To najdôležitejšie z Ukrajiny: G7 diskutuje o možnosti použiť na pomoc Ukrajine nielen výnosy zo zmrazených ruských aktív, ale aj aktíva samotné

To najdôležitejšie z Ukrajiny: G7 diskutuje o možnosti použiť na pomoc Ukrajine nielen výnosy zo zmrazených ruských aktív, ale aj aktíva samotné

Kyjev 11. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, telegram)

 Aktualizované 11. júna 2024 18:29

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Zelenskyj vo Francúzsku
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

17:30 – Zelenskyj oznámil nové dodávky systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu.

Reklama

„V blízkej budúcnosti očakávame od partnerov pozitívny výsledok v súvislosti s dodávkou ďalších 2 – 3 systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu,“ povedal na brífingu s nemeckým ministrom obrany Pistoriusom.

Ktoré krajiny môžu dodať systémy protivzdušnej obrany, Zelenskyj nepovedal.

Reklama

 

16:45 – Josep Borrell uviedol, že skupina G7 diskutuje o možnosti použiť na pomoc Ukrajine nielen výnosy zo zmrazených ruských aktív, ale aj tieto aktíva samotné.

“Diskutuje sa o tom, že namiesto toho, aby sme každý rok využívali výnosy z týchto aktív, mohli by sme využiť samotné tieto aktíva, aby sme mali väčšiu sumu prostredníctvom finančného mechanizmu a dnes mali príjmy zajtrajška. Bude sa o tom diskutovať aj na samite G7 a určite to bude jedno z najväčších rozhodnutí, ktoré bude musieť EÚ a jej partneri prijať,“ povedal šéf diplomacie EÚ.

Poznamenajme, že predtým USA a EÚ odmietli možnosť konfiškácie ruských aktív z dôvodu rizík pre dolár a euro.

 

Reklama

16:00 – Zelensky sa v Bundestagu vyslovil proti kompromisom s Ruskou federáciou s cieľom zastaviť vojnu.

“Túto vojnu neodovzdáme našim deťom, ukončíme ju. A túto vojnu ukončíme za našich podmienok. Ukrajinci si zaslúžia pokoj a ukončenie vojny, ktoré nenechá žiadne pochybnosti o tom, kto vyhral. Čas na kompromisy sa skončil. Skončil sa, odkedy Rusko začalo bombardovať naše mestá,“ povedal prezident v Bundestagu.

Zároveň spomenul pád Berlínskeho múru.

“Rok alebo dva pred pádom Berlínskeho múru nikto nemohol očakávať, že padne. Dnes sotva niekto očakáva, že Putin zmizne, ale my to urobíme spoločne,“ povedal Zelenskyj.

Väčšina poslancov ukrajinskému prezidentovi zatlieskala, ale opozičná Alternatíva pre Nemecko a Únia Sarah Wagenknechtovej jeho prejav bojkotovali.

Reklama

“Odmietame počúvať rečníka v maskáčoch. Zelenského funkčné obdobie sa skončilo. Teraz je vo svojej funkcii len ako bojujúci a žobrajúci prezident. Ukrajina však teraz nepotrebuje vojnového prezidenta, potrebuje mierového prezidenta, ktorý je pripravený rokovať, aby sa umieranie zastavilo a krajina mala budúcnosť,“ povedala Alice Weidelová, predsedníčka frakcie AfD v Bundestagu.

A Wagenknechtova únia uviedla, že Zelenskyj „prispieva k mimoriadne nebezpečnej eskalačnej špirále“.

 

15:45 – Scholz opäť uviedol, že Nemecko nemá v úmysle vyslať na Ukrajinu inštruktorov.

Povedal, že ukrajinské ozbrojené sily sa cvičia na území Spolkovej republiky Nemecko a že takéto rozhodnutie „zostane nezmenené“.

 

15:30 – Ruské ministerstvo obrany zverejnilo video údajne zasiahnutého ukrajinského Su-25 na letisku Dolgincevo (neďaleko Kryvého Rohu) v Dnepropetrovskej oblasti.

Zásah mal vykonať dron Lancet, pričom ďalší dron ho korigoval.

 

14:40 – Zelenskyj vyzval Ukrajincov, aby sa už teraz vrátili zo zahraničia a obnovili krajinu.

Reklama

“Po skončení vojny všetci prídu obnoviť Ukrajinu, budú tam miesta, bude tam bezpečnosť. Ale sme za to, aby Ukrajinci prichádzali zo zahraničia už teraz,“ povedal prezident v Berlíne na brífingu so Scholzom.

 

13:50 – Situácia na fronte 11. júna 2024

Situácia na fronte 11. júna 2024
Situácia na fronte 11. júna 2024
Situácia na fronte 11. júna 2024
Situácia na fronte 11. júna 2024

12:57 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Zoskupenie vojsk „Juh“ zlepšilo postavenie pozdĺž frontovej línie a zničilo muničný sklad AFU; nepriateľ stratil viac ako 740 vojakov;

Reklama

– Skupina „Stred“ zlepšila taktické postavenie v priestore svojej zodpovednosti a odrazila päť protiútokov ukrajinských ozbrojených síl;

– skupina síl Dnipro porazila tri ukrajinské brigády, nepriateľ stratil až 105 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily zničili lietadlá Su-27 a Su-25 ukrajinských vzdušných síl na ich základných letiskách;

– Skupina „Vostok“ obsadila výhodnejšie línie, AFU v jej oblasti zodpovednosti stratila až 135 vojakov a jeden tank;

– Národná garda Ukrajiny uskutočnila dva protiútoky v Charkovskej oblasti, pričom oba boli odrazené zoskupením „Sever“;

Reklama

– Zoskupenie vojsk „Sever“ porazilo dve brigády AFU v Charkovskej oblasti, straty nepriateľa za deň dosiahli viac ako 265 vojakov;

– AFU stratila viac ako 560 mužov v oblasti zodpovednosti skupiny „Západ“, ruská armáda porazila nepriateľa pri Kupjansku;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili 45 ukrajinských bezpilotných lietadiel, dve kladivové bomby a 10 striel HIMARS.

 

12:34 – Ruské ozbrojené sily oslobodili osady Artemovka (LĽR) a Timkovka (Charkovská oblasť), informovalo ruské ministerstvo obrany.

 

12:02 – Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na fóre v Berlíne uviedla, že Ukrajina dostane v júli od EÚ 1,5 miliardy eur za výnosy zo zmrazených ruských aktív.

Reklama

Z tejto sumy pôjde 90 % na nákup zbraní.

A v júni bude v rámci programu Ukrajina Facility vyčlenených 1,9 mld. eur za to, že Kyjev schváli plán reforiem. Najmä na reformu súdnictva a protikorupčnú reformu. Ide o ten istý program v hodnote 4,5 miliardy eur na niekoľko rokov, ktorý Maďarsko v zime zablokovalo.

 

11:58 – Ukrajina má zničených 9 GW výrobných kapacít energie – to je 80 % výroby tepelnej energie a tretina výroby vodných elektrární.

Uviedol to Zelenskyj na konferencii v Berlíne.

“Špička spotreby energie na Ukrajine bola minulú zimu 18 GW. Polovica z nej teraz neexistuje,“ povedal Zelenskyj.

Oznámil, že do zimy plánuje obnoviť niektoré energetické zariadenia, a vyzval Západ, aby na to vyčlenil zariadenia a peniaze.

Reklama

 

11:18 – EÚ začne rokovania o pristúpení Ukrajiny do konca júna, uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová na samite v Berlíne.

Pripomeňme, že za túto tému lobovalo najmenej 12 krajín EÚ z 27. Prekážkou sa však môže stať Maďarsko.

11:16 – Západ čoraz viac vyhrocuje situáciu, preto je pre Rusko dôležité udržiavať bojovú pohotovosť, povedal Peskov, keď komentoval konanie spoločných cvičení nestrategických jadrových síl s Bieloruskom.

 

11:13 – Z návrhu spoločného vyhlásenia o výsledkoch mierového samitu vo Švajčiarsku bol vylúčený odsek o stiahnutí ruských vojsk z Ukrajiny na žiadosť niektorých ázijských a blízkovýchodných krajín.

Informovala o tom japonská televízna stanica NHK s odvolaním sa na svoje zdroje.

Reklama

Publikácia potvrdzuje, že v záverečnom vyhlásení sa plánuje ponechať len tri z desiatich bodov ukrajinskej mierovej formuly: bezpečnosť jadrových elektrární, potravinová bezpečnosť, prepustenie všetkých väzňov a návrat detí deportovaných do Ruska.

 

11:06 – Nemecko odovzdá Ukrajine tretí systém Patriot a IRIS-T „v najbližších týždňoch a mesiacoch“, povedal Scholz na konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne.

Odovzdané budú aj systémy protivzdušnej obrany Gepard, rakety a munícia.

Scholz vyzval aj ostatné krajiny, aby posilnili protivzdušnú obranu Ukrajiny.

Zelenskyj na konferencii povedal, že Ukrajina potrebuje najmenej sedem Patriotov na uzavretie veľkých mestských aglomerácií.

 

Reklama

11:04 – AFU popiera stratu dediny Ivanovskoje pri Časovom Jare.

„K Ivanovskoje môžem povedať nasledovné: osada patrí Ukrajine, obranné sily kontrolujú situáciu v tomto smere“, – povedal hovorca skupiny „Chortycja“ Nazar Vološin.

Podľa neho Rusi pokračujú v pokusoch o prepadnutie dediny.

Deň predtým Deep State uviedol, že Ivanovskoje obsadili Rusi. Sami to uviedli ešte v marci.

 

10:52 – V obci Oktjabrskij pri Belgorode po zásahu dronu horí cukrovar, informujú miestne médiá.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeden dron bol zostrelený.

Reklama

 

07:58 – EÚ rokuje s Kyjevom o pokračovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu po ukončení zmluvy s Ruskom, informovala agentúra Bloomberg.

Podľa rozhovorov s agentúrou je jednou z diskutovaných možností, že európske spoločnosti budú nakupovať a prečerpávať plyn z Azerbajdžanu do ruských plynovodov, ktoré vedú do Európy.

 

07:23 – USA umožnia použitie prenesených zbraní bojovníkom Národnej gardy 12. brigády špeciálnych síl „Azov “*.

Reklama

Príslušné rozhodnutie bolo prijaté po inšpekcii ministerstva zahraničných vecí. Pred časom Američania uvalili zákaz na dodávky zbraní kvôli škandálu s nacistickou ideológiou jednotky.

Treba poznamenať, že tento zákaz v zásade nefungoval: Azov spolu s ďalšími jednotkami používal a stále používa na bojisku americké zbrane.

 

07:10 – V horách Severného Osetska sa zrútilo lietadlo Su-34 ruských vzdušných síl, pričom posádka zahynula, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Spresnilo sa, že lietadlo vykonávalo cvičný let.

Lietadlo sa zrútilo v opustenej oblasti, na zemi nie sú žiadne škody. Predbežnou príčinou nehody je technická porucha.

 

07:00 – V dôsledku útoku KAB v Konstantinovke bolo zasiahnutých päť ľudí a 13 viacposchodových budov. Útok sa uskutočnil včera večer.

V dôsledku útoku KAB v Konstantinovke bolo zasiahnutých päť ľudí a 13 viacposchodových budov
V dôsledku útoku KAB v Konstantinovke bolo zasiahnutých päť ľudí a 13 viacposchodových budov

06:55 –  Deep State informuje, že ruská armáda dobyla Ivanovskoje južne od Bachmutu.

Ruské ministerstvo obrany ešte v marci tvrdilo, že Ivanovskoje dobylo. Iné zdroje však uvádzali, že ukrajinské jednotky stále kladú odpor v juhozápadnej časti obce. Deep State tiež informovala, že Rusi postúpili v Staromajorsku na výbežok Vremjevskoje.

Ruské ministerstvo obrany včera uviedlo, že táto obec bola úplne dobytá.

ruská armáda dobyla Ivanovskoje južne od Bachmutu
Ruská armáda dobyla Ivanovskoje južne od Bachmutu

06:50 – Americká publikácia The Warzone zverejnila satelitnú snímku poškodenej ruskej stíhačky Su-57 na letisku v Achtubinsku.

Ako konštatujú analytici z Conflict Intelligence Team, „napriek tomu, že toto lietadlo nehrá v súčasnej vojne významnú úlohu, jeho porážka je dôležitým mediálnym víťazstvom: ide o kus, porovnateľný s tankom Armata“.

Cena jedného Su-57 sa podľa západných médií pohybuje od 35 do 54 miliónov dolárov.

Americká publikácia The Warzone zverejnila satelitnú snímku poškodenej ruskej stíhačky Su-57 na letisku v Achtubinsku
Americká publikácia The Warzone zverejnila satelitnú snímku poškodenej ruskej stíhačky Su-57 na letisku v Achtubinsku

06:30 -Vojna na Ukrajine 10. júna. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

Reklama

– Ministerstvo obrany uviedlo, že ruská armáda prevzala kontrolu nad obcou Staromayorskoye v DĽR.

– Celkové straty ukrajinských vojakov za deň dosiahli až 1 800 osôb, ruský úder zasiahol veliteľské centrum brigády taktického letectva AFU. Okrem toho prostriedky protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinský MiG-29, uviedlo ministerstvo obrany.

– Po výbuchu míny v Šebekine boli zranení štyria ľudia vrátane troch bojovníkov sebaobrany a jedného zamestnanca televíznej stanice Rossija 24, uviedol gubernátor Belgorodu Gladkov.

– Belousov navštívil Višnevského nemocnicu a odovzdal štátne vyznamenania vojakom, ktorí sa zúčastnili na špeciálnej operácii.

– Švajčiarsko udržiava pravidelné kontakty s Ruskom v súvislosti s konferenciou o Ukrajine, uviedol švajčiarsky minister zahraničných vecí.

– Na výstave v Moskve bol predstavený modernizovaný bezpilotný vrtuľník Hunter, určený na boj proti námorným dronom.

– Rusko vytvorilo a úspešne otestovalo dron-bombardér Golub v zóne NWO; dron má vymeniteľný bubon s nákladom pre 12 granátometov, uviedol zástupca vývojovej spoločnosti.

– K možnosti vytvorenia nového federálneho okruhu v Rusku Pušilin povedal, že sa určite objaví, ale neskôr a možno v širšom zložení.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:34

Na autobus vezúci žiakov japonskej školy v čínskom meste Su-čou v pondelok zaútočil muž ozbrojený zrejme nožom. Tri osoby vrátane dieťaťa sú zranené, páchateľa zadržali.

19:34

Izraelská komisia, ktorá vyšetruje podozrenie z pochybení pri vládnych nákupoch ponoriek a raketových člnov z Nemecka, poslala piatim vládnym predstaviteľom list s upozornením, že môžu byť objektom vyšetrovania. Medzi adresátmi je aj premiér Benjamin Netanjahu, bývalý minister obrany Moše Jaalon a bývalý riaditeľ izraelskej tajnej služby Mosad Josi Kohen.

19:33

Šľachta kmeňov starovekých Keltov možno v niektorých prípadoch nededila patrilineárne, ale matrilineárne. Naznačuje to nová štúdia vzoriek DNA z dvoch najzachovalejších keltských mohýl v Nemecku.

19:32

Na prinajmenšom osem mŕtvych sa podľa predbežných údajov zvýšil počet obetí požiaru, ktorý vypukol v pondelok v kancelárskych priestoroch osemposchodovej budovy v meste Frjazino ležiacom severovýchodne od Moskvy. Oznámil to hovorca miestnych záchranárov.

19:31

Na obmedzení pohybu ruských diplomatov v schengenskom priestore zatiaľ nie je zhoda členských krajín EÚ. Po rokovaní šéfov diplomacie štátov EÚ v Luxemburgu to v pondelok povedal Jan Lipavský, minister zahraničných vecí Českej republiky, ktorá toto opatrenia navrhla zaradiť do balíka sankcií proti Rusku. Lipavský však dodal, že boj nevzdáva a návrh bude ďalej presadzovať.

18:40

Kanada uvažuje o zavedení sankčných ciel na elektrické automobily vyrobené v Číne, oznámila v pondelok podpredsedníčka kanadskej vlády Chrystia Freelandová.

18:00

Irán a Bahrajn sa v pondelok dohodli, že začnú rokovať o obnovení bilaterálnych diplomatických vzťahov. Tie krajiny prerušili v roku 2016.

18:00

Thajsko tento týždeň po osemmesačnej prestávke obnoví vysielanie svojich poľnohospodárskych robotníkov do Izraela. Podľa spravodajského webu The Times of Israel (TOI) do konca roka by ich počet mal dosiahnuť viac ako 10.000.

17:59

Európska únia (EÚ) nie je dostatočne pripravená na krízu dodávok plynu, varoval v pondelok Európsky dvor audítorov (EDA).

17:59

Tlačová služba dagestanského ministerstva zdravotníctva v pondelok korigovala bilanciu nedeľných útokov na pravoslávne chrámy, synagógy a stanovište dopravnej polície v Dagestanskej republike na ruskom severnom Kaukaze, keď uviedla, že priamo pod paľbu útočníkov sa dostalo 46 ľudí, z nich 20 zraneniam podľahlo. Medzi obeťami sú policajti aj civilisti. Pôvodná informácia udávala 20 mŕtvych a 46 zranených.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke invazívny a obzvlášť nebezpečný druh rastliny Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) pri meste Sobrance

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali