To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin: Ak to bude potrebné, Rusko zníži produkciu ropy a ceny môžu vyletieť a zasiahnuť tých, ktorí zavádzajú stropy

Kyjev 9. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Markus Schreiber, TASR/AP/dpa-Sven Hoppe, TASR/AP-RU-24 Russian Television via AP, Telegram)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto

19:10 – Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 275 miliónov dolárov. Informovala o tom tlačová služba Bieleho domu.

Čo bolo súčasťou balíka, Biely dom neinformuje. Associated Press predtým informovala o jeho obsahu s odvolaním sa na svoje zdroje:

 • 80 tisíc nábojov pre húfnice,
 • strelivo pre HIMARS,
 • armádne nákladné autá HUMVEE,
 • generátory,
 • systémy boja proti dronom a protivzdušnej obrany.

 

19:00 – Ukrajinský prezident Zelenskyj telefonoval s britským premiérom Sunakom.

 

18:24 – Biely dom súhlasí s návrhmi poslancov Snemovne reprezentantov o potrebe rozšírenia auditu pomoci Ukrajine. Uviedol to koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade John Kirby.

 

18:15 – Večerné zhrnutie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny:

 1. Rusi útočia smerom na Bachmut, v Limanskom a Avdeevskom sa snažia zlepšiť taktickú situáciu. V ostatných smeroch sú v defenzíve.
 2. Uskutočnili 4 raketové a 9 leteckých útokov. Bolo zaznamenaných 25 útokov z MLRS.
 3. V bieloruských mestách Mozyr, Gomel a Mogilev bol zaznamenaný nárast ruského mobilizovaného vojenského personálu. Vo vojenských registračných úradoch a registračných úradoch Gomelskej oblasti sa prijímajú opatrenia na overenie osvedčení osôb zodpovedných za vojenskú službu.
 4. Za posledný deň bolo do centrálnej mestskej nemocnice Kadievka (Stachanov) v Luhanskej oblasti dovezených až 50 zranených žoldnierov z PMC.

 

18:05 – Rusko podľa NBC dodáva Iránu svoje najnovšie zbrane výmenou za drony.

Zdroje z Bidenovej administratívy uviedli pre NBC, že výmenou za dodávky kamikadze bezpilotných lietadiel (predovšetkým Shahed-136) Rusko poskytuje Iránu vojensko-technickú podporu na “bezprecedentnej úrovni”, ktorá môže zahŕňať dodávky vrtuľníkov a systémov protivzdušnej obrany.

Aj na jar boli iránski piloti v Rusku vycvičení na lietanie so stíhačkami Su-35, čo podľa zdrojov administratívy môže naznačovať, že „Irán môže začať dostávať tieto lietadlá v priebehu budúceho roka“.

„Toto partnerstvo predstavuje hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre susedov Iránu v regióne,” povedal vysoký predstaviteľ administratívy. „Tieto informácie sme zdieľali s partnermi na Blízkom východe a po celom svete.”

 

17:50 –  Predstaviteľka ukrajinskej ľudskoprávnej organizácie Centrum pre občianske slobody (CCL), ktorú tento rok ocenili Nobelovou cenou za mier, tvrdí, že ruský prezident Putin musí čeliť medzinárodnému tribunálu. Oleksandra Matvijčuková sa takto vyjadrila na piatkovej tlačovej konferencii v Osle.

 

16:49 – Bulharsko sa chystá poslať Ukrajine prvú vojenskú pomoc od začiatku ruskej invázie. Zoznam zasielaných zbraní, ktorý zostavila dočasná vláda v piatok odobril parlament.

 

15:57 – Putin dnes hovoril aj o strope cien ruskej ropy. Nazval to „hlúpe a škodlivé“, ale zároveň vyzval Rusov, aby sa neznepokojovali, pretože „navrhovaný strop zodpovedá súčasným cenám ruských druhov ropy a nás sa netýka“.

Povedal tiež, že ak to bude potrebné, Rusko zníži produkciu ropy a ceny ropy môžu vyletieť a zasiahnuť tých, ktorí zavádzajú stropy.

Putin oznámil, že v najbližších dňoch sa objaví dekrét o reakcii na zavedenie stropu na ceny ropy z Ruskej federácie.

 

15:51 – Putin dnes venoval veľkú pozornosť slovám bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá povedala, že Minské dohody uzavreté v roku 2015 za jej účasti poskytli Ukrajine potrebný čas na to, aby sa vojensky posilnila.

V Rusku sa tieto slová interpretovali ako skutočnosť, že Nemecko a Západ ako celok nechceli, aby sa plnili Minské dohody, a preto celých 7 rokov „klamali“ Moskvu.

„Som sklamaný z vyjadrení Merkelovej k dohodám z Minska. Nečakal som, že to budem počuť od bývalej federálnej kancelárky. Ukazuje sa, že nikto sa nechystal splniť všetky tieto minské dohody. Išlo len o to napumpovať Ukrajinu zbraňami a pripraviť ju na nepriateľské akcie. Možno sa to malo začať skôr. Mysleli sme si, že by sme mohli dosiahnuť dohodu v rámci minských mierových dohôd,“ povedal Putin.

Zaujímalo ho aj to, či je potom vôbec možné so Západom niečo vyjednávať, no povedal, že to bude treba ešte vyjednať.

 

15:33 – Putin hovoril aj o vojne na Ukrajine: „špeciálna operácia prebieha ako zvyčajne, všetko je stabilné, nemáme tam žiadne otázky ani problémy.“

Zároveň dal jasne najavo, že nebude sťahovať jednotky z Ukrajiny (čo požaduje Zelenskyj a Západ).

“Všetci účastníci procesu osídľovania na Ukrajine budú musieť akceptovať realitu “na mieste,” povedal Putin pravdepodobne s odkazom na skutočnosť, že Rusko obsadilo a teraz kontroluje časť ukrajinských území.

„Rusko malo začať operáciu na Ukrajine skôr, ale očakávalo sa, že dosiahne dohodu v rámci dohôd z Minska,” uviedol tiež Putin.

 

15:17 – Putin sa vyjadril k výmene Viktora Bouta, obvineného v USA z obchodovania so zbraňami, za amerického športovca Greinera, ktorý bol v Ruskej federácii odsúdený za obchodovanie s drogami.

“Kontakty pokračujú, prostredníctvom špeciálnych služieb sa nezastavili, nové výmeny sú možné,” povedal Putin. Uviedol tiež, že kontakty medzi ruskými a americkými spravodajskými službami o výmene zajatcov sa uskutočnili na podnet Bidena.

“Dohodli sme sa, že kontakty budú pokračovať,” povedal Putin.

 

14:50 – Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v piatok povedal, že Ukrajina sa nachádza v stave “humanitárnej núdze”. 

 

14:30 – Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj označil verdikt súdu, ktorý politika Iľju Jašina odsúdil na osem a pol roka väzenia, za “ďalší hanebný a nezákonný putinovský rozsudok”. Samotný Jašin po svojom odsúdení vyjadril nádej, že politické zmeny v Rusku už nie sú ďaleko.

 

13:40 – Ruskom vymenovaná hlava Chersonskej oblasti Vladimir Saldo povedal, že Putin sa rozhodol postaviť nové mesto na Arabat Spit (pás zeme severovýchodne od Krymu).

Toto mesto bude podľa Salda „vládnou štvrťou“, to znamená, že v ňom budú sídliť orgány Ruskom kontrolovaných regiónov Chersonskej oblasti.

Dĺžka Arabat Spit je viac ako 113 km, šírka je od 270 metrov do 8 km. V čase mieru tam fungovali penzióny, pláže, pobrežné kaviarne.

 

 

13:25 – V Donecku hlásia novú sériu útokov na centrálne a prevažne symbolické objekty mesta. V dôsledku ostreľovania bol poškodený športový areál Lokomotíva a hotel Družba.

 

12:25 – Kremeľ v piatok uviedol, že vzťahy Ruska so Spojenými štátmi sú stále v kríze napriek štvrtkovej výmene väzňov – americkej basketbalistky Brittney Grinerovej za ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta.

 

12:20 – Poliaci, ktorí bojujú na Ukrajine bez vládneho povolenia, podliehajú žoldnierstvu a môžu ísť do väzenia na päť rokov. Takto riešia túto problematiku miestne zákony. Poliakov, ktorí bojujú proti Rusku, však úrady a ministerstvo obrany Poľska pravdepodobne nepotrestá, píše denník Rzeczpospolita.

Denník však objasňuje, že väčšina tých, ktorí idú bojovať na strane Ozbrojených síl Ukrajiny, sú nelegálni imigranti. Z 34 žiadostí o službu v cudzej armáde do konca októbra poľské ministerstvo obrany vyhovelo len dvom

 

12:00 – Ruská generálna prokuratúra konštatovala, že vyvesenie ukrajinskej vlajky alebo použitie jej farieb — modrej a žltej — “samo osebe nepredstavuje trestný čin”. Zároveň zdôraznila, že “kvalifikácia konania konkrétnej osoby závisí od súhrnu okolností prípadu”, uviedla v piatok na svojom webe stanica Rádio Sloboda.

 

10:45 – Ruské jednotky rozmiestnili v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne raketomety Grad, uviedla ukrajinská spoločnosť Enerhoatom. Raketomety sú podľa nej v sklade paliva.

 

10:40 – Luxusná jachta ruského oligarchu, ktorá bola zaistená na základe sankcií EÚ, v lete záhadne zmizla z prístavu na talianskom ostrove Sardínia.

 

10:30 – Ruské jednotky sa pokúšajú obkľúčiť Bachmut zo severu a juhu, píše ukrajinský vojenský expert, koordinátor skupiny Information Resistance Konstantin Mashovets.

Píše, že na severovýchod od mesta nepriateľ vstúpil do Jakovlevky, dediny neďaleko Soledaru, ktorá sa nachádza na diaľnici Lisičansk-Bachmut (ruská strana to predtým oznámila).

Podľa Mashovetsa to „určitým spôsobom zhoršuje postavenie taktickej skupiny jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny brániacej Soledar“. A vo všeobecnosti sa nepriateľ snaží „na širokom fronte pokryť Bachmut zo severu“.

Všimnite si, že z Jakovlevky sa otvára cesta na diaľnicu Seversk-Bachmut. Ide o jednu zo zásobovacích ciest pre ukrajinské jednotky v Bachmute.

9:30 – Nemci začali poštou dostávať falošné listy údajne z generálneho konzulátu Ukrajiny v Düsseldorfe s ponukou vstúpiť do cudzineckej légie na Ukrajine za peňažnú odmenu, informovalo ukrajinské ministerstvo zahraničia.

“Tieto listy sú sfalšované. Ukrajinský konzulárny úrad žiadne takéto správy neposlal. Konzuli sa už obrátili na nemeckú políciu so žiadosťou o vyšetrovanie,” uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko.

 

9:05 – Britské spravodajské služby sa domnievajú, že obnovenie útokov iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel môže naznačovať, že Ruská federácia dostala novú sériu týchto bezpilotných lietadiel.

“Prvýkrát za tri týždne sa objavili správy o útokoch bezpilotných lietadiel poskytnutých Iránom. Tieto udalosti sa ešte musia overiť, ale je pravdepodobné, že Rusko vyčerpalo svoje predchádzajúce zásoby niekoľkých stoviek lietadiel Shaheed-131 a 136. a teraz dostal doplnenie,“ uviedla spravodajská služba Británie.

Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny informoval o zostrelení 14 Shahids-136 6. decembra. Na druhý deň ukrajinské úrady oznámili vypustenie iránskych bezpilotných lietadiel v Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti.

 

8:25 –  Bezpečnostná služba Ukrajina (SBU) ukončila sériu razií v cirkevných objektoch v diecézach ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC), ktorá bola donedávna súčasťou moskovského patriarchátu, no od jari sa vyhlásila za nezávislú od Moskvy.

 

8:00 – Na fronte v Luhanskej a Doneckej oblasti pokračujú boje. Ani jedna z bojujúcich strán ale nedosiahla významnejšie zisky, uvádza analytici z Amerického inštitútu pre štúdium vojny.

 

7:30 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu. Hlavné body:

 • Ozbrojené sily Ukrajiny odrážali útoky v oblastiach Belogorivka v Luhanskej oblasti, v Doneckej oblasti – Kleshcheevka a Marjinka.
 • Nepriateľ vypustil päť rakiet a tri letecké útoky za deň.
 • 7. decembra Ukrajina spustila sériu útokov na mestá dobyté Ruskom – vrátane Energodaru, Melitopolu a Berďanska.
  „V dôsledku požiarneho zničenia miest sústredenia útočníkov v oblastiach miest Berdjansk, Tokmak, Melitopol, Energodar, Dneprorudne, Pology a Vasiljevka v Záporožskej oblasti dosiahli straty nepriateľa asi 240 zranených,“ uvádza sa v správe.

 

7:15 – Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu vo štvrtok schválila návrh zákona o výdavkoch na obranu, ktorý zahŕňa pomoc vo výške až desať miliárd dolárov pre Taiwan a aj pomoc pre Ukrajinu.

 

7:00 – Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci Spojených štátov. Vo štvrtok to uviedol poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau vo Washingtone na bezpečnostnom fóre, ktorý zorganizovala mimovládna organizácia Aspen Institute.

 

6:30 – Vojennská operácia, 8. decembra. Hlavné udalosti:

 • Ruské ministerstvo obrany informovalo o zásahu proti žoldnierom v Borovskom v Charkovskej oblasti – viac ako 90 poľských žoldnierov bolo zabitých;
 • Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 70 ukrajinských vojakov na Kupianskom smere, zatiaľ čo ukrajinské sily stratili viac ako 60 na Krásno-Limanskom smere; Vyhlásenia Ruskej federácie o útokoch Ukrajiny na ruské územie neprispievajú k riešeniu konfliktu, povedal Peskov;
 • NATO vedelo o prípravách nedávnych ukrajinských útokov na ruské vojenské letiská v Riazanskej a Saratovskej oblasti, povedal ruský diplomat Gavrilov;
 • Dron použitý na pokus o útok na letiská bol modernizovaný s pomocou americkej spoločnosti a na navádzanie používal GPS, povedal Gavrilov pre RIA Novosti;
 • Hovorca ruského prezidenta uviedol, že v Sevastopole a na Kryme existuje riziko teroristických útokov, ale prijímajú sa účinné protiopatrenia;
 • Nehovorí sa o pripojení nových území k Rusku, ale “je potrebné urobiť veľa práce na oslobodení území” nových ruských regiónov, ktoré sú pod kontrolou Kyjeva, povedal Peskov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:07

Joe Biden súhlasil s radou šéfa Pentagónu, že zostrelenie čínskeho balóna by sa nemalo uskutočniť kvôli riziku pre ľudí na zemi. Uviedol to Biely dom.

Včera 19:14

Európska únia plánuje zvýšiť úsilie s cieľom dosiahnuť, aby sa zmrazený ruský majetok použil na náhradu škôd spôsobených vojnou na Ukrajine. Uviedli to predstavitelia Únie v piatok po skončení summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve.

Včera 18:16

Ukrajina v piatok oznámila, že začala nahrádzať milióny bežných žiaroviek úspornejšími LED žiarovkami, ktoré jej darovala Európska únia.

Včera 18:11

Ak západní partneri urýchlia dodávky zbraní dlhého doletu, Ukrajina začne oslobodzovať územia Donbasu, ktoré boli obsadené v roku 2014. Prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal na tlačovej konferencii po samite Ukrajina – EÚ.

Včera 18:10

Donald Trump vyzval na zostrelenie čínskej sondy zaznamenanej na oblohe nad kontinentom USA. “Zostreľte ten balón!” napísal na sociálnej sieti Truth.

Včera 17:06

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že balón pohybujúci sa nad územím Spojených štátov je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely. Podľa USA ide o čínsky špionážny balón.

Včera 15:57

Vstup Ukrajiny do Európskej únie bude závisieť od toho, ako úspešne sa na tento krok pripraví, pričom nie sú stanovené žiadne pevné termíny na vstup, ba dokonca ani na začatie rokovaní, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na samite Ukrajina – EÚ v Kyjeve.

Včera 15:40

Pápež František pricestoval na trojdňovú návštevu Južného Sudánu. Cieľom jeho cesty je podpora mieru a zmierenia v krajine.

Včera 14:45

Chcel zabiť Alžbetu II. kušou. Muž sa na súde priznal k vlastizrade. Od roku 1981 sa stane prvou osobou v Británii usvedčenou z tohto trestného činu.

Včera 14:37

V Južnom Sudáne vypukli násilnosti, pri ktorých prišlo o život 28 ľudí. Udialo sa tak v predvečer návštevy pápeža Františka.

Včera 12:57

Nemecká vláda potvrdila, že Berlín schválil presun tankov Leopard 1 na Ukrajinu.

Včera 12:41

Turecký minister vnútra vyzval veľvyslanca USA v Ankare, aby “dal svoje špinavé paprče preč” od krajiny, a obvinil ho zo snahy “rozvracať” Turecko

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ronaldo dal prvý gól za Al-Nassr, z penalty zariadil remízu

0 icon

Rijád 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil v piatok svoj premiérový gól v drese Al-Nassr. V zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii premenil v tretej minúte nadstaveného času druhého polčasu pokutový kop a zariadil tak remízu 2:2 na pôde tímu Al-Fateh Al-Nassr vedie po…

Maďarsko a Rakúsko sa dohodli, že nebudú dodávať zbrane Ukrajine

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Telegram)   Podľa ministrov obrany nekonečné dodávky zbraní len predlžujú konflikt a hrozí jeho eskalácia, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Ministri obrany Rakúska a Maďarska sa po stretnutí v Budapešti v pondelok 30. januára dohodli, že nebudú dodávať zbrane na Ukrajinu, aby sa zabránilo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kam dosiahnu rakety dlhého doletu, ktoré USA poskytujú Ukrajine?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Yevgen Honcharenko, Telegram, Screenshot) Aktualizované 3. februára 2023 20:23 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:22 - Ukrajina by mala dostať námornú flotilu zo Západu. V…

Fico: Brusel akútne potrebuje počuť aj iný názor na vojnu na Ukrajine, ako len ten, ktorý znie z USA

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Prinášame vám reakciu predsedu strany SMER - slovenská sociálna demokracia Roberta Fica zo stretnutia s veľvyslancami USA, Veľkej Británie a viac ako 20 krajín EÚ, ktoré sa uskutočnilo v stredu 1. februára 2023 "Ďakujem veľvyslancom z viac ako 20-tich členských štátov EÚ, USA…

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina umiera. Dobrovoľne, za pomoci Západu. Krváca z tisícich rán, no Západ, namiesto toho, aby donútil Ukrajinu uzavrieť mier bez podmienok, dodávkami zbraní vlastne asistuje pri jej eutanázii. Akokoľvek rôzni pseudoanalytici špekulujú o tom, že Ukrajina ešte môže v súčasnom konflikte s Ruskom zaznamenať…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 3. februára 2023 19:30 V dome lídra OĽANO Igora Matoviča v piatok nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia. Pre TASR to potvrdil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní "Túto informáciu môžeme potvrdiť. Prípadom sa zaoberá polícia,…

Šéfovia parlamentov V4 zdôraznili podporu Ukrajiny i potrebu ochrany hraníc

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Miloš Vystrčil)   Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mali aj naďalej pomáhať Ukrajine vojensky, humanitárne aj politicky. Zhodli sa na tom predsedovia parlamentov V4 počas piatkového rokovania v priestoroch Bratislavského hradu. Za dôležitý považujú aj spoločný postup pri ochrane vonkajšej hranice schengenského priestoru. Témou rokovania bola…

Napätie medzi USA a Čínou sa zvyšuje

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter) Aktualizované 3.2.2023 18:00 Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken odloží plánovanú návštevu Pekingu v nadchádzajúcich dňoch, informuje ABC. Dôvodom je čínsky balón Hovorca Pentagónu Pat Ryder uviedol, že nad severnou časťou kontinentálnych Spojených štátov bol zistený a sledovaný výškový prieskumný balón, ktorý pravdepodobne vypustila…

Slováci sa brodia snehom: Na severe vyhlásili kalamitu, obmedzenia platia aj pod Tatrami

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák) Aktualizované 3. februára 2023 20:14 Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už…

Generál Pavel odhadzuje masku. Je to súčasť niečoho, čo sa týka aj nás?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyhral voľbu prezidenta tým, že sa tváril extrémne pokojne a zmierlivo. Okamžite po zvolení však zmenil štýl – áno, je to opäť vojak. Na čelo štátu sa dostal práve vo chvíli, keď parlament hovorí o uľahčení mobilizácie. A čo je horšie, nielen český,…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ronaldo dal prvý gól za Al-Nassr, z penalty zariadil remízu

0 icon

Rijád 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil v piatok svoj premiérový gól v drese Al-Nassr. V zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii premenil v tretej minúte nadstaveného času druhého polčasu pokutový kop a zariadil tak remízu 2:2 na pôde tímu Al-Fateh Al-Nassr vedie po…

Maďarsko a Rakúsko sa dohodli, že nebudú dodávať zbrane Ukrajine

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Telegram)   Podľa ministrov obrany nekonečné dodávky zbraní len predlžujú konflikt a hrozí jeho eskalácia, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Ministri obrany Rakúska a Maďarska sa po stretnutí v Budapešti v pondelok 30. januára dohodli, že nebudú dodávať zbrane na Ukrajinu, aby sa zabránilo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kam dosiahnu rakety dlhého doletu, ktoré USA poskytujú Ukrajine?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Yevgen Honcharenko, Telegram, Screenshot) Aktualizované 3. februára 2023 20:23 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:22 - Ukrajina by mala dostať námornú flotilu zo Západu. V…

Fico: Brusel akútne potrebuje počuť aj iný názor na vojnu na Ukrajine, ako len ten, ktorý znie z USA

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Prinášame vám reakciu predsedu strany SMER - slovenská sociálna demokracia Roberta Fica zo stretnutia s veľvyslancami USA, Veľkej Británie a viac ako 20 krajín EÚ, ktoré sa uskutočnilo v stredu 1. februára 2023 "Ďakujem veľvyslancom z viac ako 20-tich členských štátov EÚ, USA…

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina umiera. Dobrovoľne, za pomoci Západu. Krváca z tisícich rán, no Západ, namiesto toho, aby donútil Ukrajinu uzavrieť mier bez podmienok, dodávkami zbraní vlastne asistuje pri jej eutanázii. Akokoľvek rôzni pseudoanalytici špekulujú o tom, že Ukrajina ešte môže v súčasnom konflikte s Ruskom zaznamenať…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 3. februára 2023 19:30 V dome lídra OĽANO Igora Matoviča v piatok nahlásili bombu, prípadom sa zaoberá polícia. Pre TASR to potvrdil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní "Túto informáciu môžeme potvrdiť. Prípadom sa zaoberá polícia,…

Šéfovia parlamentov V4 zdôraznili podporu Ukrajiny i potrebu ochrany hraníc

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Miloš Vystrčil)   Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mali aj naďalej pomáhať Ukrajine vojensky, humanitárne aj politicky. Zhodli sa na tom predsedovia parlamentov V4 počas piatkového rokovania v priestoroch Bratislavského hradu. Za dôležitý považujú aj spoločný postup pri ochrane vonkajšej hranice schengenského priestoru. Témou rokovania bola…

Napätie medzi USA a Čínou sa zvyšuje

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter) Aktualizované 3.2.2023 18:00 Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken odloží plánovanú návštevu Pekingu v nadchádzajúcich dňoch, informuje ABC. Dôvodom je čínsky balón Hovorca Pentagónu Pat Ryder uviedol, že nad severnou časťou kontinentálnych Spojených štátov bol zistený a sledovaný výškový prieskumný balón, ktorý pravdepodobne vypustila…

Slováci sa brodia snehom: Na severe vyhlásili kalamitu, obmedzenia platia aj pod Tatrami

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák) Aktualizované 3. februára 2023 20:14 Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už…

Generál Pavel odhadzuje masku. Je to súčasť niečoho, čo sa týka aj nás?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyhral voľbu prezidenta tým, že sa tváril extrémne pokojne a zmierlivo. Okamžite po zvolení však zmenil štýl – áno, je to opäť vojak. Na čelo štátu sa dostal práve vo chvíli, keď parlament hovorí o uľahčení mobilizácie. A čo je horšie, nielen český,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Vášeň v Tebe

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Simona Krainová prehovorila o milostnom trojuholníku: Ona – Sagvan Tofi – Dara Rolins

0 icon

Slovenská speváčka Dara Rolins mala pred niekoľkými dňami v O2 aréne v Prahe svoj doteraz najväčší koncert. Ľudia sú z neho nadšení. Zúčastnila sa ho aj modelka Simona Krainová, ktorá aktuálne prehovorila o trojuholníku so Sagvanom Tofim. Speváčka Dara Rolins v sobotu 28. januára odspievala svoj doteraz najväčší koncert, ktorý si dala ako darček…

Prečo ľudia tlieskajú v lietadle?

0 icon

Známy cestovateľ, bloger, autor knihy Influencer – Milan Bez Mapy – vo svojom aktuálnom krátkom videu vysvetľuje zvyk tlieskať v lietadle po pristáti. Tlieskate aj vy? „Tlieskanie v lietadle, pravdepodobne, začalo ešte v časoch, keď lietanie nebolo tak široko dostupné, bezpečné a lacné ako je dnes,“ vysvetľuje v úvode cestovateľ. Dodáva, že tiež záleží od…

Preplachujete cestoviny alebo nie? Uvarte si ich podľa Jamieho Olivera

0 icon

Cestoviny patria medzi jedno z najobľúbenejších jedál, ak o nich hovoríme v súvislosti s rýchlosťou prípravy. Po uvarení ich preplachujete alebo nie? Ako to robí Jamie Oliver? Svetoznámy britský kuchár pri varení cestovín postupuje podľa jednoduchých krokov. Osvojte si jeho postup  a 

Armádny Magazín

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  "Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

„Situácia sa každým dňom zhoršuje“: Ukrajinský pilot oznámil, že stíhačky na Ukrajine končia

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ukrajina v blízkej budúcnosti môže zostať úplne bez bojových lietadiel , počet lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl Ukrajiny sa rýchlo znižuje. Povedal to ukrajinský pilot s volacím znakom „Juice“ v rozhovore pre britské vydanie denníka The Financial Ti

TopDesať

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali