Považskobystrickí policajti obvinili 44-ročného muža z prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, marenia výkonu úradného rozhodnutia a neoprávneného prechovávania omamnej látky a psychotropnej látky. V Považskej Bystrici jazdil na motocykli pod vplyvom alkoholu v čase doživotného zákazu a pri sebe mal psychotropné látky. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Muža zastavila policajná hliadka, v dychu mu namerala 1,90 promile alkoholu. Policajti zistili, že má doživotný zákaz viesť motorové vozidlá a v minulosti bol už viackrát súdne trestaný. Obvinený následne dobrovoľne vydal plastovú nádobu so zelenou rastlinnou sušinou, ktorá bude predmetom ďalšieho znaleckého skúmania.
Policajti mu obmedzili osobnú slobodu a umiestnili ho do cely policajného zaistenia. O jeho väzobnom stíhaní bude rozhodovať súd.
12:31
Zelenskyj potvrdil, že na fórum v Davose nepôjde. Prezident vyhlásil, že zostáva na Ukrajine, aby koordinoval obnovu energetiky po nočnom útoku.
Podľa jeho slov „plán prosperity“ a záruky bezpečnosti, ktoré sa mali podpísať, ešte nie sú úplne dohodnuté. Jeho cesta je stále možná, ak budú pripravené dokumenty alebo ak budú prijaté rozhodnutia o dodávke protivzdušnej obrany alebo pomoci pri obnove energetiky.
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) podporí zo svojho rozpočtu aj v roku 2026 aktivity zamerané na rozvoj vidieka. Ako informoval, na dotácie vyčlenil sumu 125.000 eur.
Financie môžu získať držitelia regionálnej značky kvality a miestne akčné skupiny (MAS). „V rámci skvalitnenia verejného života na území NSK sa dotácia poskytuje na projekty formou nenávratného finančného príspevku, jeden žiadateľ je oprávnený podať len jednu žiadosť,“ informoval NSK.
Ako doplnil, výzva na predkladanie žiadostí na rok 2026 s názvom LEADER NSK je otvorená do 20. marca do 14.00 h. „Dotáciu je možné poskytnúť len na podporovanú činnosť, ktorá sa realizuje a finančne ukončí v termíne od 1. januára do 30. novembra,“ pripomenul Úrad NSK.
11:12
Zelenskyj sa ešte nerozhodol, či sa zúčastní fóra v Davose, kde sa plánovalo jeho stretnutie s Trumpom, informuje Financial Times s odvolaním sa na zdroj.
11:00
Ženám, ktoré formovali podobu Nitry, je venovaná expozícia, ktorá bola v týchto dňoch sprístupnená v priestoroch Mestského úradu v Nitre. Ako informovala radnica, výstava potrvá symbolicky do 9. februára. „Je to deň, keď si pripomíname 26. výročie úmrtia nitrianskeho architekta M. M. Scheera,“ pripomenul magistrát. Cieľom výstavy s názvom Ženy v nitrianskej architektúre je zdieľať príbehy a tvorbu architektiek, projektantiek a výtvarníčok, ktoré v dynamickom povojnovom období zanechali v Nitre výraznú stopu.
10:59
Polícia ukončila objasňovanie vlaňajšej dopravnej nehody, ktorej účastníkom bol šéf SIS Pavol Gašpar. Potvrdil to hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Tomáš Havetta. Objasňovanie priestupku bolo ukončené predložením správy o výsledku objasňovania priestupku príslušnému správnemu orgánu.
10:48
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žilinskom kraji v priebehu uplynulého týždňa zasahovali 53-krát. Z toho v súvislosti s požiarom bolo desať zásahov. Krajské riaditeľstvo HaZZ v Žiline o tom informovalo na sociálnej sieti.
Hasiči v Žilinskom kraji minulý týždeň najčastejšie poskytovali technickú pomoc, a to 22-krát. Zasahovali aj pri 17 dopravných nehodách a tri zásahy sa týkali nebezpečných látok. Absolvovali takisto jedno cvičenie.
10:16
Izraelské buldozéry začali v utorok demoláciu ústredia Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) v štvrti Šajch Džarráh vo východnom Jeruzaleme.
10:15
Úrady austrálskeho štátu Nový Južný Wales v utorok severne od Sydney uzavreli miestne pláže po štvrtom útoku žraloka na človeka za posledných 48 hodín. TASR o tom píše podľa agentúr Reuters a DPA.
„Surfer… mal kontakt so žralokom a spadol z dosky, jeho doska bola uhryznutá, podľa správ od iných surferov bolo vo vode viacero žralokov,“ povedal pre rádio 2GB šéf záchrannej služby NSW Surf Life Saving Steve Pierce.
10:15
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že „hlúpe“ rozhodnutie Spojeného kráľovstva odovzdať kontrolu nad Čagoskými ostrovmi v Indickom oceáne Mauríciu je jedným z dôvodov, prečo chce zabrať Grónsko.
09:41
Čína v utorok potvrdila, že dostala pozvanie pripojiť sa k Rade mieru, ktorú v rámci mierového procesu pre Pásmo Gazy navrhuje americký prezident Donald Trump. „Čína dostala pozvanie od Spojených štátov,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí, ale nespresnilo, či pozvanie prijme.
09:41
Poľský prezident Karol Nawrocki dostal v pondelok pozvánku do tzv. Rady mieru pre Pásmo Gazy, ktorá je súčasťou mierového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informáciu potvrdil šéf prezidentskej kancelárie pre medzinárodnú politiku Marcin Przydacz (čítaj Marčin Pžydač).
09:40
Pondelková (19. 1.) dopravná nehoda dvoch osobných motorových vozidiel na štátnej ceste I/78 v katastri obce Oravská Polhora v okrese Námestovo si vyžiadala zranenia dvoch osôb. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline o tom informovalo na sociálnej sieti.
V dôsledku dopravnej nehody bola štátna cesta I/78 uzatvorená v oboch smeroch. „Zasahujúci príslušníci HaZZ z hasičskej stanice v Námestove vymedzili miesto zásahu, havarované vozidlá zabezpečili proti vzniku požiaru a očistili vozovku od úlomkov a uniknutých prevádzkových kvapalín,“ doplnili hasiči.
09:35
Najmenej 20 ľudí zomrelo počas rozsiahlych lesných požiarov v strednom Čile, vyhlásil v pondelok tamojší minister vnútra Álvaro Elizalde.
08:33
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa obmedzila prepravu powerbánk a batériových modulov na palube svojich lietadiel. Hovorca spoločnosti ako dôvod zmeny uvádza revidované odporúčania Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) po niekoľkých požiaroch.
08:32
Počet obetí výbuchu v oceliarni na severe Číny stúpol na deväť, uviedli štátne médiá v utorok. K výbuchu došlo ešte počas víkendu a desiatky osôb pri ňom utrpeli zranenia.
08:32
Vo veku 93 rokov zomrel taliansky módny návrhár Valentino Garavani, oznámila Nadácia Valentino Garavani a Giancarlo Giammetti.
Módny návrhár Valentino/FOTO: Screenshot07:36
Dolná komora austrálskeho parlamentu v noci na utorok schválila zákony umožňujúce celoštátny výkup zbraní a sprísnenie kontrol pri vydávaní zbrojných preukazov. Poslanci tak reagujú na najhoršiu masovú streľbu v krajine za posledné desaťročia, ku ktorej došlo v decembri na pláži Bondi v meste Sydney.
07:34
Emma Zapletalová sa postarala o to, že po deviatich rokoch sa víťazom ankety Športovec roka stal opäť atlét. Bronzová medailistka z MS v Tokiu na trati 400 m prek. nadviazala na chodca Mateja Tótha, ktorý triumfoval za rok 2016. Pre „kráľovnú športu“ zariadila iba druhé prvenstvo v ankete.
07:33
Dánsko vyslalo do Grónska ďalších 58 vojakov.
Podľa informácií televíznej stanice TV 2 včera v hlavnom meste ostrova Nuuk pristálo lietadlo s vojakmi. Pripojili sa k 60-člennej jednotke, ktorá bola vyslaná skôr.
„Nacvičujeme taktiku obrany Grónska. Konkrétne nacvičujeme možné stretnutia. Vieme sa brániť,“ povedal náčelník generálneho štábu dánskej armády Peter Boesen.
07:32
Na fóre v Davose sa Trump stretne s Európanmi, aby diskutovali o Grónsku, oznámil americký prezident po rozhovore s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.
Tiež vyhlásil, že sa nevzdá svojich nárokov na Grónsko.
„Ako som všetkým veľmi jasne dal najavo, Grónsko má prvoradý význam pre národnú a svetovú bezpečnosť. Niet cesty späť – v tom sa všetci zhodujú! Spojené štáty americké sú najsilnejšou krajinou na planéte, s veľkým náskokom,“ napísal Trump.
07:01
Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 18.45 h SEČ 63,99 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 14 centov (0,22 %). Cena ropy WTI s februárovým kontraktom, ktorý exspiruje v utorok (20. 1.), dosiahla 59,57 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 13 centov (0,22 %).
Erdogan opísal situáciu v Iráne ako novú skúšku pre Teherán. Turecko sa podľa neho postaví proti každej iniciatíve, ktorá by mohla región uvrhnúť do chaosu.
05. 06. 2013 |Svetonázor|
3 min. čítania |0 komentárov
|
Slovensko 5. júna (HSP/Foto:zachej.sk)
Mnohí ľudia vstupujú do manželských vzťahov s bolesťami, ktoré si prinášajú z detstva. Nedostatočný záujem, podceňovanie, či prílišné očakávania ovplyvňujú manželské vzťahy, aj keď na prvý pohľad s nimi nemajú žiaden súvis. Ale spomienky z detstva sú v nás hlboké zakorenené a majú vplyv aj po uplynutí desaťročí. Dôvody niektorých trpkých spomienok môžu byť rôzne: pracovná zaneprázdnenosť rodičov a následná únava, ich podlomené zdravie, protichodnosť názorov či prílišná starostlivosť rodičov. Raz som počula vetu, že neurotickí rodičia majú neurotické deti. A myslím si, že je to skutočne pravda. Patologický strach a kontrola, vedie deti k nesamostatnosti, strachu nadviazať vzťahy s inými ľuďmi, či prílišnej precitlivenosti.
Autori John Eldredge a Stasi Eldredge prichádzajú s dvoma malými knižočkami, ktoré sa zameriavajú práve na bolestivé vzťahy rodičov a detí. Obaja, krátkymi a výstižnými vysvetleniami hovoria, o potrebe pevného základu, ktorý vedie k uzdraveniu vzťahov. Tým základom je Boh.
Podľa Johna, muž nepotrebuje titul PhD. z detskej psychológie, aby dokázal byť dobrým otcom. Stačí ak si uvedomí jednu vec: „Váš syn a vaša dcéra, bez ohľadu na ich vek, budú stále chcieť a potrebovať počuť od vás tieto slová. Synovi: „Máš na to. Si muž.“ Dcére: „Si krásna. Oplatí sa o teba bojovať.“ To aj ostane pravdou po zvyšok ich života (s. 11). Autor v knihe Otec, máš na to tiež dáva do pozornosti, že nikdy nie je neskoro na uzdravenie vzťahov a moc lásky.
Stasi, v knihe Mama, si úžasná, rozpráva o nekonečnej láske a starostlivosti matiek, ale aj ich bolesti. „Túžime chrániť svoje deti od bolesti a krutosti tohto sveta, a napriek tomu, že toho môžeme urobiť veľa, nemôžeme urobiť všetko. Keď naše deti trpia alebo robia zlé rozhodnutia… ach, ako naše srdce krváca, bolí a zväčšuje sa. A vtedy vstúpi Ježiš. Teraz je pre neho viac miesta“ (s. 20). Kniha tiež uvádza rady, akým spôsobom vychovávať synov a akým dcéry. Záver obsahuje krátku modlitbu, ktorá má v sebe jednu veľmi krásnu prosbu: „Prosím veď ma, uč ma a pomôž mi byť matkou akou túžim byť a akú potrebujú moje deti“ (s. 47).
.
Hoci sú knihy malého formátu a majú malý počet strán, ich obsah je však o to bohatší.
Otec, máš na to. John Eldredge. Redemptoristi. 2012. 41 s. – Mama, si úžasná. Stasi Eldredge. Redemptoristi. 2012. 47 s.
Považskobystrickí policajti obvinili 44-ročného muža z prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, marenia výkonu úradného rozhodnutia a neoprávneného prechovávania omamnej látky a psychotropnej látky. V Považskej Bystrici jazdil na motocykli pod vplyvom alkoholu v čase doživotného zákazu a pri sebe mal psychotropné látky. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Muža zastavila policajná hliadka, v dychu mu namerala 1,90 promile alkoholu. Policajti zistili, že má doživotný zákaz viesť motorové vozidlá a v minulosti bol už viackrát súdne trestaný. Obvinený následne dobrovoľne vydal plastovú nádobu so zelenou rastlinnou sušinou, ktorá bude predmetom ďalšieho znaleckého skúmania.
Policajti mu obmedzili osobnú slobodu a umiestnili ho do cely policajného zaistenia. O jeho väzobnom stíhaní bude rozhodovať súd.
12:31
Zelenskyj potvrdil, že na fórum v Davose nepôjde. Prezident vyhlásil, že zostáva na Ukrajine, aby koordinoval obnovu energetiky po nočnom útoku.
Podľa jeho slov „plán prosperity“ a záruky bezpečnosti, ktoré sa mali podpísať, ešte nie sú úplne dohodnuté. Jeho cesta je stále možná, ak budú pripravené dokumenty alebo ak budú prijaté rozhodnutia o dodávke protivzdušnej obrany alebo pomoci pri obnove energetiky.
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) podporí zo svojho rozpočtu aj v roku 2026 aktivity zamerané na rozvoj vidieka. Ako informoval, na dotácie vyčlenil sumu 125.000 eur.
Financie môžu získať držitelia regionálnej značky kvality a miestne akčné skupiny (MAS). „V rámci skvalitnenia verejného života na území NSK sa dotácia poskytuje na projekty formou nenávratného finančného príspevku, jeden žiadateľ je oprávnený podať len jednu žiadosť,“ informoval NSK.
Ako doplnil, výzva na predkladanie žiadostí na rok 2026 s názvom LEADER NSK je otvorená do 20. marca do 14.00 h. „Dotáciu je možné poskytnúť len na podporovanú činnosť, ktorá sa realizuje a finančne ukončí v termíne od 1. januára do 30. novembra,“ pripomenul Úrad NSK.
11:12
Zelenskyj sa ešte nerozhodol, či sa zúčastní fóra v Davose, kde sa plánovalo jeho stretnutie s Trumpom, informuje Financial Times s odvolaním sa na zdroj.
11:00
Ženám, ktoré formovali podobu Nitry, je venovaná expozícia, ktorá bola v týchto dňoch sprístupnená v priestoroch Mestského úradu v Nitre. Ako informovala radnica, výstava potrvá symbolicky do 9. februára. „Je to deň, keď si pripomíname 26. výročie úmrtia nitrianskeho architekta M. M. Scheera,“ pripomenul magistrát. Cieľom výstavy s názvom Ženy v nitrianskej architektúre je zdieľať príbehy a tvorbu architektiek, projektantiek a výtvarníčok, ktoré v dynamickom povojnovom období zanechali v Nitre výraznú stopu.
10:59
Polícia ukončila objasňovanie vlaňajšej dopravnej nehody, ktorej účastníkom bol šéf SIS Pavol Gašpar. Potvrdil to hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Tomáš Havetta. Objasňovanie priestupku bolo ukončené predložením správy o výsledku objasňovania priestupku príslušnému správnemu orgánu.
10:48
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žilinskom kraji v priebehu uplynulého týždňa zasahovali 53-krát. Z toho v súvislosti s požiarom bolo desať zásahov. Krajské riaditeľstvo HaZZ v Žiline o tom informovalo na sociálnej sieti.
Hasiči v Žilinskom kraji minulý týždeň najčastejšie poskytovali technickú pomoc, a to 22-krát. Zasahovali aj pri 17 dopravných nehodách a tri zásahy sa týkali nebezpečných látok. Absolvovali takisto jedno cvičenie.
10:16
Izraelské buldozéry začali v utorok demoláciu ústredia Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) v štvrti Šajch Džarráh vo východnom Jeruzaleme.
10:15
Úrady austrálskeho štátu Nový Južný Wales v utorok severne od Sydney uzavreli miestne pláže po štvrtom útoku žraloka na človeka za posledných 48 hodín. TASR o tom píše podľa agentúr Reuters a DPA.
„Surfer… mal kontakt so žralokom a spadol z dosky, jeho doska bola uhryznutá, podľa správ od iných surferov bolo vo vode viacero žralokov,“ povedal pre rádio 2GB šéf záchrannej služby NSW Surf Life Saving Steve Pierce.
Prezident USA Donald Trump pohrozil francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi zavedením 200-percentého cla na francúzske vína za to, že odmietol účasť…
20. 01. 2026 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
20. 01. 2026 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Europoslanec Ľuboš Blaha reaguje na vynárajúcu sa kauzu, do ktorej je zapletená Zuzana Šubová, blízka strane Demokrati
19. 01. 2026 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
19. 01. 2026 |Z domova|
1 min. čítania |0 komentárov
NAŽIVO
Považskobystrickí policajti obvinili 44-ročného muža z prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, marenia výkonu úradného rozhodnutia a neoprávneného prechovávania omamnej látky a psychotropnej látky. V Považskej Bystrici jazdil na motocykli pod vplyvom alkoholu v čase doživotného zákazu a pri sebe mal psychotropné látky. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Muža zastavila policajná hliadka, v dychu mu namerala 1,90 promile alkoholu. Policajti zistili, že má doživotný zákaz viesť motorové vozidlá a v minulosti bol už viackrát súdne trestaný. Obvinený následne dobrovoľne vydal plastovú nádobu so zelenou rastlinnou sušinou, ktorá bude predmetom ďalšieho znaleckého skúmania.
Policajti mu obmedzili osobnú slobodu a umiestnili ho do cely policajného zaistenia. O jeho väzobnom stíhaní bude rozhodovať súd.
12:31
Zelenskyj potvrdil, že na fórum v Davose nepôjde. Prezident vyhlásil, že zostáva na Ukrajine, aby koordinoval obnovu energetiky po nočnom útoku.
Podľa jeho slov „plán prosperity“ a záruky bezpečnosti, ktoré sa mali podpísať, ešte nie sú úplne dohodnuté. Jeho cesta je stále možná, ak budú pripravené dokumenty alebo ak budú prijaté rozhodnutia o dodávke protivzdušnej obrany alebo pomoci pri obnove energetiky.
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) podporí zo svojho rozpočtu aj v roku 2026 aktivity zamerané na rozvoj vidieka. Ako informoval, na dotácie vyčlenil sumu 125.000 eur.
Financie môžu získať držitelia regionálnej značky kvality a miestne akčné skupiny (MAS). „V rámci skvalitnenia verejného života na území NSK sa dotácia poskytuje na projekty formou nenávratného finančného príspevku, jeden žiadateľ je oprávnený podať len jednu žiadosť,“ informoval NSK.
Ako doplnil, výzva na predkladanie žiadostí na rok 2026 s názvom LEADER NSK je otvorená do 20. marca do 14.00 h. „Dotáciu je možné poskytnúť len na podporovanú činnosť, ktorá sa realizuje a finančne ukončí v termíne od 1. januára do 30. novembra,“ pripomenul Úrad NSK.
11:12
Zelenskyj sa ešte nerozhodol, či sa zúčastní fóra v Davose, kde sa plánovalo jeho stretnutie s Trumpom, informuje Financial Times s odvolaním sa na zdroj.
11:00
Ženám, ktoré formovali podobu Nitry, je venovaná expozícia, ktorá bola v týchto dňoch sprístupnená v priestoroch Mestského úradu v Nitre. Ako informovala radnica, výstava potrvá symbolicky do 9. februára. „Je to deň, keď si pripomíname 26. výročie úmrtia nitrianskeho architekta M. M. Scheera,“ pripomenul magistrát. Cieľom výstavy s názvom Ženy v nitrianskej architektúre je zdieľať príbehy a tvorbu architektiek, projektantiek a výtvarníčok, ktoré v dynamickom povojnovom období zanechali v Nitre výraznú stopu.
10:59
Polícia ukončila objasňovanie vlaňajšej dopravnej nehody, ktorej účastníkom bol šéf SIS Pavol Gašpar. Potvrdil to hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Tomáš Havetta. Objasňovanie priestupku bolo ukončené predložením správy o výsledku objasňovania priestupku príslušnému správnemu orgánu.
10:48
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žilinskom kraji v priebehu uplynulého týždňa zasahovali 53-krát. Z toho v súvislosti s požiarom bolo desať zásahov. Krajské riaditeľstvo HaZZ v Žiline o tom informovalo na sociálnej sieti.
Hasiči v Žilinskom kraji minulý týždeň najčastejšie poskytovali technickú pomoc, a to 22-krát. Zasahovali aj pri 17 dopravných nehodách a tri zásahy sa týkali nebezpečných látok. Absolvovali takisto jedno cvičenie.
10:16
Izraelské buldozéry začali v utorok demoláciu ústredia Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) v štvrti Šajch Džarráh vo východnom Jeruzaleme.
10:15
Úrady austrálskeho štátu Nový Južný Wales v utorok severne od Sydney uzavreli miestne pláže po štvrtom útoku žraloka na človeka za posledných 48 hodín. TASR o tom píše podľa agentúr Reuters a DPA.
„Surfer… mal kontakt so žralokom a spadol z dosky, jeho doska bola uhryznutá, podľa správ od iných surferov bolo vo vode viacero žralokov,“ povedal pre rádio 2GB šéf záchrannej služby NSW Surf Life Saving Steve Pierce.
10:15
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že „hlúpe“ rozhodnutie Spojeného kráľovstva odovzdať kontrolu nad Čagoskými ostrovmi v Indickom oceáne Mauríciu je jedným z dôvodov, prečo chce zabrať Grónsko.
09:41
Čína v utorok potvrdila, že dostala pozvanie pripojiť sa k Rade mieru, ktorú v rámci mierového procesu pre Pásmo Gazy navrhuje americký prezident Donald Trump. „Čína dostala pozvanie od Spojených štátov,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí, ale nespresnilo, či pozvanie prijme.
09:41
Poľský prezident Karol Nawrocki dostal v pondelok pozvánku do tzv. Rady mieru pre Pásmo Gazy, ktorá je súčasťou mierového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informáciu potvrdil šéf prezidentskej kancelárie pre medzinárodnú politiku Marcin Przydacz (čítaj Marčin Pžydač).
09:40
Pondelková (19. 1.) dopravná nehoda dvoch osobných motorových vozidiel na štátnej ceste I/78 v katastri obce Oravská Polhora v okrese Námestovo si vyžiadala zranenia dvoch osôb. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline o tom informovalo na sociálnej sieti.
V dôsledku dopravnej nehody bola štátna cesta I/78 uzatvorená v oboch smeroch. „Zasahujúci príslušníci HaZZ z hasičskej stanice v Námestove vymedzili miesto zásahu, havarované vozidlá zabezpečili proti vzniku požiaru a očistili vozovku od úlomkov a uniknutých prevádzkových kvapalín,“ doplnili hasiči.
09:35
Najmenej 20 ľudí zomrelo počas rozsiahlych lesných požiarov v strednom Čile, vyhlásil v pondelok tamojší minister vnútra Álvaro Elizalde.
08:33
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa obmedzila prepravu powerbánk a batériových modulov na palube svojich lietadiel. Hovorca spoločnosti ako dôvod zmeny uvádza revidované odporúčania Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) po niekoľkých požiaroch.
08:32
Počet obetí výbuchu v oceliarni na severe Číny stúpol na deväť, uviedli štátne médiá v utorok. K výbuchu došlo ešte počas víkendu a desiatky osôb pri ňom utrpeli zranenia.
08:32
Vo veku 93 rokov zomrel taliansky módny návrhár Valentino Garavani, oznámila Nadácia Valentino Garavani a Giancarlo Giammetti.
Módny návrhár Valentino/FOTO: Screenshot07:36
Dolná komora austrálskeho parlamentu v noci na utorok schválila zákony umožňujúce celoštátny výkup zbraní a sprísnenie kontrol pri vydávaní zbrojných preukazov. Poslanci tak reagujú na najhoršiu masovú streľbu v krajine za posledné desaťročia, ku ktorej došlo v decembri na pláži Bondi v meste Sydney.
07:34
Emma Zapletalová sa postarala o to, že po deviatich rokoch sa víťazom ankety Športovec roka stal opäť atlét. Bronzová medailistka z MS v Tokiu na trati 400 m prek. nadviazala na chodca Mateja Tótha, ktorý triumfoval za rok 2016. Pre „kráľovnú športu“ zariadila iba druhé prvenstvo v ankete.
07:33
Dánsko vyslalo do Grónska ďalších 58 vojakov.
Podľa informácií televíznej stanice TV 2 včera v hlavnom meste ostrova Nuuk pristálo lietadlo s vojakmi. Pripojili sa k 60-člennej jednotke, ktorá bola vyslaná skôr.
„Nacvičujeme taktiku obrany Grónska. Konkrétne nacvičujeme možné stretnutia. Vieme sa brániť,“ povedal náčelník generálneho štábu dánskej armády Peter Boesen.
07:32
Na fóre v Davose sa Trump stretne s Európanmi, aby diskutovali o Grónsku, oznámil americký prezident po rozhovore s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.
Tiež vyhlásil, že sa nevzdá svojich nárokov na Grónsko.
„Ako som všetkým veľmi jasne dal najavo, Grónsko má prvoradý význam pre národnú a svetovú bezpečnosť. Niet cesty späť – v tom sa všetci zhodujú! Spojené štáty americké sú najsilnejšou krajinou na planéte, s veľkým náskokom,“ napísal Trump.
07:01
Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 18.45 h SEČ 63,99 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 14 centov (0,22 %). Cena ropy WTI s februárovým kontraktom, ktorý exspiruje v utorok (20. 1.), dosiahla 59,57 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 13 centov (0,22 %).
Erdogan opísal situáciu v Iráne ako novú skúšku pre Teherán. Turecko sa podľa neho postaví proti každej iniciatíve, ktorá by mohla región uvrhnúť do chaosu.
V dome predsedníčky mimoparlamentnej Pirátskej strany – Slovensko Zuzany Šubovej zasahovala v pondelok polícia. Upozornil na to portál tvnoviny.sk. Podľa…
Považskobystrickí policajti obvinili 44-ročného muža z prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, marenia výkonu úradného rozhodnutia a neoprávneného prechovávania omamnej látky a psychotropnej látky. V Považskej Bystrici jazdil na motocykli pod vplyvom alkoholu v čase doživotného zákazu a pri sebe mal psychotropné látky. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Muža zastavila policajná hliadka, v dychu mu namerala 1,90 promile alkoholu. Policajti zistili, že má doživotný zákaz viesť motorové vozidlá a v minulosti bol už viackrát súdne trestaný. Obvinený následne dobrovoľne vydal plastovú nádobu so zelenou rastlinnou sušinou, ktorá bude predmetom ďalšieho znaleckého skúmania.
Policajti mu obmedzili osobnú slobodu a umiestnili ho do cely policajného zaistenia. O jeho väzobnom stíhaní bude rozhodovať súd.
12:31
Zelenskyj potvrdil, že na fórum v Davose nepôjde. Prezident vyhlásil, že zostáva na Ukrajine, aby koordinoval obnovu energetiky po nočnom útoku.
Podľa jeho slov „plán prosperity“ a záruky bezpečnosti, ktoré sa mali podpísať, ešte nie sú úplne dohodnuté. Jeho cesta je stále možná, ak budú pripravené dokumenty alebo ak budú prijaté rozhodnutia o dodávke protivzdušnej obrany alebo pomoci pri obnove energetiky.
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) podporí zo svojho rozpočtu aj v roku 2026 aktivity zamerané na rozvoj vidieka. Ako informoval, na dotácie vyčlenil sumu 125.000 eur.
Financie môžu získať držitelia regionálnej značky kvality a miestne akčné skupiny (MAS). „V rámci skvalitnenia verejného života na území NSK sa dotácia poskytuje na projekty formou nenávratného finančného príspevku, jeden žiadateľ je oprávnený podať len jednu žiadosť,“ informoval NSK.
Ako doplnil, výzva na predkladanie žiadostí na rok 2026 s názvom LEADER NSK je otvorená do 20. marca do 14.00 h. „Dotáciu je možné poskytnúť len na podporovanú činnosť, ktorá sa realizuje a finančne ukončí v termíne od 1. januára do 30. novembra,“ pripomenul Úrad NSK.
11:12
Zelenskyj sa ešte nerozhodol, či sa zúčastní fóra v Davose, kde sa plánovalo jeho stretnutie s Trumpom, informuje Financial Times s odvolaním sa na zdroj.