To najdôležitejšie z Ukrajiny: Neexistoval žiadny rozkaz na ústup – armáda jednoducho utiekla

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Neexistoval žiadny rozkaz na ústup – armáda jednoducho utiekla

Kyjev 19. februára 2024 (HSP/Foto:Screenshot Telegram, Telegram)

Aktualizované 19. februára 19:21

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Avdejevka
Na snímke ruskí vojaci v Avdejevke

17:35 – Starlink môže byť vypnutý na územiach kontrolovaných Ruskou federáciou, ale pre AFU to bude katastrofa.

Reklama

Uviedol to minister pre digitálnu transformáciu Michail Fiodorov v rozhovore pre Suspilnyj.

Predtým GSD informovala, že Ruská federácia nakupuje terminály Starlink v arabských krajinách pre vojnu na Ukrajine.

Reklama

Podľa Fedorova existuje algoritmus riešenia otázky využívania Starlinku Rusmi na fronte a komunikoval o tom so zakladateľom SpaceX Elonom Muskom ešte predtým, ako sa táto otázka dostala na verejnosť.

“Pozreli sme sa, analyzovali prípadovú štúdiu, ktorá bola práve v Izraeli, keď sa práve začala eskalácia konfliktu v Gaze. Ako sa tam dostali z takejto situácie? Našli sme vhodný algoritmus, ponúkli sme SpaceX a teraz máme jasnú komunikáciu o tom, ako zabezpečiť, aby k takýmto prípadom nedochádzalo,” povedal Fedorov.

Zároveň dodal, že napriek tomu nevie, ako sa situácia vyrieši. Podľa ministra existuje možnosť vypnúť Starlink na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny, ale to by bolo pre nás “katastrofálne”.

 

16:55 – Japonsko poskytne Ukrajine pomoc vo výške 12,1 miliardy dolárov, “vrátane ohlásenej a realizovanej sumy”, uviedol premiér Šmygal po stretnutí so svojím japonským kolegom Fumio Kišidom.

Reklama

“Táto suma zahŕňa grant vo výške 4,7 miliardy dolárov, ktorý dostaneme do konca tohto mesiaca,” napísal Šmygal.

Dohodli sa tiež na začatí rokovaní o aktualizácii dohody o podpore a ochrane investícií a podpísali 56 dokumentov.

Konkrétne ide o dohovor o zamedzení dvojitého zdanenia v súvislosti s daňami z príjmu, dohodu o spolupráci pri obnove ukrajinskej infraštruktúry, grant pre Ukrajinu na rýchlu obnovu a spoluprácu v poľnohospodárskom sektore.

 

15:40 – Rusko vrátilo na Ukrajinu najväčšiu skupinu detí, ktoré boli predtým odvezené do Ruska – 11 osôb.

Reklama

Oznámil to ruský detský ombudsman.

Stretnutie s rodinami sa uskutočnilo na katarskom veľvyslanectve v Moskve za účasti veľvyslanca Ahmeda bin Nassera bin Jassima Al-Thaniho.

 

15:10 – Súčasným plánom Západu je “nenechať ukrajinskú armádu, aby sa rozpadla”, napísalo Politico po mníchovskej konferencii.

Mnohí politici a úradníci tvrdili, že Ukrajina by vojnu prehrala bez dodatočnej vojenskej pomoci USA vo výške 60 miliárd dolárov. Zároveň si však neboli istí, “ako by mohlo vyzerať ukrajinské víťazstvo aj s touto podporou”.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová povedala, že neexistuje žiadny “plán B” pre prípad, že Kongres pomoc Ukrajine nerozmrazí: “Existuje len plán A.”

Demokrati tvrdia, že pridelenie peňazí je “poslednou a najlepšou nádejou Kyjeva”, a sú presvedčení, že “Ukrajina nikdy neprestane vzdorovať Rusku, aj keď nedostane väčšiu podporu”.

Väčšina amerických zákonodarcov, ktorí sa zúčastnili na konferencii, zároveň “opakovane” odmietla tézu, že Ukrajina je už nezvratne na ceste ku kolapsu.

 

14:55 – Banky v Spojených arabských emirátoch začali obmedzovať cezhraničné platby a otváranie účtov klientom z Ruskej federácie v dôsledku západných sankcií, informovali ruské médiá.

Reklama

Takisto spoločnosti a fyzické osoby z Ruskej federácie začali rušiť svoje účty.

V januári obmedzili spoluprácu s Ruskou federáciou aj čínske a turecké banky v dôsledku nových sankcií USA.

Mediálne zdroje uvádzajú, že obmedzenia v SAE sa začali dlho pred vydaním dekrétu prezidenta USA o sekundárnych sankciách v decembri 2023.

Podľa ich údajov k posilneniu kontroly podnikov s ruskou stopou dochádzalo počas celého roka 2023, ale vlna “čistiek” sa začala v septembri.

Viaceré ruské banky, ktoré majú v SAE otvorené korešpondenčné účty v dirhamoch, ich už nemôžu používať na obchodné platby.

Reklama

Dokonca aj pre spoločnosti s ruskými príjemcami, ktoré nedostávajú peniaze z Ruska a neprevádzajú ich do Ruska, sa situácia komplikuje.

Vedomosti však poznamenávajú, že ruské fyzické a právnické osoby si stále môžu otvoriť účty v bankách SAE, ale tento postup trvá dlhšie. Spojenie so zástupcami miestnej elity ho môže urýchliť.

 

14:20 – Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že EÚ plánuje v najbližších dňoch schváliť prevod výnosov zo zmrazených ruských aktív na Ukrajinu.

“V súčasnosti iniciujeme právne kroky, aby sme zabezpečili, že úroky z týchto vkladov nebudú patriť Rusku,” povedala.

Reklama

Takéto opatrenie je v súčasnosti jediné, s ktorým Západ súhlasil.

Niektoré krajiny navrhovali aktíva jednoducho skonfiškovať alebo ich použiť ako zábezpeku na požičanie peňazí a odovzdať ich Ukrajine, mnohé však takéto opatrenia označujú za nezákonné.

 

14:15 – Po obsadení Avdejevky ruská armáda pokračuje v útokoch týmto smerom, ale AFU sa upevnila na nových pozíciách a odrazila päť útokov.

Informoval o tom generál Tarnavskij.

RF útočila v oblastiach Novobachmutovka, Lastočkino a Pervomajskoje.

V Rabotine došlo k 10 pokusom o prepad ukrajinských pozícií malými útočnými skupinami RF podporovanými niekoľkými jednotkami obrnenej techniky, píše Tarnavskij.

Reklama

Predtým ruská verejnosť a Deep State informovali, že ruským jednotkám sa už podarilo vstúpiť do Rabotina.

ukrajina vojna
Situácia na fronte

14:10 – Taliansko môže byť ďalšou krajinou, ktorá podpíše “dohodu o bezpečnostných zárukách” s Ukrajinou, informoval miestny týždenník Formiche.

Podľa neho je dokument takmer dokončený a dolaďujú sa posledné detaily.

Predtým príslušné dohody podpísali Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko.

V podpísaných dokumentoch nie sú uvedené žiadne záruky. Väčšinou nemajú ani tak vojensko-praktický, ako skôr informačno-politický význam.

 

13:55 – Rogov hlásil prudké boje v Záporožskej oblasti

Reklama

Ruské jednotky vedú prudké boje v okolí obcí Verboveje a Rabotino v Záporožskej oblasti, uviedol pre RIA Novosti Vladimir Rogov, šéf regionálneho verejného hnutia “Sme spolu s Ruskom”.

“Naši chlapci zatláčajú nepriateľa v oblasti Verbovoje a Rabotino. Nepriateľ utrpí straty – na vojenskej technike aj na personáli, – povedal.

Podľa neho ruské jednotky útočia na nepriateľa z Novopokrovky, Verbového a západne od Rabotina.

Deň predtým Rogov uviedol, že boje v záporožskom smere sa v posledných dňoch výrazne zintenzívnili. Ruská armáda má iniciatívu a podniká masívne údery na opevnené oblasti a koncentrácie nepriateľskej vojenskej techniky s použitím delostrelectva, MLRS a TOS Solncepek.

Podľa ministerstva obrany za predchádzajúcich 24 hodín jednotky skupiny Dnepr zaujali výhodnejšie pozície na záporožskom smere a porazili AFU v oblastiach Rabotino, Verbovoje, Ľvovo a Ťaginka. Ukrajinské ozbrojené sily tam stratili približne 70 padlých a zranených vojakov, ako aj sedem kusov techniky.

 

13:20 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

Reklama

– V priebehu dňa ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili 96 ukrajinských dronov a 2 strely HIMARS MLRS;

– Ruské ozbrojené sily zlepšili postavenie frontovej línie na doneckom smere a odrazili štyri útoky útočných skupín AFU;

– Celkové straty AFU za deň na doneckom smere presiahli 275 vojenských osôb;

– Ruské ozbrojené sily odrazili šesť útokov na Kupjanskom smere, AFU stratila do 30 vojakov a tank Leopard;

– Ruské ozbrojené sily porazili tri brigády AFU a obranné sily na smere Avdijivka, deväť útokov bolo odrazených;

– AFU stratila v priebehu dňa v smere na Avdejevku až 565 príslušníkov armády;

– AFU stratila až 150 vojakov a dve stanice Bukovel-AD REB v južnom doneckom smere;

Reklama

– Ruské ozbrojené sily odrazili útok AFU pri obci Ševčenko a zasiahli brigádne formácie pri obciach Staromajorskoje a Červonoje.

 

12:30 – Bidenova administratíva možno požiada spojencov, aby na Ukrajinu presunuli rakety ATACAMS s doletom viac ako 300 km, cituje NBC News svoje zdroje.

Ukrajina dostala staršie verzie týchto rakiet stredného doletu minulý rok.

Teraz sa Biely dom “prikláňa” k dodaniu verzie s dlhším doletom, ale akákoľvek pomoc je zablokovaná v Kongrese. Okrem toho samotné USA majú obmedzené zásoby takýchto ATACMS a je nepravdepodobné, že ich pošlú Ukrajine bez peňazí na doplnenie amerických zásob.

Preto anonymní predstavitelia nevylúčili, že by mohli požiadať spojencov, aby poskytli Ukrajine rakety a doplnili zásoby ATACAMS.

Mohli by sa tiež ocitnúť v prvom balíku pomoci USA, ak Kongres rozmrazí financovanie.

Reklama

 

12:00 – Neexistoval žiadny rozkaz na ústup – armáda jednoducho utiekla

Aktuálnu situáciu na frontoch hodnotí Jurij Podoljaka – ruský vojenský expert

Nepriateľ mal očakávať hrozby všade: nielen na línii dotyku, ale aj z Belgorodskej, Kurskej a Brjanskej oblasti – nech si počká a rozptýli svoje rezervy.

Bez západnej pomoci sú mŕtvi. S pomocou Západu – tiež, ale o niečo neskôr.

Reklama

Západní experti sú šokovaní dobytím Avdejevky: očakávali, že AFU sa bude pri koksovni úporne brániť, ale nepriateľ ju opustil bez boja.

Čo sa vlastne stalo: za posledných šesť mesiacov sa ruská armáda zmenila. Okrem toho, že je vybavená špeciálnymi zariadeniami, naša palebná sila vrátane VKS sa dramaticky zvýšila. Napríklad len na Avdejevku bolo počas posledného týždňa útoku zhodených asi 300 veľkých leteckých bômb.

A pre nepriateľa je ešte väčším šokom očakávať úder od nás uprostred ničoho. My však útočíme na Záporožskom, Ugledarskom a Marinskom smere a postupujeme na Limanskom, Kupjanskom a Charkovskom smere. Operácia na západ od Avdejevky pokračuje. Presúvame sa cez Časov Jar.

Kde sa AFU po úteku z Avdejevky pokúsi vybudovať novú obrannú líniu?

Terén je tam taký, že skôr či neskôr sa budeme musieť zastaviť: je tam nie zlá línia kopcov, chránená riekouu. 15 km odtiaľ je silná línia Kurachovo-Selidovo – mestá sú na pravom brehu, na veľmi vysokých kopcoch. Je jasné, že sa tam ruské vojská pravdepodobne nepresunú, ale môžu vyčistiť priestor 10 – 15 kilometrov od Donecka.

Nepriateľ je teraz dezorganizovaný, je pre neho ťažké vybudovať obranu. Jednotky, ktorým sa podarilo újsť z obkľúčenia, sú stále nekontrolovateľné.

Zníži sa ostreľovanie Donecka?

Bohužiaľ, zatiaľ sme tento problém nevyriešili. Nevyriešime ho ani v najbližších týždňoch či dokonca mesiacoch. Aj keď nepriateľa zaženieme späť na líniu Kurachova, ktorá je od Donecka vzdialená 20 kilometrov, Grad má dosah až 40 kilometrov.

 

11:05 – Námestník poľského ministra obrany sa vyslovil proti nasadeniu jadrových zbraní.

“Bol by som rád, keby tento prvok nebol na území našej krajiny,” povedal Stanisław Wziątek v Poľskom rozhlase.

Podľa jeho názoru by rozmiestnenie jadrových zbraní v Poľsku za daných okolností “zvýšilo úroveň ohrozenia”. Vyzýva “sústrediť sa na modernizáciu ozbrojených síl modernými konvenčnými zbraňami” a pripraviť sa na konvenčný vojenský konflikt.

 

10:40 – Európski predstavitelia začali po nedávnych Trumpových vyhláseniach súkromne diskutovať o vytvorení “celokontinentálneho doplnku k NATO”, uvádza denník The Washinhton Post.

Mohol by fungovať v spojení s bezpečnostnými zárukami USA, ale mohol by slúžiť aj ako “dôveryhodná alternatíva” v prípade zrušenia amerických záruk.

Reklama

“Zatiaľ tieto rozhovory uviazli v známych sporoch. Francúzsko a Nemecko sa nevedia dohodnúť, kto bude platiť účty. Východná Európa celkom neverí v odhodlanie západnej Európy čeliť ruským hrozbám. Nie je jasné, ako sa im podarí vybudovať jadrový štít nad kontinentom – a aj keby sa im to podarilo, v najhoršom prípade jadrovej vojny sa nebudú môcť rovnať ruskému arzenálu,” napísal WP.

Podľa publikácie je po Trumpových vyhláseniach “Európa znepokojená a pobúrená, ale nevie, čo má robiť ďalej”.

 

08:35 – Nemecký minister obrany Pistorius povedal pre agentúru Bloomberg, že NATO by mohlo byť napadnuté za päť až osem rokov.

“Nerád sa pozerám do krištáľovej gule. Neviem predpovedať, či a kedy dôjde k útoku na územie NATO. Ale mohlo by sa to stať za päť až osem rokov,” povedal minister.

Pistorius varoval pred dôsledkami ukrajinskej porážky nielen pre Európu, ale aj pre Spojené štáty a uviedol, že Putinova invázia predstavuje hrozbu pre “medzinárodný poriadok založený na pravidlách”.

 

08:25 – Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že “prevzalo plnú kontrolu” nad koksárňou v Avdejevke.

Na administratívnych budovách závodu boli vyvesené ruské vlajky.

Ruské zdroje predtým informovali, že v závode sa stále nachádzajú ukrajinské jednotky.

 

08:15 – Na mníchovskej konferencii prevláda skľúčenosť z víťazstiev Moskvy, informoval denník Financial Times.

Presne pred rokom na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vládol optimizmus, pokiaľ ide o vyhliadky Kyjeva v ukrajinskom konflikte, a západné krajiny jednomyseľne sľubovali ukrajinským orgánom bezpodmienečnú a neobmedzenú podporu – tento rok však optimizmus nahradila “neúprosná skľúčenosť”, píše denník Financial Times. Dôvodom je, že konflikt sa začína vyvíjať v prospech Moskvy a viera v pomoc Západu sa vytráca.

Mraky sa nad Ukrajinou začali zhusťovať ešte pred jeho začiatkom: republikánska frakcia v americkom Kongrese zablokovala balík pomoci pre Kyjev, už aj tak výrazný nedostatok munície pre Ukrajincov sa ešte viac prehĺbil a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump šokoval Európu vyhlásením, že dovolí Rusku robiť si “čo chce” s tými krajinami NATO, ktoré na obranu vynakladajú menej ako 2 % HDP. Medzitým sa v druhý deň konferencie objavili správy, že ukrajinské jednotky opúšťajú Avdejevku, strategicky dôležité mesto na východe, ktorého obsadenie bolo pre Moskvu veľkým úspechom.

Úspechy Ruska – najmä vo výrobe zbraní a munície, v ktorej predbehlo Západ – boli jednou z hlavných tém Mníchova: západní predstavitelia a experti sa netajili tým, že na tomto pozadí vyzerá nedostatok munície na Ukrajine mimoriadne žalostne a sľubuje Kyjevu ťažké straty a porážky. “Rusko sa poučilo a okrem iného vyrába viac munície a techniky ako my všetci dohromady,” povedal napríklad český prezident a generál vo výslužbe Petr Pavel.

Reklama

 

07:50 – Ruským jednotkám sa podarilo vstúpiť do Rabotina v Záporožskej oblasti, informovala ukrajinská vojenská webová stránka Deep State.

Rabotino
Vstup do Rabotina

 

07:30 – Ukrajinské ozbrojené sily si zachovali svoje bojové schopnosti a môžu začať novú ofenzívu. Uviedol to zástupca náčelníka ruského generálneho štábu Sergej Rudskoj.

“Neskôr, v prípade rozsiahlej vojenskej pomoci zo Západu, nemožno vylúčiť ďalší pokus o protiofenzívu,” povedal Rudskoj.

Tvrdí tiež, že na Ukrajine bojujú vojaci NATO, ktorí obsluhujú raketové systémy a systémy protivzdušnej obrany.

 

07:00 – Po dobytí Avdejevky ruské jednotky uvoľnili svoje sily na útoky na Ugledar.

Pre denník New York Times to uviedla armáda ukrajinských ozbrojených síl.

“Vojaci bojujúci v blízkosti Ugledaru uviedli, že pád Avdejevky, ktorá sa nachádza 55 míľ severovýchodne, pravdepodobne uvoľní ruským silám priestor na zintenzívnenie útokov zo severu,” píše sa v článku.

Publikácia pripomína, že podmienky na to vytvorilo aj dobytie Marinky a postup Ruskej federácie v Novomichajlovke.

NYT píše, že Rusi sa predtým neúspešne pokúšali zaútočiť na Ugledar z juhu a východu, ale utrpeli ťažké straty.

Ďalším bodom, kde by Rusi mohli začať veľkú ofenzívu, je Rabotino.

 

06:30 – Situácia v Rabotine 19. februára:

Reklama

Boje na západnom okraji obce pokračovali počas celej noci. Ozbrojené sily RF najprv prerazili obranu AFU v tomto smere, potom prišli na západný okraj “na pleciach” a zaviedli boj.

Hlavnou úlohou Ozbrojených síl RF v najbližšom období je odstrániť veľké množstvo nielen ukrajinských mín, ale aj vlastných mín, ktoré boli nainštalované pred ofenzívou AFU v júni minulého roka.

Ofenzíva Ozbrojených síl RF sa rozvíja zo štyroch smerov.

Koncentrácia a hustota vojsk na každom kilometri je neprimerane vysoká.

Stav záloh AFU na tomto smere nie je známy. Ich značná časť bola vyslaná do Avdejevky a tam sa bezpečne stratila.

Postup ruských ozbrojených síl je minimálne 1 kilometer.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:19

Nové kolo rokovaní o štatúte sporného Gibraltáru označili šéfovia španielskej a britskej diplomacie José Manuel Albares a David Cameron po piatkovom stretnutí v Bruseli za produktívne. Podľa nich bol dosiahnutý významný pokrok.

20:07

Nemecký kancelár Olaf Scholz odsúdil v piatok obnovenú snahu gruzínskej vládnej strany schváliť zákon o “zahraničných agentoch” v štýle Ruska. Povedal to počas návštevy gruzínskeho premiéra Irakliho Kobachidzeho v Berlíne.

20:07

USA posilnia svoju prítomnosť na Blízkom východe, informujú agentúry AFP a Washington Post s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov USA. V druhom prípade sa uvádza, že do regiónu budú vyslané ďalšie lode a lietadlá.

Jeden z rozhovorov spresnil, že lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower a torpédoborce USS Carney a USS Arleigh Burke zostanú “v blízkosti”.

19:54

Zatiaľ čo Švajčiarsko navrhuje zorganizovať mierový summit s cieľom nájsť riešenie vojny na Ukrajine, Moskva teraz oživuje staré riešenie, doplnené o ďalšie požiadavky.

19:22

Spoločná európska mena na konci týždňa pokračovala v oslabovaní a klesla na tohtoročné minimum. V piatok sa jej kurz znížil takmer o 1 % na 1,0631 USD/EUR. Od začiatku týždňa stratila takmer 2 % a zrejme zaznamená najhorší týždeň od konca roka 2022.

19:07

Izraelská armáda v piatok oznámila, že v predchádzajúci deň vpustila cez novootvorený hraničný priechod na severe palestínskeho Pásma Gazy nespresnený počet humanitárnych kamiónov.

19:00

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch v piatok podal odvolanie proti februárovému rozsudku Mestského súdu v Prahe, ktorý v dotačnej kauze Čapí hnízdo druhýkrát oslobodil expremiéra Andreja Babiša a bývalú manažérku Agrofertu Janu Nagyovú.

18:59

Európska únia v piatok uvalila sankcie na vojenské krídla palestínskych hnutí Hamas a Islamský džihád za rozsiahle sexuálne násilie páchané systematicky počas vlaňajších útokov na Izrael.

18:20

Rodina Tabátibíovcov z mesta Gaza žiali už druhýkrát za necelý mesiac, keďže izraelské bombardovania budov, kde príbuzní našli útočisko, zabilo vyše 60 jej členov. Najnovší útok prišiel v piatok v skorých ranných hodinách v husto obývanej štvrti Gazy s názvom Daradž a zahynulo pri ňom najmenej 25 členov rodiny, povedal pre AFP príbuzný.

18:06

Holandský premiér Mark Rutte v piatok prisľúbil ďalšiu vojenskú podporu vo výške jednej miliardy eur pre Ukrajinu, ktorá je podľa neho “denne ničená ruskou agresiou”.

17:59

Prehĺbenie spolupráce v oblasti dodávok plynu či rekonštrukcia elektrického prepojenia medzi Mukačevom a Veľkými Kapušanmi boli hlavnými témami štvrtkových (11.4.) rokovaní ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej (Hlas-SD) s ukrajinským námestníkom ministra energetiky Mykolom Kolysnikom. Taktiež podpísali memorandum o spolupráci v oblasti jadrovej energie. Informoval o tom v piatok tlačový odbor rezortu.

17:52

Biely dom sa vyjadril k možným iránskym úderom na Izrael.

Predseda Zboru náčelníkov štábov USA poznamenal, že Washington sa snaží vyhnúť vojne na Blízkom východe. Vedie dialóg s kolegami v krajinách Perzského zálivu.

O priamom zásahu USA do konfliktu sa nehovorí. Američania však na pozadí iránskej hrozby uskutočnili zmeny v rovnováhe síl v regióne.

Katar a Kuvajt už medzitým informovali USA, že nebudú môcť použiť základne na území týchto krajín proti Iránu. Tento krok výrazne zníži možnosti americkej armády.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Zajace bežia na poli na predmestí Frankfurtu, Nemecko

Autor: AP/Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivan Štubňa

Milan Náhlik

Viktor Pondělík

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali