To najdôležitejšie z Ukrajiny — Rusi môžu presunúť jednotky stiahnuté z Náhorného Karabachu

To najdôležitejšie z Ukrajiny — Rusi môžu presunúť jednotky stiahnuté z Náhorného Karabachu

Kyjev 21. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, Telegram)

Aktualizované 21. apríla 19:36

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v Belgorodskej oblasti vojna na Ukrajine UARUS rakety
Na snímke ruské rakety sú vystreľované proti Ukrajine z ruskej Belgorodskej oblasti, čo je viditeľné z Charkova

19:35 – Rusi môžu presunúť jednotky stiahnuté z Náhorného Karabachu na Ukrajinu, uviedol vojenský analytik BILD Julian Röpcke.

Reklama

Mierové sily, ktoré boli v Karabachu od jesene 2020, začalo Rusko sťahovať tento týždeň. Kontingent mal približne 2 000 vojakov. Spolu s ťažkou technikou ich z Azerbajdžanu odvážajú po železnici cez hranice do Dagestanu.

Podľa Röpkeho existujú “určité obavy”, že tento kontingent vrátane desiatok pomerne nových BTR-82A pôjde na Ukrajinu.

Reklama

 

18:15 – Šéf senátneho výboru pre spravodajské služby Mark Warner vyjadril želanie, aby Biden poslal Ukrajine v rámci prvej pomoci rakety dlhého doletu ATACMS.

“Dúfam, že keď sa to (návrh zákona o pomoci Kyjevu – pozn. red.) dostane v utorok alebo v stredu k prezidentovi, že dodávky budú doslova odštartované so strelami dlhého doletu ATACMS,” povedal senátor.

Vyjadril nádej, že Biely dom sa na presun týchto rakiet na Ukrajinu pripravil už v uplynulých mesiacoch. “To je to, čo hovorí tento právny predpis,” dodal Warner.

To, či budú prevedené verzie ATACMS dlhého doletu, je však otvorenou otázkou.

Reklama

Zákon o pomoci Ukrajine, ktorý schválila Snemovňa reprezentantov, na jednej strane Bidena zaväzuje, aby tak urobil, a na druhej strane mu umožňuje rakety nepreviesť, ak prezident rozhodne, že by to ohrozilo bezpečnosť USA. Zároveň bude povinný vysvetliť Kongresu dôvod odmietnutia.

 

16:00 – Ak sa dodávka americkej pomoci oneskorí, Ukrajina utrpí straty, povedal prezident Zelenskyj, keď komentoval odblokovanie rozpočtových prostriedkov pre AFU v Kongrese.

Na otázku NBC News, či pomoc pomôže Ukrajine vyhrať vojnu, alebo ju len oddiali, Zelenskyj odpovedal: “Závisí to od toho, kedy skutočne dostaneme zbrane na miesto. Ako si povedala, Kristen, ak ich dostaneme za šesť mesiacov – no, proces sa na šesť mesiacov zastaví a my utrpíme straty na viacerých frontoch. Straty na ľuďoch, na vybavení.”

Podľa Zelenského “teraz máme šancu stabilizovať situáciu a prevziať iniciatívu, takže naozaj potrebujeme mať zbraňové systémy”.

Reklama

 

15:35 – Ukrajinské námorníctvo uvádza, že dnes bola v Sevastopole poškodená raritná loď “Kommuna”, ktorá bola postavená ešte v roku 1913.

Ide o záchranné plavidlo určené na vyzdvihovanie potopených ponoriek. Považuje sa za najstaršiu na svete spomedzi tých, ktoré stále plnia bojové úlohy.

Správu potvrdil hovorca námorníctva Dmitrij Pletenčuk. Podľa neho povaha poškodenia zatiaľ nie je známa. V blízkosti sa nachádzala aj veľká vyloďovacia loď (zrejme bola cieľom úderu).

 

15:30 – Nemecké okresy už nechcú prijímať ukrajinských utečencov, píše Die Welt.

“Integrácia všetkých ľudí už nie je možná,” tvrdia zástupcovia krajských samospráv a žiadajú, aby Berlín a EÚ prijali opatrenia na boj proti vysokej miere migrácie.

Medzi týmito požiadavkami je aj zastavenie prílevu utečencov z Ukrajiny.

“Niektoré okresy a obce sú v zajatí legálnej a nelegálnej migrácie. Integrácia všetkých ľudí už nie je možná. Problémy sú čoraz väčšie,” povedal Reinhard Sager, predseda Nemeckého okresného združenia (DLT).

Okresy preto už nie sú ochotné prijímať utečencov z Ukrajiny.

Reklama

“Solidarita s Ukrajinou je síce dôležitá, ale kladieme si otázku, či je potrebné, aby k nám prišlo toľko ľudí z krajiny napadnutej Ruskom,” povedal Sager, ktorý zastupuje stranu CDU. Podľa neho len v Bádensku-Württembersku žije dvakrát viac ukrajinských utečencov ako v celom Francúzsku.

Namiesto toho navrhol vytvoriť “bývanie chránené pred nepriaznivým počasím na bezpečnom západe Ukrajiny”. “Možno by aj Poľsko bolo ochotné prijať viac ukrajinských utečencov, ak by dostalo podporu od EÚ,” dodal Zager.

Priznal však, že počet žiadateľov o azyl z Ukrajiny klesá, ale že sa neočakáva “žiadna skutočná zmena trendu”.

 

13:30 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

Reklama

– Ruské ozbrojené sily v noci zasiahli výrobňu ukrajinských bezpilotných lietadiel;

– Jednotky Južnej skupiny vojsk úplne oslobodili Bogdanovku v Doneckej ľudovej republike;

– Ruské ozbrojené sily zničili MiG-29 ukrajinského letectva na letisku Dnipro;

– Jednotky skupiny síl “Západ” zaujali výhodnejšie pozície;

– Skupina síl “Východ” zaujala výhodnejšie pozície a porazila živé sily brigád AFU a ukrajinských obranných síl;

Reklama

– AFU stratila v priestore zodpovednosti skupiny “Vostok” do 100 vojakov;

– Jednotky skupiny síl “Stred” zlepšili svoje taktické postavenie a odrazili 8 protiútokov;

– Ruská protivzdušná obrana zničila 8 striel HIMARS a Uragan, ako aj 194 bezpilotných lietadiel AFU;

 

13:25 – Stav frontov k 21. aprílu 2024:

fronty
Stav frontov k 21. aprílu 2024

 

12:15 – Európski predstavitelia odmietajú skonfiškovať ruské aktíva, pretože takéto rozhodnutie považujú za potenciálne porušenie medzinárodného práva a obávajú sa, že by odradilo investorov od dôvery v euro a vyvolalo odvetné opatrenia zo strany Ruska, uvádza Washington Post.

Reklama

Podľa publikácie je Európa nespokojná s tým, že USA trvajú na podľa ich názoru riskantných krokoch, keďže väčšina ruských aktív sa nachádza – v Európe a odvetné opatrenia Ruska sa dotknú predovšetkým jej.

Zdroj z amerického ministerstva financií zároveň pre denník The Washington Post uviedol, že Západ považuje zmrazené ruské štátne aktíva za strednodobé až dlhodobé riešenie financovania Ukrajiny. Neexistuje však zhoda na tom, ako to urobiť.

 

10:50 – Diplomatický zdroj v Bruseli uviedol, že podmienkou nových dodávok zbraní Kyjevu zo strany krajín NATO bolo prijatie prísneho mobilizačného zákona Ukrajinou, ktorý má nahradiť stratu jej ozbrojených síl.

 

10:37 – Podľa denníka Wall Street Journal je nepravdepodobné, že by nová pomoc USA zásadne zmenila osud Kyjeva. Nevyrieši hlavný problém ukrajinských ozbrojených síl – nedostatok personálu.

Publikácia svoj záver odôvodňuje aj “zúfalou situáciou Ukrajiny na bojisku a úspechmi, ktoré v posledných mesiacoch dosiahli ruské jednotky”.

Reklama

“V najlepšom prípade má pomoc potenciál pomôcť Ukrajine zadržať neutíchajúce ruské útoky a zachovať územie, čo potenciálne umožní Kyjevu stmeliť ruské sily, kým európski spojenci budú môcť poskytnúť ďalšiu pomoc v budúcom roku,” uvádza WSJ.

Medzitým by nová americká pomoc mohla prinútiť Rusov útočiť rýchlejšie, ako plánovali. Na druhej strane, Ukrajina bude môcť tieto útoky odraziť sebavedomejšie a použiť strely, ktoré si predtým šetrila.

“Zvýšené vojenské dodávky však nemusia Ukrajine pomôcť s inými problémami, ako je nedostatok personálu,” dodáva WSJ.

 

10:30 – Prvá pomoc Ukrajine môže prísť “v priebehu niekoľkých dní” po jej podpísaní Bielym domom.

Uviedol to hovorca Pentagónu Patrick Ryder, ktorého citoval denník New York Times.

Spresnil, že balík prvej pomoci bude zahŕňať viac munície pre protivzdušnú obranu a delostrelectvo (ako predtým navrhla krajina).

Reklama

“Máme veľmi silnú logistickú sieť, ktorá nám umožňuje veľmi rýchlo presunúť materiál, ako sme to robili aj v minulosti,” povedal Ryder.

 

10:20 – Miliardár Elon Musk sa vyjadril k prideleniu novej vojenskej pomoci Ukrajine.

“Najviac ma znepokojuje, že neexistuje žiadna stratégia úniku, ale len večná vojna, v ktorej deti umierajú v zákopoch pred delostrelectvom alebo guľometmi a ostreľovačmi v mínových poliach,” napísal Musk.

 

08:10 – Situácia na fronte môže byť pre AFU “v najbližších týždňoch” neúspešná, aj keď jej USA začnú poskytovať vojenskú pomoc.

Píše to “Inštitút pre štúdium vojny” (USA).

Reklama

“Nová americká pomoc začne ovplyvňovať situáciu na fronte až o niekoľko týždňov. Situácia na frontovej línii sa teda v tomto čase bude pravdepodobne naďalej zhoršovať, najmä ak ruské sily zintenzívnia svoje útoky,” píšu vojenskí experti.

“Ukrajinské sily môžu v nasledujúcich týždňoch utrpieť ďalšie neúspechy,” ale s najväčšou pravdepodobnosťou “budú pravdepodobne schopné zadržať súčasnú ruskú ofenzívu, ak rýchlo príde obnovená pomoc USA”.

Uvádza sa tiež, že zatiaľ nie je jasné, aká veľká bude prvá tranža pomoci a čo bude obsahovať. V každom prípade však bude trvať “niekoľko týždňov”, kým sa pomoc doručí, a čas si vyžiada aj distribúcia pomoci jednotkám.

 

07:00 – Ukrajinská vojenská webová stránka DeepState potvrdzuje výrazný postup ruskej armády v Novomichajlovke, o ktorej dobytí informovali ruské vojenské telegramové kanály.

Podľa mapy DeepState však Rusi zatiaľ nedobyli významnú časť obce.

postup ruskej armády v Novomichajlovke
Na mape postup ruskej armády v Novomichajlovke

 

Reklama

06:50 – Pre odsúdených, ktorí chcú byť zmobilizovaní do Ozbrojených síl Ukrajiny, budú vytvorené samostatné jednotky a budú poslaní na front kopať zákopy, uviedol tamojší minister spravodlivosti v priamom prenose počas telemostu.

Podľa šéfa rezortu spravodlivosti sa zatiaľ návrh zákona o mobilizácii odsúdených posudzuje vo Verchovnej rade.

“Vytvoria sa samostatné jednotky, v ktorých budú slúžiť tí, ktorí boli prepustení z miest výkonu trestu odňatia slobody. Aby nedošlo k inému prístupu, aby niekto, kto náhle vyjde z väzenia, neskončil v “užhorodskom kotli” a nesplnil si vojenskú povinnosť,” vysvetlil minister.

 

06:40 – Včera večer ruské vojenské blogy informovali, že ruská armáda obsadila dve dediny v Doneckej oblasti, o ktoré sa viedli dlhé boje – Novomichajlovku (oblasť Marinka) a Semjonovku (oblasť Avdejevka).

Reklama

Ukrajina to nepotvrdila.

 

06:30 – Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken sa chystá budúci týždeň počas návštevy Číny varovať Peking, že ak Peking neprestane posielať do Ruska technológie súvisiace so zbraňami, Washington “podnikne tvrdé kroky”, uvádza FT.

Blinken uviedol, že trpezlivosť USA a ich spojencov sa končí, pretože Peking odmieta zastaviť tieto dodávky.

Viaceré zdroje publikácie uviedli, že ak Peking odmietne splniť tieto požiadavky, USA zvažujú uvalenie sankcií na čínske finančné inštitúcie a iné organizácie.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:24

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril na sociálnej sieti X sústrasť v súvislosti s nedeľňajším úmrtím iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána.

Včera 20:17

Pohrebný sprievod za iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, sa uskutoční v stredu v Teheráne. Oznámil to iránsky predstaviteľ.

Včera 20:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsúdil rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana požiadať o vydanie zatykača proti jeho osobe. Podľa Netanjahua ide o absurdný krok a útok na izraelskú armádu a celý Izrael. 

Včera 20:12

Spojené štáty Iránu oficiálne vyjadrili sústrasť po smrti iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího a ďalších predstaviteľov, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

Včera 19:47

Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

Včera 19:42

Kontajnerovú loď, ktorá pred takmer dvoma mesiacmi narazila do piliera mosta v americkom meste Baltimore v štáte Maryland, čo spôsobilo jeho zrútenie a smrť šiestich obetí, začali odťahovať do prístavu.

Včera 19:39

Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok za deň hanby pre krajinu. Dôvodom je zverejnenie výsledkov rozsiahlej správy, ktorá odhalila dlhoročný škandál s podávaním infikovanej krvi počas transfúzií.

Včera 19:38

Automobilky Bayerische Motoren Werke (BMW), Jaguar Land Rover (JLR) a Volkswagen (VW) nakupovali automobilové diely od nelegálneho dodávateľa so sídlom v čínskom Sin-ťiangu, ktorý bol spojený s nútenými prácami. 

Včera 19:36

Nezamestnanosť naráža na mantinely, na jar klesala už len pod vplyvom sezónnych faktorov. Zhodnotil aktuálny vývoj nezamestnanosti na Slovensku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Priblížil, že miera nezamestnanosti rátaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v apríli znížila o 0,08 percentuálneho bodu (p. b.) na 4,99 % alebo 139.000.

Včera 19:33

Poľský prezident Andrzej Duda čelí vo svojej vlasti kritike za to, že prirovnal smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího k smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyňského pri nehode lietadla pred 14 rokmi. Iránsky prezident zomrel v nedeľu pri nehode vrtuľníka.

Včera 19:31

Návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny, vyhlásil prezident USA Joe Biden.

Včera 19:28

Švajčiarska výletná loď MS Heidelberg, ktorú po tragickej zrážke s motorovým člnom na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce zadržala polícia pri Komárome, už opustila územie Maďarska. 

Včera 19:27

Viac ako tretina talianskych tínedžerov chce v budúcnosti emigrovať z krajiny. Vyplýva to z prieskumu talianskeho národného štatistického inštitútu Istat. Podľa prieskumu sa tiež mladí Taliani viac obávajú o svoju budúcnosť.

Včera 19:23

Ronald Plasterk sa sám vylúčil z postu premiéra v budúcej holandskej vláde. Stalo sa tak po tom, čo sa objavili otázky etického charakteru spojené s vlastníctvom patentu na vakcínu proti rakovine, ktorý zobchodoval za 32 miliónov eur. 

Včera 18:25

Ukrajina oznámila, že jej vojaci zadržiavajú útok ruských síl v blízkosti obce Bilohorivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Rusko pritom tvrdí, že má obec pod kontrolou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Peter Haršáni

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali