To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská armáda postupuje po celom východnom úseku frontu od Kupjanska po Vremievsky výbežok. Očakáva sa zrútenie frontu

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská armáda postupuje po celom východnom úseku frontu od Kupjanska po Vremievsky výbežok. Očakáva sa zrútenie frontu

Kyjev 17. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro della Valle/Keystone, telegram)

Aktualizované 17. júna 2024 18:28

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

švajčiarsky mierový summit o Ukrajine
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

18:20 – To hlavné zo Zelenského večerného príhovoru:

Reklama

– Informoval, že AFU “postupne vytláča” Rusov z Charkovskej oblasti.

– Povedal, že hlavným problémom v Stavke sú drony. Povedal, že Ukrajina by mala mať v nich výhodu.

Reklama

– Informoval o stretnutí na najvyššej úrovni vo Švajčiarsku, označil ho za “úspešné”. Prisľúbil, že sa pripojí ku komuniké fóra nových štátov.

 

18:15 – Šéfka českého ministerstva obrany Jana Černochová označila výbuch na cvičisku Libava za “tragickú nehodu”.

Uviedla, že incident nesúvisí so sabotážou ani s medzinárodnou situáciou. Zahynul jeden vojenský dôstojník, sedem ďalších vojakov a jeden civilista boli zranení.

 

Reklama

18:10 – Spoločnosť Rheinmetall chce v závode na Ukrajine vyrábať hybridy tankov Leopard a PVO Skyranger.

Zástupca nemeckého koncernu pre Bild uviedol, že majú veľa tankov Leopard 1, na ktorých podvozky sa dajú nainštalovať veže Skyranger s 35 mm kanónom.

V súčasnosti sa továreň na západnej Ukrajine zaoberá najmä opravou tankov Leopard 1 a BMP Marder, ktoré boli zničené počas bojov, ale čoskoro bude opravovať aj Leopard 2 a tanky z iných krajín, ktoré boli odovzdané AFU.

 

17:35 – Zelenskij informoval o zasadnutí Stavky.

Reklama

Správy o situácii na fronte a na hraniciach – minister obrany Rustem Umerov, Glavkom Oleksandr Syrskij a náčelník generálneho štábu Anatolij Bargilevič.

Zazneli aj správy z Národnej gardy, SBU, GUR, Štátnej pohraničnej služby a SVR.

“Podrobnú správu predniesol veliteľ Síl bezpilotných systémov Vadym Sucharevskij. Informoval o všetkých typoch bezpilotných lietadiel – vzdušných, pozemných a námorných – a o všetkých typoch úloh: od taktických FPV a evakuačných platforiem až po tzv. bezpilotné lietadlá Deep Strike,” dodal prezident.

 

16:55 – Kanada nepošle svojich vojakov na Ukrajinu.

Minister národnej obrany krajiny William Blair uviedol, že nasadenie kanadských vojenských inštruktorov na Ukrajine je v súčasnosti nemožné vzhľadom na situáciu na mieste.

 

16:00 – Spoločnosť DTEK upozornila, že zajtra budú výpadky prúdu počas celého dňa.

V správe sa vysvetľuje, že pokyn pochádza od spoločnosti Ukrenergo, čo znamená, že sa týka celej krajiny.

 

Reklama

15:05 – Podľa údajov z prieskumu KMIS stratil Zelenskyj za necelý rok 20 percent podpory.

V septembri 2023 podporovalo jeho aktivity 77 percent opýtaných, zatiaľ čo teraz 56 percent. V septembri 2023 prezidenta “obdivovalo” 33 %, zatiaľ čo teraz – 8 %.

Prezidentovu činnosť skôr alebo úplne neschvaľuje 37 % opýtaných.

 

14:15 – Situácia na fronte 17. júna 2024

Reklama
Situácia na fronte 17. júna 2024
Situácia na fronte 17. júna 2024
Situácia na fronte 17. júna 2024
Situácia na fronte 17. júna 2024

14:00 – Estónsky poslanec Martin Helme, predseda Konzervatívnej ľudovej strany (EKRE), vyzval na vyhostenie ukrajinských utečencov z krajiny, pretože hovoria po rusky, a na zníženie pomoci Ukrajine o polovicu, informuje ERR.

“Možno sa nazývajú Ukrajincami a väčšina z nich pochádza z vojnovej zóny na východe Ukrajiny, ale hovoria po rusky a veľmi veľká časť z nich opakuje Putinove príbehy. Faktom je, že vláda Kaji Kallasovej urobila za dva roky viac rusifikácie, ako sa podarilo Karlovi Vainovi, Josifovi Stalinovi alebo cisárovi Alexandrovi III,” povedal Helme na kongrese strany.

Vyzval estónske orgány, aby úplne odmietli prijímať utečencov: “Je nám jedno, čo hovorí Brusel, cudzincov držíme vonku a vlastných vnútri.”

Helme tiež vyzval na zníženie množstva peňazí, ktoré sa “vrhajú do korupčného bahna Ukrajiny”, o polovicu.

“Ak urobíme tieto jednoduché veci, zostanú peniaze na obranu štátu a ešte bude možné pokojne znížiť dane,” povedal líder EKRE.

Reklama

V parlamentných voľbách v roku 2019 strana získala 17,8 % hlasov a 19 mandátov. V nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu skončila na štvrtom mieste a získa jeden mandát.

 

13:15 – Putin pricestuje do Severnej Kórey zajtra a zostane tam dva dni, uviedol Kremeľ.

Potom odcestuje na dva dni do Vietnamu.

Pripomeňme, že Kim Čong-un navštívil Rusko na týždeň v septembri minulého roka. Údajne rokovali o vojenskej spolupráci.

Prednedávnom Južná Kórea uviedla, že Severná Kórea poslala Rusku kontajnery, do ktorých sa zmestí takmer 5 miliónov delostreleckých granátov, výmenou za technológie na rozmiestnenie špionážnych satelitov, ako aj tankov, lietadiel a iných zbraní.

 

Reklama

13:08 – Na Mirgorod v Poltavskej oblasti, kde sa nachádza vojenské letisko, je uskutočnený raketový útok.

 

12:48 – Rusko bude brať do úvahy postoj krajín, ktoré komunikujú s Moskvou, ale podpísali záverečné vyhlásenie konferencie o Ukrajine, ale to nepokazí bilaterálne vzťahy, povedal Peskov.

“Nie, nepokazí ich to. Samozrejme, budeme brať do úvahy postoj týchto krajín, je to pre nás dôležité, a budeme im naďalej vysvetľovať naše argumenty,” povedal hovorca ruského prezidenta.

Takto odpovedal na otázku, či sa nezhoršia vzťahy medzi Ruskom a krajinami, ktoré podpísali záverečné vyhlásenie švajčiarskej konferencie o Ukrajine, vrátane Maďarska, Turecka a Srbska.

Zároveň upozornil na skutočnosť, že mnohé z týchto krajín, “a to bol na tomto podujatí rozšírený názor, potvrdili, že chápu márnosť akýchkoľvek serióznych, vecných diskusií bez prítomnosti našej krajiny”.

 

Reklama

12:26 – Ruská armáda postupuje po celom východnom úseku frontu od Kupjanska po Vremievsky výbežok, pričom hlavné úsilie sústreďuje na Pokrovskom smere.

Informuje o tom hlavný veliteľ Syrskij.

Boje prebiehajú aj v oblasti Rabotina na juhu Záporožskej oblasti a v Krynkách na ľavom brehu Chersonskej oblasti.

Syrskij sa domnieva, že Rusi chcú postúpiť čo najviac, kým Ukrajine neodovzdajú prvé stíhačky F-16 a ďalšie zbrane, potom “čas bude hrať v náš prospech a šance Ruskej federácie na úspech sa znížia”.

 

12:15 – Zničenie krymského mosta by už “nemalo rovnaký účinok”, keďže sa už takmer nepoužíva na vojenskú logistiku a tvorí menej ako štvrtinu celkového nákladu, uviedol hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk.

“Tento most už nemá taký taktický a strategický význam po poškodení, ktoré dostal v dôsledku spoločnej operácie SBU a námorníctva s útokom dronu,” dodal.

Reklama

 

11:41 – Úlomky z ukrajinského bezpilotného lietadla poškodili strechu terasy súkromného domu v Lipecku, uviedol gubernátor Artamonov.

 

11:31 – Vzdušné sily vyzvali, aby neočakávali rýchly účinok stíhačiek F-16.

“Nemali by sme očakávať rýchly efekt, pretože by sme mali pochopiť, že piloti si musia zvyknúť na ukrajinský vzdušný priestor, keďže plnenie bojových úloh sa trochu líši od cvičných letov,” povedal hovorca ozbrojených síl Jevlaš.

Poznamenal, že stíhačky budú na Ukrajinu prichádzať postupne a na efektívne plnenie úloh ich potrebujú veľa.

Jevlaš povedal, že výcvik pilotov je už v záverečnej fáze, keďže už odpracovali potrebný počet letových hodín.

Reklama

Radi by sme upozornili, že minulý týždeň západné masmédiá napísali, že ukrajinskí piloti ešte nie sú pripravení na boj, pretože nemajú nalietaný dostatočný počet hodín.

 

11:05 – Ministerstvo financií vo vyhlásení pre londýnsku burzu cenných papierov uviedlo, že Ukrajina nedosiahla dohodu s držiteľmi 20 % svojich dlhopisov o reštrukturalizácii svojho dlhu vo výške 20 miliárd dolárov.

Tí odmietli návrh Kyjeva na zníženie ratingu 60 % dlhopisov v cudzej mene a ponúkli 22 %. Podľa MMF by to však viedlo k nesplneniu kľúčových dlhových záväzkov.

Ministerstvo financií tiež navrhlo spustenie núdzového nástroja, ktorého splátky by sa mohli začať vyplácať až po roku 2027 a záviseli by od toho, či Ukrajina splní ciele v oblasti daňových príjmov stanovené MMF.

Rokovania budú pokračovať.

Predtým WSJ napísal, že Ukrajina by mohla do jesene zlyhať, ak neobnoví splácanie dlhu zahraničným veriteľom.

Reklama

 

10:40 – Ukrajinské ozbrojené sily zajali ruský tank, informovali ukrajinské blogy.

Na zverejnených záberoch je vidieť zajatie posádky tanku, ktorý je zo všetkých strán krytý dodatočnou ochranou proti dronom a v prednej časti má odmínovací valec.

Ukrajinské ozbrojené sily zajali ruský tank
Ukrajinské ozbrojené sily zajali ruský tank

10:14 – Rozsiahly požiar v Belgorode.

Ukrajinské médiá píšu, že došlo k náletu na muničný sklad.

Reklama

Ruské píšu len o požiari v sklade.

 

09:33 – Podľa francúzskeho denníka Le Monde sa na samite vo Švajčiarsku nepodarilo dosiahnuť významný pokrok v otázke mierového urovnania vojny na Ukrajine.

“Konferencia sa skončila nesmelým záverečným vyhlásením, ktoré pripomína základné zásady medzinárodného práva pošliapané Ruskom. Všetky tieto myšlienky sú tu už dlho, ale neznamenajú prelom v myslení ani ‘prvé kroky’, aby sme použili frázu, ktorá opakovane zaznela na okraj samitu,” píše denník.

Upozorňuje, že žiadna z krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) nepodpísala záverečné vyhlásenie. Brazília, India, Južná Afrika a Saudská Arábia sa zdržali hlasovania.

 

09:09 – Niektoré štáty, ktoré majú tradične dobré vzťahy s Ruskom, po prvýkrát ponúkli Kyjevu svoje komunikačné kanály s ruskou stranou, uviedol ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

“Nemôžem zatiaľ tieto krajiny menovať, ale poviem úprimne, že práve od takýchto krajín sme takéto postoje neočakávali,” povedal.

Návrhy zazneli na stretnutiach venovaných návratu Ukrajincov z Ruska, zúčastnilo sa na nich 39 štátov. Ombudsman vysvetlil, že to bolo možné vďaka uzatvorenému formátu diskusií, vďaka ktorému sa zástupcovia niektorých krajín cítili slobodnejšie.

 

07:07 – NATO rokuje o rozmiestnení ďalších jadrových zbraní – tvárou v tvár rastúcej hrozbe zo strany Ruska a Číny.

Uviedol to generálny tajomník Stoltenberg v rozhovore pre denník The Telegraph. Povedal, že blok musí svetu ukázať svoj jadrový arzenál, aby vyslal priamy signál svojim protivníkom.

Medzi členmi Aliancie sa v tejto súvislosti uskutočnili konzultácie. Týkali sa vyradenia rakiet zo skladov a ich uvedenia do pohotovosti ako “odstrašujúceho prostriedku”.

“Nebudem zachádzať do operačných detailov o tom, koľko jadrových hlavíc by malo byť funkčných a ktoré by mali byť uskladnené, ale musíme tieto otázky konzultovať. Presne to robíme,” povedal Stoltenberg.

Vyjadril tiež obavy, že Čína tiež posilňuje jadrovú zložku a čoskoro bude mať NATO do činenia s dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami – Ruskom a Čínou.

Reklama

Pripomeňme, že Rusko a Bielorusko v súčasnosti vykonávajú taktické jadrové cvičenia.

 

06:50 – Rusko bude pozvané na ďalší “mierový summit” o Ukrajine, ktorý by mal byť záverečný, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba.

Podľa ukrajinských masmédií pripustil, že skôr či neskôr bude potrebné hovoriť s Ruskom.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine, 16. júna. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Ministerstvo obrany uviedlo, že jednotky skupiny vojsk “Vostok” prevzali kontrolu nad osadou Zagornoje v Záporožskej oblasti;

– Jednotky skupiny vojsk “Juh” zničili nemecký tank Leopard, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Návrh komuniké zo samitu o Ukrajine vo Švajčiarsku obsahuje tézy o kontrole Kyjeva nad Záporožskou jadrovou elektrárňou, o kritickom význame voľnej obchodnej plavby v Azovskom a Čiernom mori, ako aj výzvu na prepustenie väzňov;

– Dokument zo samitu o Ukrajine podpísalo 79 krajín z 91 prítomných; Arménsko, Bahrajn, Brazília, Svätá stolica, India, Indonézia, Líbya, Mexiko, Saudská Arábia, Južná Afrika, Thajsko, Spojené arabské emiráty a Spojené arabské emiráty odmietli;

– Putin neodmieta možnosť rokovaní s Ukrajinou s tým, že tam existujú legitímne orgány, uviedol Peskov;

– Vytváranie sanitárnej zóny v Charkovskej oblasti bude pokračovať dovtedy, kým ruské regióny nebudú bezpečné pred ostreľovaním kyjevského režimu, povedal Peskov.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:28

Zdá sa, že bývalí prezidenti USA z Demokratickej strany nie sú zďaleka jednotní v podpore Kamaly Harrisovej, ktorú včera Biden nominoval, aby kandidovala namiesto nej.

Na rozdiel od Billa Clintona, ktorý okamžite vyjadril Harrisovej podporu, Barack Obama vydal vyhlásenie, v ktorom ju nespomína.

Okrem toho vyzval na primárky Demokratickej strany, ktoré by kandidátku zvolili.

„Mám mimoriadnu dôveru, že lídri našej strany dokážu vytvoriť proces, z ktorého vzíde vynikajúci kandidát. Verím, že vízia Joea Bidena o štedrej, prosperujúcej a zjednotenej Amerike, ktorá poskytuje príležitosti pre každého, sa naplno prejaví na augustovom zjazde Demokratickej strany,“ povedal Obama.

Zjazd Demokratickej strany sa začne 19. augusta v Chicagu.

Treba poznamenať, že samotná Kamala Harrisová už vyhlásila, že do prezidentských volieb pôjde „vyhrať“.

Včera 20:22

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby izraelská delegácia poverená vyjednávaním o dohode o rukojemníkoch zadržiavaných v Pásme Gazy bola vyslaná na rokovania s predstaviteľmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas.

Včera 19:38

Biden oznámil, že odstúpil z boja o prezidentské kreslo v USA.

Zároveň uviedol, že zostane prezidentom až do konca svojho funkčného obdobia.

Predtým médiá informovali, že Biden oznámi svoje odstúpenie tento víkend.

Včera 19:24

Izraelskí osadníci zaútočili na skupinu zahraničných dobrovoľníkov, ktorí pomáhali palestínskym farmárom na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Niekoľko dobrovoľníkov utrpelo zranenia, ktoré si vyžiadali nemocničné ošetrenie.

Včera 18:44

Polícia v meste Zvenigorod v metropolitnej oblasti Moskvy zadržala muža, ktorý ťažkým tupým kladivom odbil hlavu z busty sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Informovali o tom ruské médiá, podľa ktorých sa polícia zatiaľ k incidentu nevyjadrila. Nezverejnila ani totožnosť páchateľa.

Včera 18:33

Viac ako milión ľudí sa zúčastnilo na pochode Pride v nemeckom meste Kolín nad Rýnom. Ide o jednu z najväčších podujatí na podporu LGBTQI ľudí v celej krajine.

Včera 18:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude možno musieť o akomkoľvek pláne ukončiť vojnu v krajine usporiadať referendum, uviedol starosta hlavného mesta Kyjev Vitalij Kličko.

Včera 18:24

Protiponorková úderná skupina lodí ruskej Severnej flotily uskutočnila v Bielom mori taktické cvičenia zamerané na presun a obranu konvoja vojnových lodí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Eva Szalayová (vľavo) a Keith Lowe triedia čerstvo nazbieranú kukuricu na Szalay\'s Farm & Market v Peninsule v štáte Ohio

Autor: TASR/AP-Sue Ogrocki

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali