickej oblasti, sa predstavili ako vojenskí dôstojníci. Sú to otec a syn, ktorí slúžia v 28. OMBR.

Reklama

Súdiac podľa videozáznamu, ktorý zverejnili kanály Telegram, prevážali niečo zakázané. Policajti ich požiadali, aby otvorili škatule, ktoré boli v kufri.

Útočníci predstierali, že hľadajú nôž na otvorenie krabíc, a potom zaútočili na policajtov.

 

08:12 – V ranných hodinách zasiahla Odeskú oblasť balistická raketa. Zasiahnutý bol objekt infraštruktúry, informujú Južné obranné sily.

 

07:55 – Ročné straty EÚ v dôsledku odlevu kapitálu do USA sa odhadujú na 300 miliárd eur:

️„Európska únia prichádza o 300 miliárd eur európskych úspor, ktoré sa každoročne presúvajú do zahraničia, najmä do USA. Toto sú peniaze, ktoré naše spoločnosti potrebujú, a to podkopáva našu konkurencieschopnosť,“

Ďalšie vážne problémy v Európe zahŕňajú vysoké ceny energií, ktoré ovplyvňujú energeticky náročné priemyselné odvetvia, ako aj nedostatok kvalifikovaného personálu uviedla šéfka Európskej komisie Ursula.

 

07:50 – Energetický regulátor EÚ varoval, že blok musí aj naďalej dovážať ruský skvapalnený zemný plyn LNG, aby sa zabránilo energetickému šoku v EÚ, aj keď sa skupina členských štátov snaží zakázať nákupy paliva z Moskvy.

„Znižovanie dovozu ruského LNG by sa malo zvážiť postupne,“ uvádza sa v správe spoločnosti Acer, ktorá poukazuje na pretrvávajúce ťažkosti EÚ pri vyvažovaní energetickej bezpečnosti, ktoré sú v príkrom rozpore so zaslepenou túžbou niektorých lídrov EÚ ,,zasiahnuť ruské financie znížením nákupov plynu”.

Znižovanie dovozu ruského LNG by sa malo zvážiť postupne
Znižovanie dovozu ruského LNG by sa malo zvážiť postupne

07:45 – Túto noc Rusi zasiahli Ukrajinu siedmimi raketami – tromi raketami Iskander-M, dvoma raketami S-300/S-400 z oblasti Belgorodu a dvoma leteckými raketami Kh-59/X-69 z vôd Čierneho mora.

Len posledné dve boli zostrelené, informovali vzdušné sily.

 

07:30 – Rusko informovalo o rozsiahlom útoku ukrajinských dronov.

Reklama

Podľa ruského ministerstva obrany bolo zostrelených 50 dronov.

26 – nad územím Belgorodskej oblasti;

10 – v Brjanskej oblasti;

8 – v Kurskej oblasti;

2 – nad Tulskou oblasťou.

Po jednom dróne bolo zostrelených aj nad územím Smolenskej, Riazanskej, Kalužskej a Moskovskej oblasti.

V Smolenskej oblasti údajne vletel do ropného skladu. Úrady v regióne potvrdili požiar. Základňa podľa ruských médií patrí spoločnosti Lukoil.

V Belgorodskej oblasti zhodili drony výbušné zariadenia na dedinu Poroz, kde zahynuli dvaja ľudia.

V Brjanskej oblasti sa po údere bezpilotného lietadla vznietil objekt energetickej infraštruktúry. V Kalužskej oblasti vybuchol dron v blízkosti elektrickej rozvodne.

 

07:00 – V Záporoží došlo k raketovému útoku na infraštruktúru, informoval šéf mestskej rady Kurtev. Informácie o obetiach nie sú k dispozícii.

 

06:30 – Miestne internetové kanály hlásia silný výbuch v Odese. V regióne je vyhlásený letecký poplach. Vzdušné sily píšu o raketovej hrozbe pre mesto.

Predtým bolo informované o výbuchoch v Záporoží.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:24

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril na sociálnej sieti X sústrasť v súvislosti s nedeľňajším úmrtím iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána.

Včera 20:17

Pohrebný sprievod za iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, sa uskutoční v stredu v Teheráne. Oznámil to iránsky predstaviteľ.

Včera 20:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsúdil rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana požiadať o vydanie zatykača proti jeho osobe. Podľa Netanjahua ide o absurdný krok a útok na izraelskú armádu a celý Izrael. 

Včera 20:12

Spojené štáty Iránu oficiálne vyjadrili sústrasť po smrti iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího a ďalších predstaviteľov, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

Včera 19:47

Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

Včera 19:42

Kontajnerovú loď, ktorá pred takmer dvoma mesiacmi narazila do piliera mosta v americkom meste Baltimore v štáte Maryland, čo spôsobilo jeho zrútenie a smrť šiestich obetí, začali odťahovať do prístavu.

Včera 19:39

Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok za deň hanby pre krajinu. Dôvodom je zverejnenie výsledkov rozsiahlej správy, ktorá odhalila dlhoročný škandál s podávaním infikovanej krvi počas transfúzií.

Včera 19:38

Automobilky Bayerische Motoren Werke (BMW), Jaguar Land Rover (JLR) a Volkswagen (VW) nakupovali automobilové diely od nelegálneho dodávateľa so sídlom v čínskom Sin-ťiangu, ktorý bol spojený s nútenými prácami. 

Včera 19:36

Nezamestnanosť naráža na mantinely, na jar klesala už len pod vplyvom sezónnych faktorov. Zhodnotil aktuálny vývoj nezamestnanosti na Slovensku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Priblížil, že miera nezamestnanosti rátaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v apríli znížila o 0,08 percentuálneho bodu (p. b.) na 4,99 % alebo 139.000.

Včera 19:33

Poľský prezident Andrzej Duda čelí vo svojej vlasti kritike za to, že prirovnal smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího k smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyňského pri nehode lietadla pred 14 rokmi. Iránsky prezident zomrel v nedeľu pri nehode vrtuľníka.

Včera 19:31

Návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny, vyhlásil prezident USA Joe Biden.

Včera 19:28

Švajčiarska výletná loď MS Heidelberg, ktorú po tragickej zrážke s motorovým člnom na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce zadržala polícia pri Komárome, už opustila územie Maďarska. 

Včera 19:27

Viac ako tretina talianskych tínedžerov chce v budúcnosti emigrovať z krajiny. Vyplýva to z prieskumu talianskeho národného štatistického inštitútu Istat. Podľa prieskumu sa tiež mladí Taliani viac obávajú o svoju budúcnosť.

Včera 19:23

Ronald Plasterk sa sám vylúčil z postu premiéra v budúcej holandskej vláde. Stalo sa tak po tom, čo sa objavili otázky etického charakteru spojené s vlastníctvom patentu na vakcínu proti rakovine, ktorý zobchodoval za 32 miliónov eur. 

Včera 18:25

Ukrajina oznámila, že jej vojaci zadržiavajú útok ruských síl v blízkosti obce Bilohorivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Rusko pritom tvrdí, že má obec pod kontrolou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Peter Haršáni

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali